یكشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴
پرشین خودرو
خـــودرونامـــه
خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟
۰۹:۰۶ | ۱۳۹۱/۰۲/۱۸

خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟

پرشین خودرو: هر چند که تمامی معادلات به این نقطه ختم می‌شود که پژو پارس انتخابی اقتصادی نخواهد بود اما فرض می‌کنیم که شما از میان خانواده سمند، پارس، 206، تندر 90، هیوندای ورنا و یا چینی‌ها تصمیم گرفته‌اید تا پارس را انتخاب کنید. حتما این سوال برای شما هم پیش خواهد آمد که "کدام پارس بهتر است؟"؛ "کدامیک انتظارات من را بهتر برآورده می‌کند؟"، خرید کدام یک منطقی تر و به صرفه تر خواهد بود؟ و سوالاتی از این دست.

به گزارش «پرشین خودرو»، پیش از هر کاری باید ببینیم که خانواده پارس شامل چه مدل هایی می‌شود و تجهیزات در نظر گرفته شده برای آن ها چه هستند؛ تفاوت هایشان در کجاست و چقدر قیمت گذاری شده‌اند.

شش حق انتخاب برای پارس وجود دارد: پارس سال، پارس LX، پارس ELX ، پارس اتوماتیک، پارس سفارشی و پارس دوگانه سوز. عمده ترین تفاوت میان آنها ابتدا به موتور و گیربکس و سپس به بعضی از تجهیزات رفاهی و ایمنی و البته تزئیناتی می‌رسد.

پارس سال، دوگانه سوز و سفارشی؛ هر سه از موتور قدیمی و پرمصرف L3 استفاده می‌کنند. موتوری که موتور پایه سمند و همینطور پژو 405 هم هست و 98 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. مصرف 13.1 لیتری در شهر و 6.7 لیتری در جاده (آن هم طبق اعلام کارخانه) انتخاب این موتور را به یک گزینه کاملا غیر اقتصادی و نامعقول تبدیل می‌کند؛ خصوصا حالا که گران شدن بنزین های سهمیه‌ای هم قطعی شده و بنزین آزاد هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

البته گونه دوگانه سوز از مزیت استفاده از گاز طبیعی برخوردار است ولی طبعا با مشکلات خاص این خودروها؛ اعم از کوچک شدن صندوق عقب و آسیب دیدن موتور در دراز مدت مواجه خواهد بود (ضمن این که قدرت موتور در حالت بنزینی هم به 83 اسب بخار افت پیدا می‌کند ).

مدل هایی که از موتور L3 استفاده می‌کنند در ترمزهای کاسه‌ای عقب، شیشه بالابر های برقی جلو و عقب، آینه های برقی، ترمز ضدقفل ABS با سیستم توزیع نیروی ترمز ( EBD ) و ایربگ راننده با یکدیگر مشترکند اما تفاوت ها در بخش تجهیزات و تزئینات بیشتر می‌شود. پارس سال و سفارشی یک راهنما بر روی آینه‌های جانبی شان دارند؛ به سنسور عقب مجهز شده‌اند و طرح اتاقشان هم به رنگ بژ در آمده است. نمای داخلی پارس سال تغییراتی از قبیل تودری‌ها را نیز شامل شده که متاسفانه از کیفیت متریال و مونتاژ به شدت ضعیف رنج می برد. این در حالی است که پارس دوگانه سوز بدون دریافت این تغییرات همچنان با شمایل اولیه نمای داخلی پارس و از رنگ خاکستری برای پوشش کابین بهره می‌برد.

میان پارس سال و پارس سفارشی هم تفاوت‌های نسبتا زیادی وجود دارد؛ در پارس سفارشی صندلی‌های جلو به صورت برقی تنظیم می‌شوند؛ کروز کنترل و پاور ویندوز به لیست تجهیزات اضافه شده‌اند؛ از قطعات چوب نما برای پوشش داشبورد و چرم برای پوشش فرمان استفاده شده است؛ ضمن آن که کپسول آتش نشانی هم در داخل خودرو تعبیه شده است! ( تا آن جا که به یاد داریم زمانی بحث بر سر اجباری کردن این آپشن حیاتی بود !! ). رینگ اسپرت و لاستیک سایز 195 و نشان کرومی پژو بر روی صندوق عقب وجه تمایز این دو مدل از یکدیگر است .

