جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶
پرشین خودرو
خـــودرونامـــه
خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟
۰۹:۰۶ | ۱۳۹۱/۰۲/۱۸

خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟

پرشین خودرو: هر چند که تمامی معادلات به این نقطه ختم می‌شود که پژو پارس انتخابی اقتصادی نخواهد بود اما فرض می‌کنیم که شما از میان خانواده سمند، پارس، 206، تندر 90، هیوندای ورنا و یا چینی‌ها تصمیم گرفته‌اید تا پارس را انتخاب کنید. حتما این سوال برای شما هم پیش خواهد آمد که "کدام پارس بهتر است؟"؛ "کدامیک انتظارات من را بهتر برآورده می‌کند؟"، خرید کدام یک منطقی تر و به صرفه تر خواهد بود؟ و سوالاتی از این دست.

به گزارش «پرشین خودرو»، پیش از هر کاری باید ببینیم که خانواده پارس شامل چه مدل هایی می‌شود و تجهیزات در نظر گرفته شده برای آن ها چه هستند؛ تفاوت هایشان در کجاست و چقدر قیمت گذاری شده‌اند.

شش حق انتخاب برای پارس وجود دارد: پارس سال، پارس LX، پارس ELX ، پارس اتوماتیک، پارس سفارشی و پارس دوگانه سوز. عمده ترین تفاوت میان آنها ابتدا به موتور و گیربکس و سپس به بعضی از تجهیزات رفاهی و ایمنی و البته تزئیناتی می‌رسد.

پارس سال، دوگانه سوز و سفارشی؛ هر سه از موتور قدیمی و پرمصرف L3 استفاده می‌کنند. موتوری که موتور پایه سمند و همینطور پژو 405 هم هست و 98 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. مصرف 13.1 لیتری در شهر و 6.7 لیتری در جاده (آن هم طبق اعلام کارخانه) انتخاب این موتور را به یک گزینه کاملا غیر اقتصادی و نامعقول تبدیل می‌کند؛ خصوصا حالا که گران شدن بنزین های سهمیه‌ای هم قطعی شده و بنزین آزاد هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

البته گونه دوگانه سوز از مزیت استفاده از گاز طبیعی برخوردار است ولی طبعا با مشکلات خاص این خودروها؛ اعم از کوچک شدن صندوق عقب و آسیب دیدن موتور در دراز مدت مواجه خواهد بود (ضمن این که قدرت موتور در حالت بنزینی هم به 83 اسب بخار افت پیدا می‌کند ).

مدل هایی که از موتور L3 استفاده می‌کنند در ترمزهای کاسه‌ای عقب، شیشه بالابر های برقی جلو و عقب، آینه های برقی، ترمز ضدقفل ABS با سیستم توزیع نیروی ترمز ( EBD ) و ایربگ راننده با یکدیگر مشترکند اما تفاوت ها در بخش تجهیزات و تزئینات بیشتر می‌شود. پارس سال و سفارشی یک راهنما بر روی آینه‌های جانبی شان دارند؛ به سنسور عقب مجهز شده‌اند و طرح اتاقشان هم به رنگ بژ در آمده است. نمای داخلی پارس سال تغییراتی از قبیل تودری‌ها را نیز شامل شده که متاسفانه از کیفیت متریال و مونتاژ به شدت ضعیف رنج می برد. این در حالی است که پارس دوگانه سوز بدون دریافت این تغییرات همچنان با شمایل اولیه نمای داخلی پارس و از رنگ خاکستری برای پوشش کابین بهره می‌برد.

میان پارس سال و پارس سفارشی هم تفاوت‌های نسبتا زیادی وجود دارد؛ در پارس سفارشی صندلی‌های جلو به صورت برقی تنظیم می‌شوند؛ کروز کنترل و پاور ویندوز به لیست تجهیزات اضافه شده‌اند؛ از قطعات چوب نما برای پوشش داشبورد و چرم برای پوشش فرمان استفاده شده است؛ ضمن آن که کپسول آتش نشانی هم در داخل خودرو تعبیه شده است! ( تا آن جا که به یاد داریم زمانی بحث بر سر اجباری کردن این آپشن حیاتی بود !! ). رینگ اسپرت و لاستیک سایز 195 و نشان کرومی پژو بر روی صندوق عقب وجه تمایز این دو مدل از یکدیگر است .

