چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵
پرشین خودرو
خـــودرونامـــه
خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟
۰۹:۰۶ | ۱۳۹۱/۰۲/۱۸

خرید کدام پارس منطقی‌تر است؟

پرشین خودرو: هر چند که تمامی معادلات به این نقطه ختم می‌شود که پژو پارس انتخابی اقتصادی نخواهد بود اما فرض می‌کنیم که شما از میان خانواده سمند، پارس، 206، تندر 90، هیوندای ورنا و یا چینی‌ها تصمیم گرفته‌اید تا پارس را انتخاب کنید. حتما این سوال برای شما هم پیش خواهد آمد که "کدام پارس بهتر است؟"؛ "کدامیک انتظارات من را بهتر برآورده می‌کند؟"، خرید کدام یک منطقی تر و به صرفه تر خواهد بود؟ و سوالاتی از این دست.

به گزارش «پرشین خودرو»، پیش از هر کاری باید ببینیم که خانواده پارس شامل چه مدل هایی می‌شود و تجهیزات در نظر گرفته شده برای آن ها چه هستند؛ تفاوت هایشان در کجاست و چقدر قیمت گذاری شده‌اند.

شش حق انتخاب برای پارس وجود دارد: پارس سال، پارس LX، پارس ELX ، پارس اتوماتیک، پارس سفارشی و پارس دوگانه سوز. عمده ترین تفاوت میان آنها ابتدا به موتور و گیربکس و سپس به بعضی از تجهیزات رفاهی و ایمنی و البته تزئیناتی می‌رسد.

پارس سال، دوگانه سوز و سفارشی؛ هر سه از موتور قدیمی و پرمصرف L3 استفاده می‌کنند. موتوری که موتور پایه سمند و همینطور پژو 405 هم هست و 98 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. مصرف 13.1 لیتری در شهر و 6.7 لیتری در جاده (آن هم طبق اعلام کارخانه) انتخاب این موتور را به یک گزینه کاملا غیر اقتصادی و نامعقول تبدیل می‌کند؛ خصوصا حالا که گران شدن بنزین های سهمیه‌ای هم قطعی شده و بنزین آزاد هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

البته گونه دوگانه سوز از مزیت استفاده از گاز طبیعی برخوردار است ولی طبعا با مشکلات خاص این خودروها؛ اعم از کوچک شدن صندوق عقب و آسیب دیدن موتور در دراز مدت مواجه خواهد بود (ضمن این که قدرت موتور در حالت بنزینی هم به 83 اسب بخار افت پیدا می‌کند ).

مدل هایی که از موتور L3 استفاده می‌کنند در ترمزهای کاسه‌ای عقب، شیشه بالابر های برقی جلو و عقب، آینه های برقی، ترمز ضدقفل ABS با سیستم توزیع نیروی ترمز ( EBD ) و ایربگ راننده با یکدیگر مشترکند اما تفاوت ها در بخش تجهیزات و تزئینات بیشتر می‌شود. پارس سال و سفارشی یک راهنما بر روی آینه‌های جانبی شان دارند؛ به سنسور عقب مجهز شده‌اند و طرح اتاقشان هم به رنگ بژ در آمده است. نمای داخلی پارس سال تغییراتی از قبیل تودری‌ها را نیز شامل شده که متاسفانه از کیفیت متریال و مونتاژ به شدت ضعیف رنج می برد. این در حالی است که پارس دوگانه سوز بدون دریافت این تغییرات همچنان با شمایل اولیه نمای داخلی پارس و از رنگ خاکستری برای پوشش کابین بهره می‌برد.

میان پارس سال و پارس سفارشی هم تفاوت‌های نسبتا زیادی وجود دارد؛ در پارس سفارشی صندلی‌های جلو به صورت برقی تنظیم می‌شوند؛ کروز کنترل و پاور ویندوز به لیست تجهیزات اضافه شده‌اند؛ از قطعات چوب نما برای پوشش داشبورد و چرم برای پوشش فرمان استفاده شده است؛ ضمن آن که کپسول آتش نشانی هم در داخل خودرو تعبیه شده است! ( تا آن جا که به یاد داریم زمانی بحث بر سر اجباری کردن این آپشن حیاتی بود !! ). رینگ اسپرت و لاستیک سایز 195 و نشان کرومی پژو بر روی صندوق عقب وجه تمایز این دو مدل از یکدیگر است .

