جمعه ۶ شهریور ۱۳۹۴
پرشین خودرو
خـــودرونامـــه
خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟
۰۹:۰۶ | ۱۳۹۱/۰۲/۱۸

خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟

پرشین خودرو: هر چند که تمامی معادلات به این نقطه ختم می‌شود که پژو پارس انتخابی اقتصادی نخواهد بود اما فرض می‌کنیم که شما از میان خانواده سمند، پارس، 206، تندر 90، هیوندای ورنا و یا چینی‌ها تصمیم گرفته‌اید تا پارس را انتخاب کنید. حتما این سوال برای شما هم پیش خواهد آمد که "کدام پارس بهتر است؟"؛ "کدامیک انتظارات من را بهتر برآورده می‌کند؟"، خرید کدام یک منطقی تر و به صرفه تر خواهد بود؟ و سوالاتی از این دست.

به گزارش «پرشین خودرو»، پیش از هر کاری باید ببینیم که خانواده پارس شامل چه مدل هایی می‌شود و تجهیزات در نظر گرفته شده برای آن ها چه هستند؛ تفاوت هایشان در کجاست و چقدر قیمت گذاری شده‌اند.

شش حق انتخاب برای پارس وجود دارد: پارس سال، پارس LX، پارس ELX ، پارس اتوماتیک، پارس سفارشی و پارس دوگانه سوز. عمده ترین تفاوت میان آنها ابتدا به موتور و گیربکس و سپس به بعضی از تجهیزات رفاهی و ایمنی و البته تزئیناتی می‌رسد.

پارس سال، دوگانه سوز و سفارشی؛ هر سه از موتور قدیمی و پرمصرف L3 استفاده می‌کنند. موتوری که موتور پایه سمند و همینطور پژو 405 هم هست و 98 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. مصرف 13.1 لیتری در شهر و 6.7 لیتری در جاده (آن هم طبق اعلام کارخانه) انتخاب این موتور را به یک گزینه کاملا غیر اقتصادی و نامعقول تبدیل می‌کند؛ خصوصا حالا که گران شدن بنزین های سهمیه‌ای هم قطعی شده و بنزین آزاد هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

البته گونه دوگانه سوز از مزیت استفاده از گاز طبیعی برخوردار است ولی طبعا با مشکلات خاص این خودروها؛ اعم از کوچک شدن صندوق عقب و آسیب دیدن موتور در دراز مدت مواجه خواهد بود (ضمن این که قدرت موتور در حالت بنزینی هم به 83 اسب بخار افت پیدا می‌کند ).

مدل هایی که از موتور L3 استفاده می‌کنند در ترمزهای کاسه‌ای عقب، شیشه بالابر های برقی جلو و عقب، آینه های برقی، ترمز ضدقفل ABS با سیستم توزیع نیروی ترمز ( EBD ) و ایربگ راننده با یکدیگر مشترکند اما تفاوت ها در بخش تجهیزات و تزئینات بیشتر می‌شود. پارس سال و سفارشی یک راهنما بر روی آینه‌های جانبی شان دارند؛ به سنسور عقب مجهز شده‌اند و طرح اتاقشان هم به رنگ بژ در آمده است. نمای داخلی پارس سال تغییراتی از قبیل تودری‌ها را نیز شامل شده که متاسفانه از کیفیت متریال و مونتاژ به شدت ضعیف رنج می برد. این در حالی است که پارس دوگانه سوز بدون دریافت این تغییرات همچنان با شمایل اولیه نمای داخلی پارس و از رنگ خاکستری برای پوشش کابین بهره می‌برد.

میان پارس سال و پارس سفارشی هم تفاوت‌های نسبتا زیادی وجود دارد؛ در پارس سفارشی صندلی‌های جلو به صورت برقی تنظیم می‌شوند؛ کروز کنترل و پاور ویندوز به لیست تجهیزات اضافه شده‌اند؛ از قطعات چوب نما برای پوشش داشبورد و چرم برای پوشش فرمان استفاده شده است؛ ضمن آن که کپسول آتش نشانی هم در داخل خودرو تعبیه شده است! ( تا آن جا که به یاد داریم زمانی بحث بر سر اجباری کردن این آپشن حیاتی بود !! ). رینگ اسپرت و لاستیک سایز 195 و نشان کرومی پژو بر روی صندوق عقب وجه تمایز این دو مدل از یکدیگر است .

