09:06 | 1391/02/18
خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟
پرشین خودرو: هر چند که تمامی معادلات به این نقطه ختم می‌شود که پژو پارس انتخابی اقتصادی نخواهد بود اما فرض می‌کنیم که شما از میان خانواده سمند، پارس، 206، تندر 90، هیوندای ورنا و یا چینی‌ها تصمیم گرفته‌اید تا پارس را انتخاب کنید. حتما این سوال برای شما هم پیش خواهد آمد که "کدام پارس بهتر است؟"؛ "کدامیک انتظارات من را بهتر برآورده می‌کند؟"، خرید کدام یک منطقی تر و به صرفه تر خواهد بود؟ و سوالاتی از این دست.
به گزارش «پرشین خودرو»، پیش از هر کاری باید ببینیم که خانواده پارس شامل چه مدل هایی می‌شود و تجهیزات در نظر گرفته شده برای آن ها چه هستند؛ تفاوت هایشان در کجاست و چقدر قیمت گذاری شده‌اند.
شش حق انتخاب برای پارس وجود دارد: پارس سال، پارس LX، پارس ELX ، پارس اتوماتیک، پارس سفارشی و پارس دوگانه سوز. عمده ترین تفاوت میان آنها ابتدا به موتور و گیربکس و سپس به بعضی از تجهیزات رفاهی و ایمنی و البته تزئیناتی می‌رسد.
پارس سال، دوگانه سوز و سفارشی؛ هر سه از موتور قدیمی و پرمصرف L3 استفاده می‌کنند. موتوری که موتور پایه سمند و همینطور پژو 405 هم هست و 98 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. مصرف 13.1 لیتری در شهر و 6.7 لیتری در جاده (آن هم طبق اعلام کارخانه) انتخاب این موتور را به یک گزینه کاملا غیر اقتصادی و نامعقول تبدیل می‌کند؛ خصوصا حالا که گران شدن بنزین های سهمیه‌ای هم قطعی شده و بنزین آزاد هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.
البته گونه دوگانه سوز از مزیت استفاده از گاز طبیعی برخوردار است ولی طبعا با مشکلات خاص این خودروها؛ اعم از کوچک شدن صندوق عقب و آسیب دیدن موتور در دراز مدت مواجه خواهد بود (ضمن این که قدرت موتور در حالت بنزینی هم به 83 اسب بخار افت پیدا می‌کند ).
مدل هایی که از موتور L3 استفاده می‌کنند در ترمزهای کاسه‌ای عقب، شیشه بالابر های برقی جلو و عقب، آینه های برقی، ترمز ضدقفل ABS با سیستم توزیع نیروی ترمز ( EBD ) و ایربگ راننده با یکدیگر مشترکند اما تفاوت ها در بخش تجهیزات و تزئینات بیشتر می‌شود. پارس سال و سفارشی یک راهنما بر روی آینه‌های جانبی شان دارند؛ به سنسور عقب مجهز شده‌اند و طرح اتاقشان هم به رنگ بژ در آمده است. نمای داخلی پارس سال تغییراتی از قبیل تودری‌ها را نیز شامل شده که متاسفانه از کیفیت متریال و مونتاژ به شدت ضعیف رنج می برد. این در حالی است که پارس دوگانه سوز بدون دریافت این تغییرات همچنان با شمایل اولیه نمای داخلی پارس و از رنگ خاکستری برای پوشش کابین بهره می‌برد.
میان پارس سال و پارس سفارشی هم تفاوت‌های نسبتا زیادی وجود دارد؛ در پارس سفارشی صندلی‌های جلو به صورت برقی تنظیم می‌شوند؛ کروز کنترل و پاور ویندوز به لیست تجهیزات اضافه شده‌اند؛ از قطعات چوب نما برای پوشش داشبورد و چرم برای پوشش فرمان استفاده شده است؛ ضمن آن که کپسول آتش نشانی هم در داخل خودرو تعبیه شده است! ( تا آن جا که به یاد داریم زمانی بحث بر سر اجباری کردن این آپشن حیاتی بود !! ). رینگ اسپرت و لاستیک سایز 195 و نشان کرومی پژو بر روی صندوق عقب وجه تمایز این دو مدل از یکدیگر است .