حالا سراغ مدل هایی می‌رویم که ایران خودرو آنها را از شر این موتور قدیمی نجات داده است! قطعا پارس ELX قدیمی ترین و شناخته شده ترین آنهاست . موتور L4 پژو/سیتروئن که زمانی بر پیکر زانتیا هم قرار گرفته بود هنوز هم قلب تپنده ELX است. قدرت 110 اسب بخاری این موتور و مصرف پایین سوختش ( نسبت به موتور L3 ) آن را از لحاظ فنی یک سر و گردن بالاتر قرار می‌دهد. ترمزهای دیسکی عقب هم از خصوصیات قابل تحسین آن است.

پارس ELX با پارس اتوماتیک و پارس LX در بسیاری از تجهیزات مشترک است؛ هر دو از طرح کابین بژ بهره می‌برند و آینه‌های جانبی شان هم برقی است اما ELX قطعات تزئینی چوب نما ندارد و شیشه‌هایش هم به پاور ویندوز و فیلتر ضد اشعه ماورای بنفش مجهز نیستند.

در بیرون هم لاستیک سایز 195 و چراغ های عقب تیره ELX در مقابل راهنماهای روی آینه های جانبی پارس اتوماتیک و LX قرار می‌گیرند.

به طور کلی در بخش فنی هرچند ELX برتری هایی دارد اما این برتری ها آن قدرها محسوس نیست به خصوص که اگر میزان مصرف سوخت را هم لحاظ کنیم دو خودرو امتیازی برابر کسب می کنند.

پارس اتوماتیک و LX به مراتب مجهزتر و پرزرق و برق ترند ( در کابین البته ) اما چهره ی ELX اسپرت تر است.

بین پارس LX و اتوماتیک همانطور که از نامشان مشخص است اولین تفاوت به گیربکس هایشان باز میگردد . گیربکس چهار سرعته ی اتوماتیک پارس اتوماتیک که قابلیت تعویض دستی را ندارد وجه تمایز اصلی این دو مدل است.

در بخش تجهیزات پارس LX با سنسور دنده عقب و پاور ویندوز به مراتب نسبت به گونه ی اتوماتیک مجهزتر است.

البته عده‌ای از خریداران نسبت به گیربکس اتوماتیک نصب شده برای پارس اعتراضاتی دارند که بیشتر آنها مربوط به گیجی گیربکس در زمان معکوس کشیدن و تعویض دنده (به خصوص در سربالایی‌ها) و همینطور صدایی که از آن در هنگام تعویض دنده از یک به دو و بالعکس شنیده می‌شود، است. البته مصرف بالای سوخت هم از ایراداتی است که به این گیربکس وارد می‌شود اما هنوز هم بخش قابل توجهی از خریداران از انتخاب آن راضیند. ایرادات کیفی پارس تنها به گونه اتوماتیک مربوط نمی‌شود؛ در سایر مدل ها هم ایرادات فنی و کیفی ریز و درشتی گریبان بسیاری از خریداران را گرفته که بارزترین آنها ایرادات مربوط به تزئینات داخلی، کیفیت قطعات و خرابی‌های فنی است (از خرابی‌های مربوط به کاسه نمد گرفته تا خراب شدن ساعت دیجیتال، رگلاژ نبودن درها، گیر کردن در صندوق عقب و ...). البته اغلب خودروهای داخلی با چنین مشکلاتی دست به گریبانند که تغییر در منابع تامین قطعه و توجه داشتن به کمیت نسبت به کیفیت، دلیل اصلی آن است.

حال به سوالی می‌رسیم که در ابتدای نوشتار آن را مطرح کردیم: "کدامیک از این مدلها منطقی تر است؟".

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید عامل مصرف سوخت را لحاظ کنیم؛ که در آن صورت پارس سال، پارس دوگانه سوز و پارس سفارشی گزینه‌های چندان معقولی نخواهند بود. اگر به دنبال خودرویی اتوماتیک برای راحت تر شدن رانندگی در شهرهای بزرگ هستید طبیعتا پارس اتوماتیک انتخاب شما خواهد بود هر چند که بین 1.5 تا 2 ملیون تومان نسبت به مدل‌های دیگر گران تر است و تجهیزات کمتری هم دارد. اما میان پارس ELX و LX انتخاب کمی سخت تر است.

در فروش فوری و پیش فروش جدید ایران خودرو اثری از پارس ELX به چشم نمی‌خورد تا بتوان قضاوت درستی در مورد قیمت آن داشت اما با در نظر گرفتن شرایط کلی می‌توان رای به پارس LX داد که هماهنگی خوبی میان تجهیزات و خصوصیات فنی برقرار کرده است.