حالا سراغ مدل هایی می‌رویم که ایران خودرو آنها را از شر این موتور قدیمی نجات داده است! قطعا پارس ELX قدیمی ترین و شناخته شده ترین آنهاست . موتور L4 پژو/سیتروئن که زمانی بر پیکر زانتیا هم قرار گرفته بود هنوز هم قلب تپنده ELX است. قدرت 110 اسب بخاری این موتور و مصرف پایین سوختش ( نسبت به موتور L3 ) آن را از لحاظ فنی یک سر و گردن بالاتر قرار می‌دهد. ترمزهای دیسکی عقب هم از خصوصیات قابل تحسین آن است.

پارس ELX با پارس اتوماتیک و پارس LX در بسیاری از تجهیزات مشترک است؛ هر دو از طرح کابین بژ بهره می‌برند و آینه‌های جانبی شان هم برقی است اما ELX قطعات تزئینی چوب نما ندارد و شیشه‌هایش هم به پاور ویندوز و فیلتر ضد اشعه ماورای بنفش مجهز نیستند.

در بیرون هم لاستیک سایز 195 و چراغ های عقب تیره ELX در مقابل راهنماهای روی آینه های جانبی پارس اتوماتیک و LX قرار می‌گیرند.

به طور کلی در بخش فنی هرچند ELX برتری هایی دارد اما این برتری ها آن قدرها محسوس نیست به خصوص که اگر میزان مصرف سوخت را هم لحاظ کنیم دو خودرو امتیازی برابر کسب می کنند.

پارس اتوماتیک و LX به مراتب مجهزتر و پرزرق و برق ترند ( در کابین البته ) اما چهره ی ELX اسپرت تر است.

بین پارس LX و اتوماتیک همانطور که از نامشان مشخص است اولین تفاوت به گیربکس هایشان باز میگردد . گیربکس چهار سرعته ی اتوماتیک پارس اتوماتیک که قابلیت تعویض دستی را ندارد وجه تمایز اصلی این دو مدل است.

در بخش تجهیزات پارس LX با سنسور دنده عقب و پاور ویندوز به مراتب نسبت به گونه ی اتوماتیک مجهزتر است.

البته عده‌ای از خریداران نسبت به گیربکس اتوماتیک نصب شده برای پارس اعتراضاتی دارند که بیشتر آنها مربوط به گیجی گیربکس در زمان معکوس کشیدن و تعویض دنده (به خصوص در سربالایی‌ها) و همینطور صدایی که از آن در هنگام تعویض دنده از یک به دو و بالعکس شنیده می‌شود، است. البته مصرف بالای سوخت هم از ایراداتی است که به این گیربکس وارد می‌شود اما هنوز هم بخش قابل توجهی از خریداران از انتخاب آن راضیند. ایرادات کیفی پارس تنها به گونه اتوماتیک مربوط نمی‌شود؛ در سایر مدل ها هم ایرادات فنی و کیفی ریز و درشتی گریبان بسیاری از خریداران را گرفته که بارزترین آنها ایرادات مربوط به تزئینات داخلی، کیفیت قطعات و خرابی‌های فنی است (از خرابی‌های مربوط به کاسه نمد گرفته تا خراب شدن ساعت دیجیتال، رگلاژ نبودن درها، گیر کردن در صندوق عقب و ...). البته اغلب خودروهای داخلی با چنین مشکلاتی دست به گریبانند که تغییر در منابع تامین قطعه و توجه داشتن به کمیت نسبت به کیفیت، دلیل اصلی آن است.

حال به سوالی می‌رسیم که در ابتدای نوشتار آن را مطرح کردیم: "کدامیک از این مدلها منطقی تر است؟".

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید عامل مصرف سوخت را لحاظ کنیم؛ که در آن صورت پارس سال، پارس دوگانه سوز و پارس سفارشی گزینه‌های چندان معقولی نخواهند بود. اگر به دنبال خودرویی اتوماتیک برای راحت تر شدن رانندگی در شهرهای بزرگ هستید طبیعتا پارس اتوماتیک انتخاب شما خواهد بود هر چند که بین 1.5 تا 2 ملیون تومان نسبت به مدل‌های دیگر گران تر است و تجهیزات کمتری هم دارد. اما میان پارس ELX و LX انتخاب کمی سخت تر است.

