پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
پرشین خودرو
20 دقیقه با تیبا در سایپا کاشان
۲۱:۲۰ | ۱۳۹۰/۰۹/۰۴
آزمایش و بررسی سایپا تیبا

20 دقیقه با تیبا در سایپا کاشان

پرشین خودرو: تیبا تا دو سال آینده فیس لیفت می‌شود و به گونه هاچ بک آن نیز عرضه خواهد شد. این پاسخی است که که مسئولان سایپا در نشست خبری کاشان به سوال یک خبرنگار در مورد محصولات جدید می‌دهند.

به گزارش «پرشین خودرو»، البته اگر به وعده‌های سه سال گذشته سایپا در روز رونمایی از این محصول مراجعه نماییم مشاهده می‌کنیم که این وعده به سه سال بعد از رونمایی (یعنی امسال) مربوط می شود که احتمالا تغییر سیستم مدیریتی این شرکت عامل ابن تاخیر بوده است.

بعد از نشست خبری و بازدید از خطوط تولید سایپا کاشان نوبت به آزمایش جدیدترین محصول سایپا در این شهر تاریخی می‌شود. هر چند که انتطار می‌رفت زمانی مناسب جهت انجام این در نظر گرفته شود تا خودرو از تمامی جوانب مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد اما متاسفانه این امر محقق نشد.

البته کاملا واضح است که در مدت زمانی حدود 20 دقیقه به هیچ عنوان نمی‌توان این خودرو نسبتا پرحاشیه را به صورت موشکافانه و دقیق بررسی نمود اما ، سعی ما بر این است که تا حد امکان چیزی از قلم نیفتاده و تمام آنچه که در این مدت دستگیرمان شد را در اختیار شما نیز قرار دهیم.

طراحی خارجی

بعد از جنجال ها و بگو مگوهایی که بر سر ملی بودن و یا نبودن این خودرو صورت می‌گرفت همیشه بحث بعدی بر سر طراحی و ظاهر این خودرو بوده که علامت سوال های بسیاری را به همراه خود داشته و دارد. اگر بخواهیم منتقدانه به طراحی نمای جلوی این خودرو نگاه کنیم کل ظاهر با یک جمله قابل توصیف خواهد بود.

در این مورد می توان گفت طراحی تیبا، کمری نسل ششم است که هر یک از اجزا آن به صورت مجزا فشرده و کوچک شده و مجددا در کنار یکدیگر قرار داده شده اند.

هر چند که با این جمله قصد محکوم کردن تیبا به کپی بودن از خودروهای دیگر را نداریم اما باید این نکته را متذکر شد که، تعدد و فراوانی خودروهای امروزی ناخواسته طرح را به سمتی می‌کشاند قبلا با آن روبه‌رو شده اید. در واقع باید گفت کپی برداری، الهام گیری و شباهت های اتفاقی در دنیای طراحی امروز امری گریز ناپذیر شده است.

مهم ترین رقبای خارجی تیبا را می‌توان چری QQ6 ، لادا کالینا، جیلی CK و... دانست. تمامی این خودرو دارای فرمی تخم مرغی هستند.

البته در بعضی موارد همچون کالینا بدنه دارای حجم بیشتری است که چهره مطلوب تری را ارائه می‌دهد. بر خلاف آن چه در کالینا مشاهده می شود تیبا دارای طراحی تختی است که هزینه های قالب گیری را کاهش می دهد.

البته باید گفت تیبا در نمای جانبی دارای خطوط جسورانه ایست. همچنین می توان گفت بیش ترین ضعف طراحی در قسمت عقب خودرو به چشم می‌خورد. گذشته از فرم کلیشه ای چراغ ها باید به این موضوع اشاره کرد، لبه تیزی که برای صندوق بار این خودرو طراحی شده برای چنین کلاس و ابعادی مناسب نیست و علاوه بر اینکه کار را برای فیس لیفت این قسمت دشوار کرده هماهنگی زیادی با سایر خطوط و فرم ها ایجاد نمی‌کند.

در همین قسمت باید گفت استفاده از اکسل کیا ریو برای تیبا موجب شده که این قسمت دارای ارتفاع زیادی باشد به همین خاطر اجزای فنی خودرو در زیر سپر با سادگی قابل ملاحظه است. استفاده از یک سپر بلند تر در این قسمت می توانست علاوه بر پوشاندن اجزا از لحاظ بصری نیز خودرو را کوتاه تر و زیبا تر نشان دهد.

طراحی داخلی

پس از رسیدن به پایان سالن مونتاژ 4 دستگاه تیبا جهت انجام آزمایش در اختیار خبرنگاران قرار گرفت. جهت انجام آزمایش از درب خروجی سالن مونتاژ تا پیست تست خودروهای تولید شده در سایپا با یک دستگاه تیبا متعلق به حراست شرکت اسکورت شدیم. بر خلاف آنچه که انتظار می‌رفت نمای داخلی تیبا اصلا آزار دهنده نبود.