حالا سراغ مدل هایی می‌رویم که ایران خودرو آنها را از شر این موتور قدیمی نجات داده است! قطعا پارس ELX قدیمی ترین و شناخته شده ترین آنهاست . موتور L4 پژو/سیتروئن که زمانی بر پیکر زانتیا هم قرار گرفته بود هنوز هم قلب تپنده ELX است. قدرت 110 اسب بخاری این موتور و مصرف پایین سوختش ( نسبت به موتور L3 ) آن را از لحاظ فنی یک سر و گردن بالاتر قرار می‌دهد. ترمزهای دیسکی عقب هم از خصوصیات قابل تحسین آن است.
پارس ELX با پارس اتوماتیک و پارس LX در بسیاری از تجهیزات مشترک است؛ هر دو از طرح کابین بژ بهره می‌برند و آینه‌های جانبی شان هم برقی است اما ELX قطعات تزئینی چوب نما ندارد و شیشه‌هایش هم به پاور ویندوز و فیلتر ضد اشعه ماورای بنفش مجهز نیستند.
در بیرون هم لاستیک سایز 195 و چراغ های عقب تیره ELX در مقابل راهنماهای روی آینه های جانبی پارس اتوماتیک و LX قرار می‌گیرند.
به طور کلی در بخش فنی هرچند ELX برتری هایی دارد اما این برتری ها آن قدرها محسوس نیست به خصوص که اگر میزان مصرف سوخت را هم لحاظ کنیم دو خودرو امتیازی برابر کسب می کنند.
پارس اتوماتیک و LX به مراتب مجهزتر و پرزرق و برق ترند ( در کابین البته ) اما چهره ی ELX اسپرت تر است.
بین پارس LX و اتوماتیک همانطور که از نامشان مشخص است اولین تفاوت به گیربکس هایشان باز میگردد . گیربکس چهار سرعته ی اتوماتیک پارس اتوماتیک که قابلیت تعویض دستی را ندارد وجه تمایز اصلی این دو مدل است.
در بخش تجهیزات پارس LX با سنسور دنده عقب و پاور ویندوز به مراتب نسبت به گونه ی اتوماتیک مجهزتر است.
البته عده‌ای از خریداران نسبت به گیربکس اتوماتیک نصب شده برای پارس اعتراضاتی دارند که بیشتر آنها مربوط به گیجی گیربکس در زمان معکوس کشیدن و تعویض دنده (به خصوص در سربالایی‌ها) و همینطور صدایی که از آن در هنگام تعویض دنده از یک به دو و بالعکس شنیده می‌شود، است. البته مصرف بالای سوخت هم از ایراداتی است که به این گیربکس وارد می‌شود اما هنوز هم بخش قابل توجهی از خریداران از انتخاب آن راضیند. ایرادات کیفی پارس تنها به گونه اتوماتیک مربوط نمی‌شود؛ در سایر مدل ها هم ایرادات فنی و کیفی ریز و درشتی گریبان بسیاری از خریداران را گرفته که بارزترین آنها ایرادات مربوط به تزئینات داخلی، کیفیت قطعات و خرابی‌های فنی است (از خرابی‌های مربوط به کاسه نمد گرفته تا خراب شدن ساعت دیجیتال، رگلاژ نبودن درها، گیر کردن در صندوق عقب و ...). البته اغلب خودروهای داخلی با چنین مشکلاتی دست به گریبانند که تغییر در منابع تامین قطعه و توجه داشتن به کمیت نسبت به کیفیت، دلیل اصلی آن است.
حال به سوالی می‌رسیم که در ابتدای نوشتار آن را مطرح کردیم: "کدامیک از این مدلها منطقی تر است؟".
برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید عامل مصرف سوخت را لحاظ کنیم؛ که در آن صورت پارس سال، پارس دوگانه سوز و پارس سفارشی گزینه‌های چندان معقولی نخواهند بود. اگر به دنبال خودرویی اتوماتیک برای راحت تر شدن رانندگی در شهرهای بزرگ هستید طبیعتا پارس اتوماتیک انتخاب شما خواهد بود هر چند که بین 1.5 تا 2 ملیون تومان نسبت به مدل‌های دیگر گران تر است و تجهیزات کمتری هم دارد. اما میان پارس ELX و LX انتخاب کمی سخت تر است.
در فروش فوری و پیش فروش جدید ایران خودرو اثری از پارس ELX به چشم نمی‌خورد تا بتوان قضاوت درستی در مورد قیمت آن داشت اما با در نظر گرفتن شرایط کلی می‌توان رای به پارس LX داد که هماهنگی خوبی میان تجهیزات و خصوصیات فنی برقرار کرده است.