آپشن ها

پارس سال

پارس دوگانه سوز

پارس سفارشی

پارس LX

پارس اتوماتیک

پارس ELX

سنسور دنده عقب

دارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

دارد

ترمزهای عقب دیسکی

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

قطعات چوب نمای طرح جدید

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

صندلی جلوی برقی

ندارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

دارد

راهنمای روی آینه

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

کروز کنترل

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

پاور ویندوز

ندارد

ندارد

دارد

دارد

ندارد

ندارد

برچسب ها:
پارس
عکس های مرتبط
1
2
3
4
5
نظر بینندگان
محمد
vote
۴
vote
۱۳۹۵/۰۲/۲۷
من میخوام ماشینی تو رنج قیمت 35 تا 38 میلیون بخرم بین پارس و آل 90 کدوم پیشنهاد میدهید چرا؟
سجاد
vote
vote
۱۳۹۵/۰۲/۲۱
با سلام خدمت همه دوستان بچه ها من میخوام یه پشیا بگیرم مدل 86 87 بنظرتون کار درستی هست؟به خرج نمیفته؟پرشیای معمولی .البته به صورت شرایطی از دوستان کسی در مورد فروش اقساطی اطلاعی داره که مثلا ماشین 21 میلیونی تقریبا با اقساط 14 ماهه برام چقدر تموم میشه؟ممنون میشم توضیحات کامل بدید
حمید
vote
۵
vote
۱۳۹۵/۰۲/۱۷
سلام پرشین خودرو پژوپارس tu5 کم خرج تره یا xum
Bashir
vote
۴
vote
۱۳۹۵/۰۲/۱۴
سلام من میخوام پارس بخرم بین پارس TU5و پارس موتور 2000کدوم بهتره؟؟ لطفا راهنمای کنید با مشخصات فنی ممنون
یوسف
vote
۴
vote
۱۳۹۵/۰۲/۱۳
سلام دوستان.من پژو پارسtu5 اتومات ثبت نام کردم نظرتون چیه لطفا راهنماییم کنید.ممنون
مجتبی
vote
vote
۱۳۹۵/۰۲/۱۱
سلام دوستان من میخوام پارس بگیرم ب نظر شما elxبهتره یا lx
کمیلی
vote
۰
vote
۱۳۹۵/۰۲/۰۸
من یه پارس 86 سفارشی به رنگ سبز و بژ متالیک دارم ، که مدتهاست بی آزاره و به راحتی ممکن 210 کیلومتر سرعت میره ، جالب تر از این با اکثر پژو پارس های TU5 هم گاز دادم به راحتی ممکن جا گذاشتم شون که بعضی از مالکین اونها حتی با تیکه به من گفتن توربو بستی ؟ جالب اینکه موتور ماشینم زانیایی هم نیست ، اما سر سیلندرش 1800 پژو هستش حالا نمی دونم این موتور وحشی از کدوم مدله
حسین
vote
۳
vote
۱۳۹۵/۰۲/۰۵
میخوام پارس صفر بخرم .بعضیا میگن جدیداش بده .کددم نوعو بخرم که هم اپشناش کامل باشه هم ماشین بدون صدا و برو باشه
محمد
vote
۶
vote
۱۳۹۴/۱۰/۱۶
سلام .من میخوام پژو ثبت نام کنم به نظزتون tu5خوبه؟405tu5دارم از لحاظ گیربکس اذیت میکنه ولی قدرت خوبی داره .چی کار کنم؟ --------------------------------------- پرشین خودرو: مخاطب گرامی با توجه به اینکه خودتان در حال حاضر از این محصول استفاده می کنید بهترین تصمیم گیرنده شما هستید زیرا تجربه شما بهترین یاری کننده تان خواهد بود.
Arya
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۱۰/۱۳
سلام دوستان من یه پارس elx xum. ثبت نام کردم ولی این طور که میشنوم میگن tu5 بهتره حالا موندم عوضش کنم یا نکنم. لطفا راهنمایی کنید ----------------------------- پرشین خودرو: مخاطب گرامی با توجه به طراحی تازه موتور XUM، هنوز ضعف های آن به طور کامل مشخص نشده و سال اول تولید خود را سپری می کند. بازدهی موتور XUM از موتور TU5 پائین تر است، بنابراین خرید پارس TU5 منطقی تر است