در فروش فوری و پیش فروش جدید ایران خودرو اثری از پارس ELX به چشم نمی‌خورد تا بتوان قضاوت درستی در مورد قیمت آن داشت اما با در نظر گرفتن شرایط کلی می‌توان رای به پارس LX داد که هماهنگی خوبی میان تجهیزات و خصوصیات فنی برقرار کرده است.

آپشن ها

پارس سال

پارس دوگانه سوز

پارس سفارشی

پارس LX

پارس اتوماتیک

پارس ELX

سنسور دنده عقب

دارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

دارد

ترمزهای عقب دیسکی

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

قطعات چوب نمای طرح جدید

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

صندلی جلوی برقی

ندارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

دارد

راهنمای روی آینه

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

کروز کنترل

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

پاور ویندوز

ندارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

ندارد

برچسب ها:
پارس
عکس های مرتبط
1
2
3
4
5
نظر بینندگان
قاسم
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۷/۱۰
سلام دوستان به نظر شما بین پارس و 206 صندوقدار کدومش بهتره?
امیرحسین
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۷/۰۳
سلام من 18 سالمه بابام گفته یه ماشین تا 40 میلیون می خرم یا ماشین خودمون که سمند EF7 موتور ملی پایه گاز سوز مالتی پلکس مدل 90 هستش بهم بده یا یه LX سال صفر لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
sajad
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۶/۳۰
سلام دوستان فعلا هیچی نخرین تا ارزون بشه. خودروسازا دارن میترکن از بی پولی
محمد
vote
۲
vote
۱۳۹۴/۰۶/۲۸
سلام .من خودم پارس elxمدل 86دارم به نظرمن بهترین ماشین ایرانی و زیر 40میلیون هست 5ساله دارمش ازش راضیم در ضمن تو جاده زیاد میرم هفته سه بار از زاهدان تا مشهد میرم.
HOSEIN, Z
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۲۰
سلام رفقا پارس ELXمتورش همون متور پارس ساله که با کمی تعقیر در سر سیلندر که اون تغییر 16سوپاپ بودن است سیلندر پارس ELXاز آلومینیوم هست آلومینیوم هم مقاومت زیادی نداره اگه دوست دارید ماشینتون بهتون آرامش بده پارس lx با متور TU5 بخرید درسته پاس ELXمتورش بنظر قوی تر میاد ولی اگه متوجه بشید این دو ماشین هردو 110اسب بخار داره و پارس lx سیلدرش از چدنه چدن از آلومینیوم قوی تره اگه ماشینی میخای برات کارکنه و خرج متور نکنی پارس lxهمون TU5خر که تازگی ECUشم قوی تر کردن خیلی جالب شده فقط تا3000کیلومتر باید برای آب بندی فشار نیاری تا ماشین خوب جمع شه
محمود
vote
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۶
سلام.گیچ شدم. حالا چه مدلی از پارس بگیرم.
علی
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
سلام ،ببخشید من چند مدته دارم دنبال پرشیا مدل ۸۸تا ۹۱ میگردم ،میگن کیفیت از ۹۰ به بعد کمتر شده الان یه مدل دوگانه ۸۹ با ۱۳۰ تا کارکرد پیدا کردم تمیزه میخواستم ببینم بگیرم یا صبر کنم بهترش بیوفته،اینو ۲۵ میگه من تا ۲۷اینا میتونم بگیرم،صبر کنم ۹۰/۹۱ بگیرم یا همین خوبه،لطفا راهنمایی کنین مرسی
رضا
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۳
سلام به تمام دوستان. خدایی (xum) بهتره یا(tu5)یا سمند (ef7) من یک خودروی می خوام باسه یک خانواده 5نفره که عیب وایرا کمتری داشته باشه وخیلی هم صداش زیاد نباشه ممنون می شم اگه راهنماییم کنید.
فرهاد
vote
۴
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
سلام دوستان من میخوام یه پارس بخرم موندم پارس TU5 بخرم یا پارس ELX با موتور XUM؟ لطف کنین رهنماییم کنین گیج شدم.دوس ندارم همش جلو نمایندگی باشم
محمد
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۹
سلام بچه ها من پارس می خوام پول ندارم چکار کنم
mohammad