برخلاف خیلی از خودروهای هم رده اش با بکارگیری با بکارگیری فرم هایی تازه و غیر متعارف فضا از حالت کسل کننده و یکنواخت همیشگی خارج شده است و حس خوبی را به سرنشینان انتقال می‌دهد. مطمئنا این حس حداقل در 20 دقیقه اول در شما هم وجود خواهد داشت. استفاده از قطعات ریو و پراید به صورت کری اوور در تیبا باعث کاهش هزینه ها شده ، البته باید گفت این قطعات آنقدر هوشمندانه در تیبا به کار گرفته شده اند که حس کهنگی را به شما القا نکند.

به جهت اینکه خودرو ها هنوز به روکش های پلاستیکی صندلی مجهز بودند نمی توان نظر دقیقی در مورد کیفیت روکش صندلی و چگونگی حفظ بدن در مورد آن ها عنوان کرد، اما باید گفت طراحی صندلی ها خیلی ساده صورت گرفته به نحوی که شما نه احساس می کنید در آن فرو می‌روید و نه توسط آن احاطه می‌شوید. در کل باید گفت صندلی ها با قابلیت تظیم در چهار جهت عملکردی مطلوب و نه خارق العاده را ارائه می دهند.

به سبب فرم تخم مرغی خودرو سرنشینان عقب فضای کافی هم برای سر و هم برای پا را در اختیار دارند به نحوی که این فضا برای یک فرد با قد 190 سانتیمتر هم کافی و مناسب به نظر می رسد.

پشت فرمان تیبا

با روشن کردن خودرو صدای موتور طنین انداز می‌شود که در حالت کارکرد درجا و دورهای پایین صدا مطلوب به نظر می‌رسد اما به محض رسیدن به دروهای بالاتر در عایق بندی صدای این خودرو ضعف احساس خواهید کرد. نکته ای که در تیبا خیلی دوست داشتنی به نظر می‌رسد قدرت فرمان پذیری آن است که در کنار عملکرد خوب سیستم تعلیق آن رانندگی راحت و کم دردسری را ارائه می‌دهد. اما در کنار این‌ها باید عنوان کرد که عملکرد جعبه دنده خیلی امیدوار کننده نیست.

هر چند که اگر پیش از این سواری پژو روآ را تجربه کرده باشید ضعف موجود خیلی برای شما محسوس نخواهد بود، اما این نکته دلیل قانع کننده‌ای برای نادیده گرفتن این ضعف به شمار نمی‌رود. خودرو روی دست اندازها عملکرد خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد و کمترین میزان ضربه را به اتاق وارد می‌کند.

تیبا در سر بالایی ها همچنین توان و کشش مناسبی از خود بر جای می‌گذارد. شتاب گیری تیبا در حدی معمول قرار گرفته و در این مورد به اندازه ریو حساس عمل نمی‌کند.

در واقع باید گفت این خودرو به مراتب رام تر از ریو بوده و برای شهر خودرو مناسبی به نظر می‌رسد. طبق آزمایش صورت گرفته آستانه سرعت تیبا در پیچ 50 کیلومتر بر ساعت تخمین زده شد که برای چنین خورویی معمولی به شمار می‌رود.در مورد عملکرد ترمزهای این خودرو باید گفت که هیچ چیز شگفت آوری را ارئه نمی‌دهند و هنوز جای کار زیادی برای یک ترمز گیری ایده آل باقی است.

تیبا در بازار

تیبا را می‌توان خودرویی دانست که به راحتی می‌تواند بازار چینی‌های موجود در ایران را به لرزه در آورد. خودروهایی نظیر MVM110 و هفی لوبو هرچند که از لحاظ ابعاد و کلاس بندی در جایگاهی متفاوت از تیبا قرار دارند اما قرار گیری در یک رنج قیمتی و دسترسی بیشتر به خدمات به راحتی می‌تواند نظر مشتری را از این انتخاب ها بر گرداند.

از طرف دیگر نیز این خودرو می‌تواند بازار پژو روآ را به جهت مصرف کمتر و ابعادی شهری تر تحت الشعاع خود قرار دهد. البته باید گفت در صورتی که قیمت وعده داده شده برای این خودرو محقق می‌شد، فروش این خودرو می‌توانست به مراتب بیشتر از آنچه که تصور می‌شود باشد، اما به دلیل افزایش 16.5 درصدی قیمت این خودرو ذهنیت مثبت عده کثیری نسبت به این خودرو تغییر کرد.

عکس های مرتبط
1
2
3
4
5
6
نظر بینندگان
رحمان
vote
vote
۱۳۹۵/۰۴/۲۷
سلام دوستان من الان حدود یک ماه است که یک تیبا2 فول آپشن خریدم ، مواردی که متوجه شدم : 1- فرمان بسیار نرم و جالب 2- تو سبقت کم نمیاره 3- اسپیکرهای جلو ضعیف 4- در دست اندازها کمی صدای تق و توق توی اتاق میاد 5- ترمز عالی 6- مصرف خوب 7- صدای موتور ناخوشایند 8- تعادل در پیچ ها خوب 9- جنس داشبورد معمولی 10- جنس بدنه عالی 12- تایرها خوب 14- کولر خوب 15- چراغ ها خوب 16- دنده ها کمی سفت البته شاید بعد از آب بندی بهتر بشه در کل باوجود اینکه در حد انتظارات من نیست اما ازش راضیم ، ولی باکمی توجه از جانب تولید کننده میتونه ماشین خ بی باشه تقدیم به دوستان
مهرداد
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۲۰
من تیبا sx یورو ۴ رو مهر ۹۲ تحویل گرفتم. در ۸۰۰۰ کیلومتر دنده ۴ و ۵ گیربکس خراب شد و بلبرینگ چرخ عقب راست. ۲۰۰۰۰ تا انژکتور سوخت و جفت بلبرینگ چرخ جلو خراب ش. الانم که ۳۰۰۰۰ تا کار کرده بلبرینگ چرخ عقب چپ خراب شده! صدای موتور زیاده. شتابش خوبه. مصرف سوخت پایین و فرمونش خوبه. چراغ هاش پرنور و عالیه. هیچوقت قطعه ای که خراب میشه در نمایندگی وجود نداره باید ماشینو بخوابونی تا یه هفته بعد از خط تولید بیاد. شاید اگه گارانتی ماشین تمام شه این مشکل حل شه. درکل از پراید خیلی خیلی بهتره ولی جای کار زیاد داره.
مهران
vote
vote
۱۳۹۴/۰۲/۳۰
من 7 یا 8 ماه ماشین رو خریدم چراغ اخطار درب خودرو باز است همیشه روشنه واسه همین قفل مرکزیم و دزدگیرم کار نمیکنه واسه فقل کردن در باید باتری رو باز کنک لطفا راهنمایی کنید اگه ممکنه با تشکر
javid
vote
vote
۱۳۹۴/۰۲/۲۶
دوستان برای گزارش مشکلات خودرو تیبا تون به لینک زیر سر بزنین ، فرم رو پر کنین تا از مگاموتور باهاتون تماس بگیرن.لطفا برای صیانت از حقوق خودتون و دیگران حتما این کار رو انجام بدین. http://www.megamotor.ir/HomePage.aspx?la...4960
امید
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۱۱/۲۵
ماشین خوبیه سوختشم خوبه اگر یه کم عقب ماشین خوابونده شه قدرت مانورش خوب میشه
حسین ب
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۱۰/۰۹
با سلام من حدود یکماه که تیبا تحویل گرفتم قبلا هم 206 داشتم مدل 84 صفر و یکی هم مدل 89 صفر . خصوصیاتشو براتون میگم : 1- آمپر بنزینش مشکل داره 2- لاستیک 175 براش نامناسبه 3- برای تنظیم صندلی راننده وقتی میخوای پیچها رو بچرخونی جای کافی برای دست نداره==== 1- شتابش و سرعتش خیلی خوبه 2- فرمونش حرف نداره و خیلی تیزه 3- نور چراغاش مثل 206 خوبه و قابل تنظیم 4- صدای موتورش یه مقدار زیاده ولی در کل ماشین بدی نیست البته قیمتش یه کم بالاست در ضمن ترمزش از 206 خیلی بهتره
آرش
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۰۷/۱۴
عالییییییییییه.آرش از خرم آباد
فرهاد
vote
۵
vote
۱۳۹۲/۰۶/۲۳
آمپرش خرابه چیکار کنم؟ _____________________ پرشین خودرو: نقص آمپر بنزین در این خودرو مشکلی همه گیر است که تا به حال برای حل آن اقدامی از سوی سایپا صورت نگرفته است.
فرامرزي
vote
۳
vote
۱۳۹۲/۰۵/۰۶
تيبا يك تراكتور مدرن است.موتورشبسيار اشغاله
عبدالخالق
vote
۷
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۸
سلام چرا هرموقع كه به نمايندگي سايپا مراجعه ميكنيم براي تعويض قطعات ميگن كه نداريم آخه ماكارت شش ستاره نارنجي هم داريم ولي دريغ از يه بار خدمات نمايندگي درس حسابي آخه گارانتي هم داره تمام ميشه .... بعدش هم كه خودتان ميدونيد ديگه قابل توجه مسولين محترم شركت سايپا مطمئن.
ایمان
vote
۱۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۱۷
خرابی امپر بنزین مشکل اصلی من است و در نمایندگی ها نیست
مهدی
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۰۶/۱۶
سلام.متاسفانه از روزی که تیبا خریدم هر ماه برای تعویض بلبرینگ چرخ به نمایندگی مراجعه کردم.البته از تعویض هرماهه دیسک چرخ هم نباید غافل شد.به هرحال اگر کمکها و دیسک چرخ و بلبرینگهارو نادیده بگیریم خودروی بسیار مناسبیست. با تشکر
سامان
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۰۶/۱۵
بخش زیادی از اطلاعات داده شده نادرست است. تست کنندگان مغرض ایرانی اصراردارند بگویند قطعات فلزی و مکانیکی پراید و ریو را کشیده اند یا فشرده کرده اند شده است تیبا. آخر این چه مقایسه ای است. در حالی که مثلاترمز ها بوش هستند. ضمنا اگر این مقایسه ها درست هستند پس تمام خودرو های روز دنیا که کمابیش به یکدیگر شبیه اند از روی یکدیگر ساخته شده اند!!! وجود بخشهای مشابه در خودرو ها دلیل بر خوبی یابدی آنها نیست اصل مطلب کلیت ان، مانندتقسیم وزن ، وضعیت گیربکس ، پدالها ، فضای داخلی و صندوق ، ایمنی و امکانات و نظایر ان برای نوع مصرفی که درنظر گرفته شده است. برای شرایط حاضر ایران که یک پزو 206 تیپ 2 که راه نمیرود را با کلیه قطعات بی کیفیت چینی روی آن 18 میلیون می فروشند ، تیبا یک خودروی ایده آل شهری بشمار می آید. البته تاریخ گزارش سال 90 است و الان در شهریور 91 اوضاع از زمین تاآسمان فرق کرده وبسیاری از نقد کنندگان غیر حرفه ای از گفته خود روی برگردانده و حرفه ای های مغرض هم پارک کرده اند و چیزی برای واقعیت موجود ندارند. موفق باشید
نوراله
vote
۸
vote
۱۳۹۱/۰۶/۰۷
باسلام؛یک هفته بیشتر نیست که تیباخریده ام،امامتاسفانه درخیابان ماندیم!چون بعدازپیاده شدن ومراجعه بعدی به خودرو،خواستم خودرورااستاردنمایم،ولیکن قفل فرمان قفل شده ودیگرسوئیچ هیچ گونه چرخشی برای روشن شدن نداشت،خرمان راچرخاندم تا سوئیچ آزادشودولیگن فرمان هم قفل شد؛این موضوع باعت شدپس ازیک ساعت سرگردانی دست به دامن خدمات پس ازفروش ویابهتربگویم، خدمات مکانیکی سایپایدک شوم.ایشان بعدازرسیدن باتاخیر به محل(واقع دراراک،خ خرم )،قفل مرکزی رابازکردندوگفتند:این قطعه خراب است وبایدتعویض شود،لذابنده رابه خدمات پس ازفروش ومکانیکی آقای مطهری منش واقع در اراک خیابان کره رودراهنمائی کردند؛امابعدازمراجعه بنده به این محل،آقای مطهری منش اذعان فرمودند:مااین قطعه رانداریم ودرشرکت سایپاهم موجودنمی باشد. پس اگرممکن است تکلیف مارادراین موردمشخص نمائید.
محمد
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۴/۰۳
سلام جریان این کامپیوتر ماشین چییه چرا خرابه؟ چرا آمپر بنزین کار نمیکنه چرا درست نشون نمیده ؟ مگه میشه بدون آمپر سوار ماشین شد ؟ به هر نمایندگی مراجعه میکنیم میگن مشکل از خود کارخانه هستش کاری برا این مشکل نمیکنن اگه رفع بشه ما فرا خوان میدیم همه بیان . چرا کاری نمیکنین من بیش از یک ساله منتظرم حالا که نمیتونین نسازین
شهنام
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۰۱/۱۷
ضمن تشکر از گزارشتان، در خصوص اکسل عقب باید گفت که قطعاتی از قبیل تایر، رینگ، بلبرینگها و کاسه ترمزها از کیا ریو میباشد، اما فنر بندی تیبا جدید است و با کیا ریو یکسان نیست. البته همانطور که در گزارش شما نیز آمده، استفاده از یک سپر بلند تر در این قسمت می توانست انباره اگزوز را بیشتر بپوشاند و از لحاظ بصری خودرو را زیبا تر نشان دهد. با تشکر
!
!
!