حالا سراغ مدل هایی می‌رویم که ایران خودرو آنها را از شر این موتور قدیمی نجات داده است! قطعا پارس ELX قدیمی ترین و شناخته شده ترین آنهاست . موتور L4 پژو/سیتروئن که زمانی بر پیکر زانتیا هم قرار گرفته بود هنوز هم قلب تپنده ELX است. قدرت 110 اسب بخاری این موتور و مصرف پایین سوختش ( نسبت به موتور L3 ) آن را از لحاظ فنی یک سر و گردن بالاتر قرار می‌دهد. ترمزهای دیسکی عقب هم از خصوصیات قابل تحسین آن است.

پارس ELX با پارس اتوماتیک و پارس LX در بسیاری از تجهیزات مشترک است؛ هر دو از طرح کابین بژ بهره می‌برند و آینه‌های جانبی شان هم برقی است اما ELX قطعات تزئینی چوب نما ندارد و شیشه‌هایش هم به پاور ویندوز و فیلتر ضد اشعه ماورای بنفش مجهز نیستند.

در بیرون هم لاستیک سایز 195 و چراغ های عقب تیره ELX در مقابل راهنماهای روی آینه های جانبی پارس اتوماتیک و LX قرار می‌گیرند.

به طور کلی در بخش فنی هرچند ELX برتری هایی دارد اما این برتری ها آن قدرها محسوس نیست به خصوص که اگر میزان مصرف سوخت را هم لحاظ کنیم دو خودرو امتیازی برابر کسب می کنند.

پارس اتوماتیک و LX به مراتب مجهزتر و پرزرق و برق ترند ( در کابین البته ) اما چهره ی ELX اسپرت تر است.

بین پارس LX و اتوماتیک همانطور که از نامشان مشخص است اولین تفاوت به گیربکس هایشان باز میگردد . گیربکس چهار سرعته ی اتوماتیک پارس اتوماتیک که قابلیت تعویض دستی را ندارد وجه تمایز اصلی این دو مدل است.

در بخش تجهیزات پارس LX با سنسور دنده عقب و پاور ویندوز به مراتب نسبت به گونه ی اتوماتیک مجهزتر است.

البته عده‌ای از خریداران نسبت به گیربکس اتوماتیک نصب شده برای پارس اعتراضاتی دارند که بیشتر آنها مربوط به گیجی گیربکس در زمان معکوس کشیدن و تعویض دنده (به خصوص در سربالایی‌ها) و همینطور صدایی که از آن در هنگام تعویض دنده از یک به دو و بالعکس شنیده می‌شود، است. البته مصرف بالای سوخت هم از ایراداتی است که به این گیربکس وارد می‌شود اما هنوز هم بخش قابل توجهی از خریداران از انتخاب آن راضیند. ایرادات کیفی پارس تنها به گونه اتوماتیک مربوط نمی‌شود؛ در سایر مدل ها هم ایرادات فنی و کیفی ریز و درشتی گریبان بسیاری از خریداران را گرفته که بارزترین آنها ایرادات مربوط به تزئینات داخلی، کیفیت قطعات و خرابی‌های فنی است (از خرابی‌های مربوط به کاسه نمد گرفته تا خراب شدن ساعت دیجیتال، رگلاژ نبودن درها، گیر کردن در صندوق عقب و ...). البته اغلب خودروهای داخلی با چنین مشکلاتی دست به گریبانند که تغییر در منابع تامین قطعه و توجه داشتن به کمیت نسبت به کیفیت، دلیل اصلی آن است.

حال به سوالی می‌رسیم که در ابتدای نوشتار آن را مطرح کردیم: "کدامیک از این مدلها منطقی تر است؟".

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید عامل مصرف سوخت را لحاظ کنیم؛ که در آن صورت پارس سال، پارس دوگانه سوز و پارس سفارشی گزینه‌های چندان معقولی نخواهند بود. اگر به دنبال خودرویی اتوماتیک برای راحت تر شدن رانندگی در شهرهای بزرگ هستید طبیعتا پارس اتوماتیک انتخاب شما خواهد بود هر چند که بین 1.5 تا 2 ملیون تومان نسبت به مدل‌های دیگر گران تر است و تجهیزات کمتری هم دارد. اما میان پارس ELX و LX انتخاب کمی سخت تر است.