حالا سراغ مدل هایی می‌رویم که ایران خودرو آنها را از شر این موتور قدیمی نجات داده است! قطعا پارس ELX قدیمی ترین و شناخته شده ترین آنهاست . موتور L4 پژو/سیتروئن که زمانی بر پیکر زانتیا هم قرار گرفته بود هنوز هم قلب تپنده ELX است. قدرت 110 اسب بخاری این موتور و مصرف پایین سوختش ( نسبت به موتور L3 ) آن را از لحاظ فنی یک سر و گردن بالاتر قرار می‌دهد. ترمزهای دیسکی عقب هم از خصوصیات قابل تحسین آن است.

پارس ELX با پارس اتوماتیک و پارس LX در بسیاری از تجهیزات مشترک است؛ هر دو از طرح کابین بژ بهره می‌برند و آینه‌های جانبی شان هم برقی است اما ELX قطعات تزئینی چوب نما ندارد و شیشه‌هایش هم به پاور ویندوز و فیلتر ضد اشعه ماورای بنفش مجهز نیستند.

در بیرون هم لاستیک سایز 195 و چراغ های عقب تیره ELX در مقابل راهنماهای روی آینه های جانبی پارس اتوماتیک و LX قرار می‌گیرند.

به طور کلی در بخش فنی هرچند ELX برتری هایی دارد اما این برتری ها آن قدرها محسوس نیست به خصوص که اگر میزان مصرف سوخت را هم لحاظ کنیم دو خودرو امتیازی برابر کسب می کنند.

پارس اتوماتیک و LX به مراتب مجهزتر و پرزرق و برق ترند ( در کابین البته ) اما چهره ی ELX اسپرت تر است.

بین پارس LX و اتوماتیک همانطور که از نامشان مشخص است اولین تفاوت به گیربکس هایشان باز میگردد . گیربکس چهار سرعته ی اتوماتیک پارس اتوماتیک که قابلیت تعویض دستی را ندارد وجه تمایز اصلی این دو مدل است.

در بخش تجهیزات پارس LX با سنسور دنده عقب و پاور ویندوز به مراتب نسبت به گونه ی اتوماتیک مجهزتر است.

البته عده‌ای از خریداران نسبت به گیربکس اتوماتیک نصب شده برای پارس اعتراضاتی دارند که بیشتر آنها مربوط به گیجی گیربکس در زمان معکوس کشیدن و تعویض دنده (به خصوص در سربالایی‌ها) و همینطور صدایی که از آن در هنگام تعویض دنده از یک به دو و بالعکس شنیده می‌شود، است. البته مصرف بالای سوخت هم از ایراداتی است که به این گیربکس وارد می‌شود اما هنوز هم بخش قابل توجهی از خریداران از انتخاب آن راضیند. ایرادات کیفی پارس تنها به گونه اتوماتیک مربوط نمی‌شود؛ در سایر مدل ها هم ایرادات فنی و کیفی ریز و درشتی گریبان بسیاری از خریداران را گرفته که بارزترین آنها ایرادات مربوط به تزئینات داخلی، کیفیت قطعات و خرابی‌های فنی است (از خرابی‌های مربوط به کاسه نمد گرفته تا خراب شدن ساعت دیجیتال، رگلاژ نبودن درها، گیر کردن در صندوق عقب و ...). البته اغلب خودروهای داخلی با چنین مشکلاتی دست به گریبانند که تغییر در منابع تامین قطعه و توجه داشتن به کمیت نسبت به کیفیت، دلیل اصلی آن است.

حال به سوالی می‌رسیم که در ابتدای نوشتار آن را مطرح کردیم: "کدامیک از این مدلها منطقی تر است؟".

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید عامل مصرف سوخت را لحاظ کنیم؛ که در آن صورت پارس سال، پارس دوگانه سوز و پارس سفارشی گزینه‌های چندان معقولی نخواهند بود. اگر به دنبال خودرویی اتوماتیک برای راحت تر شدن رانندگی در شهرهای بزرگ هستید طبیعتا پارس اتوماتیک انتخاب شما خواهد بود هر چند که بین 1.5 تا 2 ملیون تومان نسبت به مدل‌های دیگر گران تر است و تجهیزات کمتری هم دارد. اما میان پارس ELX و LX انتخاب کمی سخت تر است.