آپشن ها

پارس سال

پارس دوگانه سوز

پارس سفارشی

پارس LX

پارس اتوماتیک

پارس ELX

سنسور دنده عقب

دارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

دارد

ترمزهای عقب دیسکی

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

قطعات چوب نمای طرح جدید

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

صندلی جلوی برقی

ندارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

دارد

راهنمای روی آینه

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

کروز کنترل

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

پاور ویندوز

ندارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

ندارد


برچسب ها: پارس 
اخبار مرتبط
نظر بینندگان
بهنام
0
0
1393/01/28
اقایون بین پارس دو گانه با ef7 دو گانه و glx دو گانه گیر کردم بدجور هرکی یه چیزی میگه یکی میتونه خوب راهنماییم کنه ؟
حسين
0
0
1393/01/27
كلا ايران خودرو بره در كارخونه شو تخته كنه برين نمايندگي ها و تعميرگاها تا بهتون ثابت شه من خودم پارس سال صفر خريدم هر روز در تعميرگاه بودم
محسن
0
0
1393/01/23
آیا پارس Elx مدل 86 ایربک دارد یا نه؟
امیر محمد
2
0
1393/01/19
سلام به همگی من خودم پژو پارس LXدارم مدل 92. کاملا عالیه کارش.قوی و پر شتاب.با سمند فول و پارس ELX کل انداختم هیچ کدومشون به گرد پاش نرسیدن.حتی با تندر هم این کار رو کردم.فعلا تو این رده ها هیچ کدوم نتونستن به پاش برسن.چه از لحاظ شتابی چه مسافتی. تو جاده هم عالیه.سبک و سنگین حالیش نیست.از شیراز تا تهران که بیشتر از1100 کیلومتره رو با کمتر از یه باک بنزین اومدم(63لیتر). خلاصه بگم گرگه جادس.واسه خریدن حرف نداره.پزو پارس سالLXبهترین و معقولترین ماشینه تو ایران. در پاسخ به علی میخوام بگم کهLxرینگش اسپرته آیینه هاش راهنما دارن.تو دری تویوتایی آیینه و صندلی برقی.با سنسور عقبه.موتورTU5که موتور 206 تیپ 6 هست.تو شهر صدی 9 تا 11 میسوزونه.تو جاده با کولر صدی6.5 و بدون کولر 5تا 5.5.
محمد لنگه
2
0
1393/01/19
سلام میخوام پارسlx بگیرم بنظر شما خوبه یه کمکی کنید من از ماشین هیچی سر در نمیارم
reza
0
0
1393/01/14
kollan pul babate mashine 2gane suz dadan harame man ye parse 2gane daram aslan shetab nadare pars aval elx ba lx
حیدر
1
1
1393/01/13
سلام پارس فقط پارسelxمدل86سفارشیهابی نظیر توماشینهای داخلی
محسن
0
0
1393/01/11
عجب
مهدی
0
0
1393/01/07
پارس lx با وزن زیاد سرنشینان و صندوق عقب پر تو جاده نمیکشه جالب نیست خودم دارم تو شهر با وزن پایین رقیب نداره ولی تو جاده با وزن پر نمیتونه پراید رو هم بگیره
سینا
3
4
1392/12/16
پارس هیچ کدومش بدرد نمیخوره نه کیفیت ساخت داره نه موتورش جون داره نمیدونم آدم باید یرای چی 34ملیون برای این ماشین بده بابابزرگم سال مدل84 داره پیرش کرده انقد مصرفش بالاس درضم اینم بگم پرشیا elxهم 210 تا نمیتونه پر کنه چه برسه سال پرشیا سال خودش بکشه 200تا بره بکشه به نظرم پولی که بابت پرشیا میخای بدی یده سمندLX ef7 بگیر واقعا عالیه هم موتورش پیشرفته تر قویتره هم از لحاظ امکانات یه سر گردن از پرشیا بالاتره بنابراین پرشیا ماشین ایده آلی نیست تمام.
ثامن
1
3
1392/12/10
میخام l90 بخرم چطوره
عسکری
3
3
1392/12/10