در فروش فوری و پیش فروش جدید ایران خودرو اثری از پارس ELX به چشم نمی‌خورد تا بتوان قضاوت درستی در مورد قیمت آن داشت اما با در نظر گرفتن شرایط کلی می‌توان رای به پارس LX داد که هماهنگی خوبی میان تجهیزات و خصوصیات فنی برقرار کرده است.

آپشن ها

پارس سال

پارس دوگانه سوز

پارس سفارشی

پارس LX

پارس اتوماتیک

پارس ELX

سنسور دنده عقب

دارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

دارد

ترمزهای عقب دیسکی

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

قطعات چوب نمای طرح جدید

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

صندلی جلوی برقی

ندارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

دارد

راهنمای روی آینه

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

کروز کنترل

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

پاور ویندوز

ندارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

ندارد

برچسب ها:
پارس
عکس های مرتبط
1
2
3
4
5
نظر بینندگان
علی
vote
۲
vote
۱۳۹۴/۰۶/۰۴
سلام دوستان من دو ماه در مورد اینکه خودرویی در رنج قیمت 40میلیون چی بخرم ازدوستان مکانیکهای مجرب و کسانی که از این مدل استفاده میکنند و سایت های مختلف تحقیق کردم و به یک نتیجه رسیدم و اونم پارس lx به دلایل کم مصرف بودن .شتاب عالی.آپشن های مناسب .مقبول بودن در جامعه.خرید و فروش راحت.من الان 3ماهه این ماشینو دارم و باهاش در جاده ای پر پیچ و خم و سربالایی ببت پنج سرنشین رفتم و مرتب کولر گرفتم آقا سرعت شتاب و قدرت عالی واقعا از این انتخاب سختی که هرکس چیزیم یگفت راضی ام و خواستم به دوستانی که دو دلند در انتخاب ماشین بگم شک نکنیدپارس lx عالیه عالیه .
مرتضی (شمال)
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۹
علی جان پژو پارس tu5 بهتره به دلایل زیر 1 - مصرف کمتر 2 - صدای موتور کمتر 3 - شتاب اولیه بیشتر 4- بازار دست دوم بهتر ولی پارس elx برای افرادی مناسب هست که مسیر رفت و امد آنها دارای سربالایی بسیار و با افراد زیاد مناسب است هرجا که باید ماشین قدرتی تر عمل کند پارس elx مناسب تر است
جعفر
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۷
اگه میخوای ماشین بخری و نمیخوای هم خرو داشته باشی هم خرما رو برو یک پارس elx موتور 2000 بخر وبه حرف این وآن گوش نده عیب وایراد این ماشین تا حدود زیادی برطرف شده .
جعفر
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۷
سلام در رده خودرو های داخلی همشون رو داشتم .وسوار شدم تو ایران هر خودرویی اولش هزار تا ایراد داره قبول .کیفیتش پایینه قبول .گرونه قبول ولی نمیشه که ماشین نخری .پولم که اونقدر نداریم بریم ماشین خارجی بخریم .پس بهتره بین بد وبدتر .بده رو انتخاب کنیم .به نظر من تو رنج قیمتی زیر پنجاه تومان شک نکنید وفقط پارس ELX جدید بخرید .من الان دارم وخیلی هم راضی هستم .
علی
vote
۶
vote
۱۳۹۴/۰۵/۱۹
سلام دوستان من میخواستم بدونم پژو پارس ال ایکس بهتره یا پژو پارس ای ال ایکس باموتور xum من موندم نمیدونم کدوم رو بخرم میشه راهنمایی کنید
مهدی
vote
۲
vote
۱۳۹۴/۰۵/۰۲