دارنده پارس سال 93
vote
۸
vote
۱۳۹۴/۱۰/۱۰
پارس lxامکانات وسوسه کننده ای مثل رینگ اسپورت و هر چهار چرخ دیسک داره ولی اینم در نظر بگیرید که موتور و گیربکس هم خوانی نداره بپرسید مشکل صفحه کلاچ داشتند نمیدونم حل شده یا نه .ضمنا مصرف خارج شهر پارس ال ایکس و سال در جاده یکسان و در شهر سه لیتر تفاوت داره که در هر هزار کیلومتر میشه سی لیتر.اگه بخاطر سی لیتره که همون پارس سال هزینه تعمیر و نگه داریش کمتره ضمنا تو سربالایی هم به علت کشش دنده بهتره ال ایکسه .منتهااگه ایرانخودرو امکانات دو مدل سال و LXرو یکسان میکرد انتخاب آسون تر بود.اینم یادم رفت بگم LXدسته موتور میشکنه.
یوسف
vote
vote
۱۳۹۴/۱۰/۱۰
سلام دوستان از خانواده پارس tu5وxum بهتره یا خانواده سمند بهترن الان بخرم --------------------------------------- پرشین خودرو: انتخاب خودرو بین خانواده پارس و یا سمند کاملا سلیقه ای است، اما از میان پارس TU5 و XUM خرید موتور TU5 به دلیل بازدهی بالاتر مناسب تر به نظر می رسد.
امید
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۹/۲۸
من یه پارس سال مدل 92 دارم.مشکلی نداشته و ازش راضیم.فقط مصرف بنزینش کمی بالاست.
کیوان
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۹/۲۱
پارس tu5 بهترینه شک نکن موتورش 1600 مال 206 تیپ 5 با توجه 200سی سی حجم کمتره مصرفش کمتره قدرتش هم از همشون بهتره 110 اسپ
محمد
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۹/۰۸
سلام دوستان . من میخوام پارس بگیرم اما بین lx با موتور tu5 و elx با موتور l4 شک دارم . رنگ سفید هم که قطعا بهتره و وقتی که اسپرت بشه محشره . من میخوام ماشینی باشه که هیچ جایی کم نیاره . لطفا راهنمایی بفرمایید . باتشکر
محمد
vote
۱۱
vote
۱۳۹۴/۰۹/۰۱
پارس دوگانه بهتره یا TU5
محمد
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۹/۰۱
سلام بین پارس دو گانه با پارس TU5 کدوم بهتره لطفا راهنمایی کنید
هیما
vote
۴
vote
۱۳۹۴/۰۸/۲۷
خداییش من یه tu5تازه خریدم مدلش ٩٢ ه ولی در حد صفره ١٩٠٠٠ تا كار كرده تا حالا ازش راضی بودم نمیدونم واسه كم كاریشه یا خداییش بدك نیس ٢ماهی میشه خریدم ولی به نظرم باید ٤چرخش از اول دیسكی میبود چون تازه ایران خودرو اعلام كرده ٤چرخ دیسكی داره
محمد
vote
۷
vote
۱۳۹۴/۰۸/۱۲
00 پارس tu5 خیلی بهتره الکی از xu7 دفاع نکنید پارس tu5 هم بی صدا تره هم تو شتاب xu7 را میخوره میخوره( رو کاغذ نوشته xu7 شتابش 11.5 و tu5 را نوشته 13.5،اما برید تو آپارات فیلم های درگ پارسtu5 با xu7 را ببینید،tu5 همیشه xu7 را میگره،اخه الکی هم که نیست،تو تمام فیلم ها tu5, xu7 را میگره،آخه نه یه بار نه دوبار،همیشه میگیره حتی تو سرعت) در ضمن موتور tu5 خیلی نرم تر و روان تر از xu7 کار میکنه تو درگ پارس tu5 با ( رانا tu5)(سمند tu5) و حتی با (405 tu5) با اینکه موتورشون یکیه ( اما یکی دو اسب بخار با هم تفاوت دارند) تو شتاب میگیره همه ی نوشته های من را با مدرک میتوانید ببینید در آپارات 5،
جواد
vote
vote
۱۳۹۴/۰۸/۱۰
سلام رفقا ...ما یه پارس ثبت نام کردیم الان موندم با دنا عوضش کنم یا نه بنظرتون ارزش داره ..راهنمایی کنید خواهشا ممنون
!
!
!