ما ایرانیها هنوز ماشینو نخریدیم به فکر لوازم بدکیش هستیم دلم میسوزد از عمری که رفت از باغی که سوخت.اگه ماشین خارجی بخری روش خط میندازن بهت حسادت میکنن اگر ماشین آ شغال ایرانی بخریم که 1000 ایراد پیدا میکنه چه کنیم ،
فرزاد
3
2
1392/12/07
در جواب آقا محمدرضا باید بگم اول باید نیاز خودتون از ماشین رو در نظر بگیرین به طور مثال اگه مصرف سوخت براتون مهمه رانا از پارس سال و سمند بهتره ولی جاداریش نسبت به پارس خیلی کمتره البته پارس طولش نسبت به رانا 30 سانت بیشتره عرضش هم حدود 5 تا 10 سانت بزرگتره در کل اگه مصرف سوخت زیاد مهم نیست میتونید پارس سال بخرید به نظر من. در واقع اگه من جای شما بودم پارس میگرفتم به هرحال اسمش پارسه! از لحاظ تریم داخلی هم قشنگ تر از راناست. موفق باشید
خلبان
5
1
1392/12/06
پژو پارس حداقل بهتر ال 90 که هست؟
حسین
1
2
1392/12/06
پارس فقط ELX مدل83 من دارم در حد TU5 را میره
طاهر
2
4
1392/11/28
من پپارس 92 دارم دندهدهاش خیلی بد جا میره رفتم نمایندگی از کارت طلایی استفاده بکنم میگن دیسک و صفحه اش ایرانیه باید خودتوناز جیب مبارکتان 350000هزار تومن بخرید و تعویض بکنید شیشه هاش خیلی بد بالا میره کلا ماشین پر ایرادیه
حسن
6
2
1392/11/24
یکماه میشه بارس سال خریدم خیلی ازش راضییم فقط دنده یک ودوش فکرکنم یه کمی سفته 35000000خریدم باکارت طلایی سه ستاره ازال نود خیلی بهتره مخصوصا زیرباش
احسان
2
2
1392/11/22
باسلام اگه ممکنه عکس پژو پارسlxبزنید تو سایت ممنون
فیروز
2
4
1392/11/17
هرکی میخواهدپارس بخره سال ابشن بخره
مهدی
4
1
1392/11/16
اخرش کدوم بهتره بچه هاlxیاelxمصرف شون چقدرباهم فرق داره راهنمایی کنید ممنون
مهدی
3
1
1392/11/16
پارس lxمصرفش چه جوریه سدی چند میسوزه
amin
11
2
1392/11/15
سلام دوستان اطلاعاتی درباره پارس LXخدمتتون عرض میکننم این ماشین بهترین نوع ماشین در بین پارس های که ایران خودرو تولید میکنه هستش چون هم کم مصرف وکم صدا وهم شتاب خوب (بین ماشینای ایرانی)و امکاناتشم خوب و ایران خودرو در نظر دارد که باکنسول جدید روانه بازار کند اگه خواستید ایمیل بزنید وعکس های جدیدش براتون بفرستم.!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مهدی
1
3
1392/11/15
سلام خسته نباشیددوستان من رفتم نمایندگی پارس lxبگیرم میگن دومدل داریم یادوتیپ کلا گیج شدم راهنمایی کنید کدوم بهتره
jabar
3
2
1392/11/14
ماشین فقط ای ال ایکس بقیه رو بیخیال......
مصطفی
6
2
1392/11/10
من ۵ماه میشه پارس سال خریدم اصلا ازش راضی نیستم روغن کم میکنه خودبخود روغن ریزی داره
Amir
6
1
1392/11/08
با سلام .بهترین موقع برا ماشین خریدن همین برج 11و12 هستش چون بعد از عید 10درصد قیمتا افزایش میکنه .پدرم تو ایرانخودرو کار میکنه .موفق باشید
محمدرضا
9
2
1392/11/07
سلام میبخشید می خواستم بدونم اگه شما جای من بودین می خواستین ماشین بخرین بین پارس سال و راناlx و سمندlx بنزینی کدوم رو انتخاب میکردین ??? با تشکر
علي
11
2
1392/11/02
سلام كسي تازه سمند پايه گازسوز گرفته بازم ايراد داره يا نه
محمد
2
2
1392/10/27
ما 9 سال پژو آردی داشتیم و از سال 87 هم تا حالا پارس سفارشی داریم و هیچ مشکل بزرگی براش پیش نیومده. لازم به زکر است که پارس سفارشی بلوتوث هم داره. به نظر من از لحاظ جا بهترین جا رو پژو و سمند داره و بهترین دسته در ها رو هم پژو های قدیمی دارن که دست بدون هیچ خمی روی دسته قرار میگیره و بدترین دسته ی در هم به نظر من ال نود داره . کسی هم که گفته بود دسته راهنما های پارس مشکل داره بهتره که بدونه شاید دستای خودش مشکل داره چون ما تا حالا که پژو داشتیم حتی یک بار هم مشکلی برای اونا پیش نیومده