در فروش فوری و پیش فروش جدید ایران خودرو اثری از پارس ELX به چشم نمی‌خورد تا بتوان قضاوت درستی در مورد قیمت آن داشت اما با در نظر گرفتن شرایط کلی می‌توان رای به پارس LX داد که هماهنگی خوبی میان تجهیزات و خصوصیات فنی برقرار کرده است.

آپشن ها

پارس سال

پارس دوگانه سوز

پارس سفارشی

پارس LX

پارس اتوماتیک

پارس ELX

سنسور دنده عقب

دارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

دارد

ترمزهای عقب دیسکی

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

قطعات چوب نمای طرح جدید

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

صندلی جلوی برقی

ندارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

دارد

راهنمای روی آینه

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

کروز کنترل

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

پاور ویندوز

ندارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

ندارد

برچسب ها:
پارس
عکس های مرتبط
1
2
3
4
5
نظر بینندگان
سعید
vote
۰
vote
۱۳۹۵/۱۲/۱۶
توصیه من به دوستان گرانقدر پارس tu5 هستش نه فقط بین مدلهای پارس بلکه از تمامی ماشینهای ایراخودر سرتره امیدوارم همه دوستان بیرن و از داتنش لذت ببرند
محسن
vote
۰
vote
۱۳۹۵/۱۲/۰۲
سلام دوستان میخوام ماشین صفر بخرم ایا ماشین پژو پارس تیوفایو بهتره یا پارس تندر لطفا راهنمایی کنید
محمد عرب
vote
۲
vote
۱۳۹۵/۱۱/۲۸
Elxبهترینشه یکسال دارمش واقعا علیه از همه نظر
مرتضی
vote
vote
۱۳۹۵/۱۱/۲۳
من پارس 85 دارم بنزینی خیلی راضیم مصرفش تو جاده 8.2 هست تو شهر هم 9 لیتر مصرف می کنه. هم شتابش خوبه هم استخون بندی شاسیش عالیه
سعید
vote
۰
vote
۱۳۹۵/۰۹/۳۰
سلام دوستان ۴ماه میشه پارس دوگانه کارخانه مدل نود خریدم، شتابش خوبه فقط مصرف گاز و بنزینش زیاده، بردم نمایندگی گفت عادیه میخوام با یه پارس ای ال ایکس مدل نود عوض کنم. به نظرتون این کار را انجام بدم؟
ح
vote
vote
۱۳۹۵/۰۹/۱۴
سلام بنده قبلا پژو روآ داشتم دو گانه کارخانه مدل 87 خدا وکیلی خیلی خوب بود بدون اذیت سال 94 پارس سال گرفتم اصلا رازی نیستم روآ خیلی از پارس بهتر بود در راه رفتن کفی حرف نداشت فقط سر بالایی ها کم می آوردولی در طول این 7سال ماشین بی درد سری و کم خرجی بود .
مهیار
vote
۱۴
vote
۱۳۹۵/۰۸/۰۷
مطمئن باشیدLXبهترین و منطقی ترین مدله انتخاب خوبیه
محمد
vote
-۱۵
vote
۱۳۹۵/۰۸/۰۶
پراید دارم از همه ی ماشین هایی که خریدم بهتره
شهریار
vote
۴
vote
۱۳۹۵/۰۷/۲۴
سلام.من میخام پارس صفر بگیرم لطفا راهنمایی بفرمایید. از میون همه مدلها کدوم بهتره.
کیا97
vote
۱
vote
۱۳۹۵/۰۶/۲۶
سلام دوستان بین پارس tu5 و پارس lx tu5 کدوم یکی بهترن آیا تو تموم مدل ها دنده 3 اذیت میکنه ؟؟؟ با تشکر از مطالب خوبتون
امیر
vote
۱۵
vote
۱۳۹۵/۰۶/۲۴