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۸
با سلام.من هم چند ماهی هست پارس تیوفایو گرفتم و از قدرت و سرعت و مصرف سوخت و به خصوص شتاب گیریش راضی هستم. شتاب اولیه پارس تیوفایو واقعا خوب هست و به افرادی که قصد خرید خودرو زیر 50 میلیون رو دارند این ماشین رو معرفی می کنم
حمید a
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۸
سلام به دوستان عزیز پارس xum 2000 ماشین خوبیه ولی تولیدش خیلی کم شده احتمالن دارن ایراداشو برطرف می کنند به نظر من گزینه خوبیه
mohammad
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۸
با سلام.من 3 ماهی هست پارس تیوفایو خریدم. و در حال حاضر اگر قصد خرید خودرو زیر 50تومان را دارین این ماشین را پیشنهاد میکنم. پارس تیوفایو خودروی پرشتاب و کم مصرف و با امکانات جانبی نسبتا خوبی هست
علی
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۵
سلام من پارس tu5 گرفتم آقا عاشقشم سرعت و شتاب عالی مصرف سوختشم کم تو سربالایی ها هم عالی میره بدون اینکه فشاری به موتور و کولر بیاد من 8ماهه دارم نه روغنی کم کرده نه مشکلی دارم باهاش امکانات داخلشم راضی کننده است لااقل برای من این مطالب رو مینویسم برای اون عزیزانی که شک دارند پارس tu5 بخرند یا سورن یا ماشینهای چینی ببینید ماشین چینی یعنی جنس نامرغوب بزک شده اول که میخری خوبه ولی اگه خراب بشه معلوم نیست که قطعه گیر بیاد یا نه و موقع فروش با کلی افت قیمت باید ردش کنی من جک داشتم با ضرر ردش کردم سورن بد فروشه مگه خواهان داشته باشه والا ماشین بدی نیست تو پارس ها هم فقط و فقط پارس lx عالی عالی
امید
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۵
ماشین پارس tu5 از هر نظر عالیه پرشتاب و کم مصرف و دارای امکانات خوب من شش ماهه دارم و عالیه
علی
vote
۴
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۴
سلام دوستان من دو ماه در مورد اینکه خودرویی در رنج قیمت 40میلیون چی بخرم ازدوستان مکانیکهای مجرب و کسانی که از این مدل استفاده میکنند و سایت های مختلف تحقیق کردم و به یک نتیجه رسیدم و اونم پارس lx به دلایل کم مصرف بودن .شتاب عالی.آپشن های مناسب .مقبول بودن در جامعه.خرید و فروش راحت.من الان 3ماهه این ماشینو دارم و باهاش در جاده ای پر پیچ و خم و سربالایی ببت پنج سرنشین رفتم و مرتب کولر گرفتم آقا سرعت شتاب و قدرت عالی واقعا از این انتخاب سختی که هرکس چیزیم یگفت راضی ام و خواستم به دوستانی که دو دلند در انتخاب ماشین بگم شک نکنیدپارس lx عالیه عالیه .
مرتضی (شمال)
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۹
علی جان پژو پارس tu5 بهتره به دلایل زیر 1 - مصرف کمتر 2 - صدای موتور کمتر 3 - شتاب اولیه بیشتر 4- بازار دست دوم بهتر ولی پارس elx برای افرادی مناسب هست که مسیر رفت و امد آنها دارای سربالایی بسیار و با افراد زیاد مناسب است هرجا که باید ماشین قدرتی تر عمل کند پارس elx مناسب تر است
جعفر
vote
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۷
اگه میخوای ماشین بخری و نمیخوای هم خرو داشته باشی هم خرما رو برو یک پارس elx موتور 2000 بخر وبه حرف این وآن گوش نده عیب وایراد این ماشین تا حدود زیادی برطرف شده .
جعفر
vote
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۷
سلام در رده خودرو های داخلی همشون رو داشتم .وسوار شدم تو ایران هر خودرویی اولش هزار تا ایراد داره قبول .کیفیتش پایینه قبول .گرونه قبول ولی نمیشه که ماشین نخری .پولم که اونقدر نداریم بریم ماشین خارجی بخریم .پس بهتره بین بد وبدتر .بده رو انتخاب کنیم .به نظر من تو رنج قیمتی زیر پنجاه تومان شک نکنید وفقط پارس ELX جدید بخرید .من الان دارم وخیلی هم راضی هستم .
علی
vote
۸
vote
۱۳۹۴/۰۵/۱۹
سلام دوستان من میخواستم بدونم پژو پارس ال ایکس بهتره یا پژو پارس ای ال ایکس باموتور xum من موندم نمیدونم کدوم رو بخرم میشه راهنمایی کنید
!
!
!