yunes
10
4
1392/10/12
به نظر من اینقد پول بخوای پای این ماشینای اشغال بدی بهتره یه هیوندا اوانته اتوماتیک دست دوم پیدا کنی که خیلی کم استهلاکه و شتابشم بالاست.
امیر
5
4
1392/10/10
سلام من میخواهم ای ال ایکس بگیرم لطفا راهنماییم کنید
علی
10
4
1392/10/04
پارس lx tu5 سواریش عالیه عین ماشین های خارجی
محمود
5
7
1392/10/04
سلام پارس سال اصلا عمر مفيدش 6ماه بعدش كلا پكيده ميشه
حامد
3
4
1392/09/29
سلام کسی میتونه بگه خودرو بعد از صدور دعوتنامه وتسویه حساب چقدر تاخیر در تحویل دارد
مجید
8
27
1392/09/14
سلام دوستان من پارس tu5ثبت نام کردم نظرم اینه که با یک دوگانه سوز عوضش کنم راهنمایی کنید
امیر محمد
8
13
1392/09/09
ماشینای ایرانی ارزش بحث ندارند
سعید
9
10
1392/09/01
سلام من 405 دو گانه 90 دارم میخام با پارس دوگانه یا سمند ای اف 7 عوض کنم کدوم کار بهتره شدیدن راهنمایی لازمم با تشکر
رضا
0
11
1392/08/30
پارس 2گانه سوزموتورش معمولیه یازانتیاموتور
بازيار
7
15
1392/08/25
واقعآ وقتي به ما ميگن كشور عقب مونده اونوقت بهمون برميخوره...ببينيد مردم بقيه كشورها درموردچه ماشين هايي بحث ميكنند..وماچه...يه مشت ماشين مال دهه 80
محمد
15
6
1392/08/22
پارس elx موتور قوی با سوخت کم
محمد
14
5
1392/08/20
سلام پارس فقط وفقط پارس ELX
بهرامی
5
4
1392/08/19
سلام تحویل پارس LX TU5 که در ماه4 سال 92 ثبت نام کرده در استان فارس شهرستان فسا کی هست؟
سید هادی
4
11
1392/08/15
پژو کلا"ماشین پر استهلاکی هستش.بعد هم با قطعات بی کیفیت بازار آسیا هم تولید بشه دیگه چه شود.در مورد پارس هم کلاسش خوبه قشنگ هم هستس منتها کیفیت مونتاژ نداره.وهم اینکه برای دوگانش تریم بژ نزده درحالی که برای 405زده.که خیلی این بحث دلو میزنه.در نهایت ارزش نداره پژو و سمند.خودم الان ثبت نام کردم ولی پشیمونم.همون پراید دوگانه ارتقا یافته بنظرم بهتره!
جلال
9
5
1392/08/14
آقا چرا الكي بحث ميكنيد تا وقتي چين واسه ما قطعه ميزنه بهتر از اين نميشه.
احسان
12
4
1392/08/07
سلام درست نیست آدم روی یه ماشین عیب بذاره هرکی از یه چی خوشش میاد اما من سه ماهه دارم روی ماشین های زیر ۴۰ تومن تحقیق میکنم حتی واسه آزمایش تقریبا پشت فرمون همشون نشستم واقعا پارس lx بدون نقص هست
بهزاد
5
17
1392/08/05
کلا پژو پارس بعد 3 سال وا میره مثل 206 نیست که الان 8 سال مثل تانک داره کار میکنه آخ نگفته
علي
3
10
1392/08/05
سلام سمند هاي EF7كه تحويلشون اذر 92 است فكر ميكنين چطورين خوبن يا بد
امین
4
11
1392/08/04
سلام.تندر90ماشین خوبیه ولی یکم خشکه ولی موتوریش عالیه و تو سربالایی هیچ ماشینی باهاش نمیاد کافیه یه معکوس بزنی تا جاده رو بکنه سمند تو خواب هم با تندر نمیاد!
Raad Zaal
9
7
1392/08/01
توی رنج قیمت ماشین های زیر 50 میلیون تومان ایرانی فقط پارس ای ال ایکس که بی نظیر هستش به لحاظ قدرت. شتاب. سرعت و مصرف سوخت و رقییب کلیه ماشینهای خارجی 2000 سی سی طبق گفته های بالا می باشد ...
علی
4
16
1392/07/28
سلام من پارس سال دارم موتورش میشه کاری کرد تا صداش کمتر بشه
نام:
پیام:

.کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت پرشین خودرو می باشد
Copyright © 2010 Persian Khodro. All rights reserved