ال اکس 95 خریدم 3000تا کار کرده خدایش ازش راضیم
حسین
vote
۴
vote
۱۳۹۵/۰۶/۰۸
سلام خسته نباشید من میخوام پارس tu5بخرم ک اطرافیان میگن صفرش خوب نیست مشکل کلاح و گیربکس داره از طرفی یکی از دوستان mvm 530رو بهم پیشنهاد کرد خودم موندم کدوم رو بگیرم لطفا راهنمایی کنید ممنون یاحق
کوروش
vote
۷
vote
۱۳۹۵/۰۵/۲۴
درودبردوستان من پژوپارس tu5گرفتم الان سه ماه سوارشدم نصف ایران گشتم محشرازهمه لحاظ کولرعالی ترمزیک جاده چالوس بااون پیچ وتابش کم نمیاره اشاره کنی میره بالای صدوبیست تاحالا 400هزارجریمه سرعت شدم بیصداوفوقالعاده ولی مصرفش اونی نیست که میگن من تعریف ازخودنباشه راننده حرفه ای هستم تاچیزی راچک نکنم نظرنمیدم ماشین خوب ازخانواده ایران خودرو قیمت مناسب پژوپارسtu5عشق ماشین نیست تاسوارنشی متوجه نمیشی
ایرج
vote
۱۵
vote
۱۳۹۵/۰۴/۲۱
از من به شما نصیحت هر لگنی میخرید بخرید، فقط پارس سال نخرید. من اردیبهشت خریدم. ۳ تو.من خرجش کردم امروز با ۲ تومن کمتر از قیمت خرید فروختم. فاجعه بود . ماشین نبود هر کس هم بپرسه تا ابد بر علیه این ماشین تبلیغ می کنم. یه پراید ۸۵ دارم سواریش از پارس سال بهتره. دردسرش هم کمتره. تصمیم دارم تو همه سایت ها اینو بنویسم از ما گفتن بود
مهدی
vote
-۱۴
vote
۱۳۹۵/۰۴/۱۸
خودروی پژو پارس مدل 90 دو گانه بدون رنگ میخوام
مرتضی
vote
۹
vote
۱۳۹۵/۰۴/۰۴
با سلام من قبلا پارس سال داشتم ازش راضی نبودم ولی به خاطر ارخ نسبتا جذابترش نسبت به بقیه ی همرده هاش و همچنین فضای جادار داخلیش حتی نسبت به دنا دوباره تصمیم به خرید این ماشین اما اینبار با موتور تیوفایو گرفتم الان سه ماهه که این ماشینو دارم .و از داشتنش احساس رضایت کامل دارم . موتور جون دار کم مصرف پر شتاب نرم و بی صدا داشبرد جدیدشم واقعا حس خوبی به ادم میده سیستم تهویه ی هواشم حرف نداره البته این سنجش ها فقط برای ماشینهای زیر پنجا میلیونه
وحید
vote
۱۴
vote
۱۳۹۵/۰۳/۲۸
سلام دوستان یه دارم ازتون منو راهنمای کنید من میخوام پارس بخرم باید تا دو روز دیگه ماشینمو عوض کنم الان 405دوگانه دارم از پارسال تا الان 11میلیون خرج موتورکردم چون من با ماشین کار میکنم حالا نمیدونم پارس دوگانه بخرم یا tu5 دیگه حالم از 405 بهم میخوره
محمد
vote
۱۳
vote
۱۳۹۵/۰۲/۲۷
من میخوام ماشینی تو رنج قیمت 35 تا 38 میلیون بخرم بین پارس و آل 90 کدوم پیشنهاد میدهید چرا؟
سجاد
vote
۹
vote
۱۳۹۵/۰۲/۲۱
با سلام خدمت همه دوستان بچه ها من میخوام یه پشیا بگیرم مدل 86 87 بنظرتون کار درستی هست؟به خرج نمیفته؟پرشیای معمولی .البته به صورت شرایطی از دوستان کسی در مورد فروش اقساطی اطلاعی داره که مثلا ماشین 21 میلیونی تقریبا با اقساط 14 ماهه برام چقدر تموم میشه؟ممنون میشم توضیحات کامل بدید
حمید
vote
۲۳
vote
۱۳۹۵/۰۲/۱۷
سلام پرشین خودرو پژوپارس tu5 کم خرج تره یا xum
!
!
!