سلام بچه ها از نظر من tu5 اپشن هاش بیشتره مثل کروز کنترل.......
سجاد
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۴/۲۸
بسم الله. دوستان عزیز سلام. این نوشته مال سال 91 هستش. قطعاخیلی چیزاش تغییرکرده. الان فقط سال بنزینی وسال دوگانه موتورقدیمی l3 رو دارن که با کاتالیست واینها شده یورو4 پارس lx هم موتورفع5 داره کم مصرف عقب دیسک elx هم که موتور مسخره2000xum روش گذاشتن. اخیرا میبینم اتوماتیک رو هم موتور2000 میزارن کلاچیزی که اهمیت نداره نظر مشتریه
محمد
vote
vote
۱۳۹۴/۰۴/۲۶
سلام.من می خوام پارس سال بخرم نمیدونم حالا سالو بخرم یا405 جی ال ایکس بعدشم مگه صندلی سال برقی نیست
mj
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۴/۱۹
سجاد سنندج یه سوال داشتم ماشینت مدل چنده؟
ابوالفضل
vote
۴
vote
۱۳۹۴/۰۴/۱۷
پارس.سال.نخرید
مصطفی
vote
vote
۱۳۹۴/۰۴/۱۶
سلام دوستان...تمامی پژو پارس ها مشکلات خودشان رو دارن..پژو پارس tu5 ماشین خوبی هست اما گیریبکس خوبی نداره و روغن کم میکنه و داشپورد هم توی بعضی سرعتها صدا میده و دنده دو هم کمی مشکل داره داداشم یکی صفر گرفت که گیریبکس رو باید عوض کنه چون لاشه این ماشین سنگین و فشار زیادی به موتور میاره ولی مصرفش پایینه..پژو پارس دوگانه با موتور l3 درسته مصرف بالایی داره اما گاز جبران میکنه ...به نظر دوگانه بهتره..کسانی هم که میخوان ماشین پر شتاب و اپشن دار بخرن بهتره برن سراغ ماشین های خارجی که معمولا زورشون نمیرسه..پس مقایسه الکی نکنید بقیه هم سردر گم نکنید..دوگانه روز به روز بهتر شده و مشکلاتش هر دفه کمتر شده و موتورش امتحانش رو پس داده...اما tu5 تا بیاد درست بشه زمان میبره ..البته این نظر منه دوگانه
مهدی
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۴/۱۴
آقا کسی پژو پارس دوگانه نگره.ما دو روز پیش یکی گرفتیم 100 تا بیشتر راه نمیرفت بردیم عوض کردیم اون از اون بدتر بود
sadegh
vote
vote
۱۳۹۴/۰۴/۱۲
سلام دوستان خسته نباشید خدمت شماعرض کنم که پرشیا tu5 نگیرید پارس سال خیلی بهتره پرشتابتر قدرتش بیشتره توسربالای خودشونشون میدهtu5 توسربالای کم میاره با سپاس
محمد
vote
vote
۱۳۹۴/۰۴/۱۱
سلام. اقا پارس دوگانه سوز جدید الان اپشن هاش با بقیه فرق داره یا یکیه. میخوام بگیرم توروخدا اونایی ک میدونن بگن
محمد
vote
۵
vote
۱۳۹۴/۰۴/۰۷
Tu5آخر ماشینه من که خیلی ازش راضیم تا این چند وقت که حواله رو ثبت نام کردم از دیوار صدا در آمده از این حواله هم درآمده خخخخخخخخ.
سروش
vote
vote
۱۳۹۴/۰۴/۰۴
سلام دوستان راست میگن این داشبورد جدیدا داشبوردشون صدا میده
محمد
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۳/۲۷
با سلام میشه منو راهنمایی کنید که درمجموع پارس tu5 بهتره یا xum ممنون میشم
سجاد سنندج
vote
vote
۱۳۹۴/۰۳/۲۵
سلام دوستان من پارس elx دارم این ماشین واقعا فوق العادست صندلیش خلبانیه که محشره ترمزش که حرف نداره واسه کل انداختن حرف نداره بخدا 405 و پارس هم داشتم ... سوار شی بهتره
reza
vote
۸
vote
۱۳۹۴/۰۳/۱۳
ترمزهای عقب پارس lx دیسکی هست
جواد
vote
۴
vote
۱۳۹۴/۰۳/۱۲
سلام لطفا منو راهنمایی کنید پژو پارس سال بخرم یاtu5 ممنون
!
!
!