بند درآمد دولت از محل عوارض گمرکی مربوط به شماره گذاری خودرو است

پرشین خودرو: طرح موضوع درآمد 100 میلیارد تومانی دولت از محل عوارض گمرکی خودروها مربوط به شماره گذاری است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، بررسی لایحه بودجه سال 98 نشان می دهد که به هیچ وجه درآمد دولت در بودجه 98 از محل عوارض گمرکی مربوط به واردات خودرو نخواهد بود چرا که دولت هیچ درآمدی را برای واردات در سال آینده در نظر نگرفته و این درآمد فقط مربوط به هزینه شماره گذاری خودروهاست.

بر اساس این گزارش، در بحث درآمد دولت از محل عوارض گمرکی موضوع افزایش هزینه های شماره گذاری مطرح است بر این اساس چنانچه فردی خودرویی را وارد کرده و تاکنون شماره گذاری نکرده و شماره گذاری آن را به سال آینده موکول کرده است باید در سال آینده این هزینه را مطابق افزایش در نظر گرفته شده برای سال 98 پرداخت کند.

به گزارش پرشین خودرو، هر ساله دولت در لایحه بودجه درآمدی را از محل مالیات بر واردات خودرو پیش بینی می کند اما در لایحه بودجه 98 با توجه به عدم تعیین ردیف درآمدی در این بخش بالطبع دولت درآمدی را از محل واردات خودرو نخواهد داشت اما با این حال دولت در لایحه بودجه سال آینده درآمد 100 میلیارد تومانی ناشی از افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی واردات خودروها را لحاظ کرده است که با توجه به ادامه توقف واردات خودرو در سال آینده، کارشناسان مطرح می کنند این رقم مربوط به افزایش هزینه شماره گذاری خودروها در سال آینده است.

 در شرایطی موضوع درآمد 100 میلیاردی دولت از محل عوارض گمرکی خودروها مربوط به شماره گذاری و افزایش هزینه شماره گذاری خودروها در سال 98 عنوان می شود که درآمد سال آینده دولت از ناحیه شماره‌گذاری و نقل‌ و‌انتقال خودرو، چیزی در حدود 2200 میلیارد تومان برآورد شده است که این رقم در مقایسه با درآمد پیش بینی شده از این محل در سال 97 کاهش بیش از 200 میلیارد تومانی را نشان می دهد.

بر اساس لایحه بودجه 98، دولت برای مالیات بر شماره‌گذاری خودرو بودجه ۱۴۱۴ میلیارد و ۱۴۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و برای مالیات بر نقل‌ و‌انتقال خودرو بودجه 787 میلیارد و ۸۷۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را در نظر گرفته است که در مجموع، درآمد سال آینده دولت از ناحیه شماره‌گذاری و نقل‌و‌انتقال خودرو، چیزی در حدود 2200 میلیارد تومان برآورد می شود. این ارقام در حالی است که در بودجه سال 97 درآمد دولت از محل مالیات شماره گذاری خودرو ۱۶۸۳ میلیارد تومان و از محل مالیات نقل و انتقال خودرو ۷۶۴ میلیارد تومان پیش بینی شده است که در مجموع 2447 میلیارد تومان می شود.

در حالی مجموع در آمد دولت از محل شماره گذاری و نقل و انتقال خودرو در سال آینده در مقایسه با سال جاری کاهشی است که با اختصاص در آمد 100 میلیارد تومان از محل شماره گذاری خودروها، این رقم به درآمد دولت از این محل افزوده می شود.

با توجه به این ارقام باید دید که در سال آینده با توجه به درآمد پیش بینی شده از محل شماره گذاری و نقل و انتقال خودروها و در آمد 100 میلیاردی از این محل، هزینه شماره گذاری خودروهای داخلی و وارداتی چه میزان افزایش خواهد داشت.

بر اساس جدیدترین مصوبه هیات وزیران که مرداد سال گذشته در مورد شرایط شماره گذاری خودروهای وارداتی و داخلی ابلاغ شد واردکنندگان بر اساس جداول ابلاغی دولت برای شماره گذاری خودروهای سواری و وانت وارداتی با مصرف سوخت(در 100 کیلومتر چرخه ترکیبی) بیش از 5 لیتر باید بین 2 تا 8 خودرو فرسوده اسقاط کنند.

همچنین برای خودروهای با مصرف سوخت کمتر از 5 لیتر نیازی به اسقاط خودروهای داخلی نیست اما همچنان 10 درصد ارزش خودرو وارداتی به عنوان عوارض واردات خودروهای بنزین سوز باید پرداخت شود.

کد خبر 107667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha