درآمد میلیاردی شهرداری از پیامک به بهانه طرح زوج و فرد

پرشین خودرو: شهرداری تهران از ابتدای سال برای تردد در محدوده زوج و فرد بی سرو صدا عوارض دریافت کرد و هیچ پیامکی هم در این مدت ارسال نکرد؛ تا اینکه به یک باره در ماه های پایانی سال پیامک ها سریز شد. به گفته عضو شورا، شهرداری از این راه ۸ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از فارس، داستان از ۲ هفته پیش آغاز شد. پیامک‌های برای شهروندان با مضمون اخذ عوارض برای تردد غیرمجاز به محدوده زوج و فرد ارسال شد.

محسن پورسید آقایی معاون شهردار تهران در این باره به فارس گفت که از محدوده زو ج و فرد هم عوارض اخذ می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که از چه زمان این کار آغاز شده است، گفت: از ابتدای سال و بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران این کار را آغاز کردیم.

 

سند
 

شورای اسلامی شهر تهران و فرمانداری در تبصره یکم اصلاحیه (شناسه مصوب 2422)‌ تصویب کرده‌اند که تمامی خودروهای دارای پلاک مخالف در صورتی مجاز به ورود در محدوده زوج یا فرد هستند که همانند گذشته برای ورود به محدوده طرح ترافیک مجوز اخذ کرده و عوارض آن را مطابق این مصوبه پرداخت کنند.در ماده 8 مصوبه شورا آمده است به منظور جبران عوارض ناشی از ورود و تردد غیرمجاز خودروها در محدوده‌های موضوع این مصوبه نسبت به شناسایی خودروهایی که عوارض موضوع مصوبه را پرداخت نکرده اند اقدام و بدهی دارنده خودرو بابت عوارض پرداخت نشده را به آخرین نشانی وی نزد اداراه راهنمایی رانندگی اعلام کنند.

 

سند

 با وجود تصویب این لایحه، محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران به  گفت که دریافت عوارض از محدوده زوج و فرد خلاف است و شهرداری باید پول های که دریافت کرده را پس دهد.

مناقشه بین شهرداری و شورا بالا گرفت و هر یک خود را محق می دانستند تا جایی که کار به فرمانداری کشید و آرام معاون عمرانی فرماندار هم تاکید کرد که اخذ عوارض غیرقانونی است.

شهروندان همچنان بلاتکلیف ماندند چرا که از یک سو شهرداری روزانه افرادی را که با پلاک مخالف وارد محدوده می شوند را جریمه و از سوی دیگر قانون گذاران این موضوع را غیرقانونی عنوان می کردند.

کار به جلسه شبانه در فرمانداری تهران واقع در خیابان میرعماد کشیده شد. در این جلسه که نمایندگان تمام دستگاه های ذی ربط حضور داشتند، غیرقانونی بودن اخذ عوارض را احراز نکردند و تصمیم گیری در این باره را به شورای شهر واگذار کردند.

نکته قابل توجه این است که افرادی که تا دیروز پا در یک کفش کرده و می گفتند اخذ عوارض غیرقانونی است به یک بار پا پس کشیده و موضوع را به شورا سپردند.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورا گفت که ۱.۵ ماه تا پایان سال بیشتر نمانده و هفته دیگر در این باره تصمیم گیری می کنیم.

وی ادامه داد: پلیس ۹ ماه شهروندان را جریمه نکرده است به همین دلیل برای یک تخلف دو بار شهروندان جریمه نشدند از این روز فرمانداری خیلی حساس نشد.

اما بعد از کش و قوس های فراوان دوباره به سراغ پورسید اقایی معاون حمل و نقل شهردار رفتیم. وی تاکید کرد که بر اساس قانون نسبت به اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد اقدام کردیم، حال اگر قرار باشد که دیگر این قانون اجرا نشود نیازمند ابلاغیه جدید هستیم و تا زمانی که ابلاغیه جدید به دستمان نرسد به مانند سابق عمل می‌کنیم و متخلفان فکر نکنند به دلیل برخی ابهامات، عوارض بخشیده می‌شود و مصوبه قبلی کماکان برقرار است.

اما کار به اینجا ختم نشد و در جلسه روز گذشته شورا به طور شفاف تصمیم گرفتند که در سال آینده از شهروندان برای تردد در محدوده زوج و فرد عوارض(البته اخذ عوارض در محدوده طرح ترافیک به قوت خود باقی است) اخذ کنند.

این لایحه صدای احمد مسجد جامعی عضو قدیمی شورا را هم در آورد و گفت: طرح تعیین عوارض تردد برای نخستین بار در سال گذشته اجرا شد. به یاد دارم که در اجرای آن هم تردیدهایی جدی وجود داشت که گفته شد مسائل و رویکردها قبلاً مطالعه شده و بر اساس آن مطالعه، طرح اجرا می شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: بعد از یک سال قرار بود این طرح آلودگی هوا را کاهش دهد. چه گزارشی تا کنون به ما داده اند که آلودگی کاهش یافته یا گفته شد قرار بوده است از ترددهای اضافی پیشگیری کند. چه گزارشی در این باره به ما داده اند؟ به نظر می رسد ما فقط می خواهیم شکلی کار کنیم. وی ادامه داد: طرح می آوریم و می گوییم در فلان کمیسیون امضا شده، الان هم وقت نداریم پس زودتر تأیید کنید و بلافاصله تصویب می شود.

وی ادامه داد: قرار بوده از این طرح ۵۰۰ میلیارد حاصل شود که ۲۰۰ میلیارد حاصل شده. حالا قرار است ۲۰ درصد هم اضافه کنیم؟ به چه اضافه کنیم؟ چرا اضافه کنیم؟ ما در جیب مردم دست کردیم. میگوییم شهرداری دوره پیشین کارمند زیاد گرفته نمی دانیم چه کارکنیم؟ بدهکار است نمی دانیم چه کارکنیم؟ ساده‌ترین کار این است که ۲۰ درصد به این عوارض اضافه کنیم ۲۰ درصد به آن یکی عوارض اضافه کنیم. نمی دانیم که مردم دارند با سختی زندگی می کنند. ما در همین منطقه ای زندگی می کنیم که این ترددها هست. در رفت و آمد عادی و با وسائل عمومی هم دچار مشکل هستیم.

مسجدجامعی سپس به طرح چند پرسش پرداخت و گفت: وقتی چنین طرحی را مطرح می کنیم نباید یک گزارش از آنچه قبلا اجرا شده بگیریم؟ ببینیم کدامیک از اهدافش محقق شده است که حالا بخواهیم افزایش نرخ عوارض هم در آن ببینیم؟ پارسال که با عجله تصویب کردیم. امسال هم که می گوییم وقت می گذرد همین امروز آخرین فرصت تصویب است در حالی که ما نه گزارشی گرفتیم نه نظر سنجی داریم و نه هیچ.

سایر اعضا با این لایحه مخالف نبودند و در نهایت نیز لایحه تصویب شد. همچنین قرار شد که در سال آینده نرخ طرح ترافیک هم حدود ۱۵ درصد افزایش یابد.

شهرداری تهران برای تردد در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد عوارض دریافت می کند اما شهردار تهران معتقد است که نگاه ما به محدوده طرح ترافیک در آمدی نیست و سلامت شهروندان برای مهمتر است.

پیروز حناچی شهردار تهران گفت: امسال شهرداری از محل طرح ترافیک درآمد کمتری نسبت به سال گذشته داشته است و تأکید می‌کنم نگاه ما اصلاً مالی نیست.حناچی با بیان اینکه از سال آینده از محدوده زوج و فرد عوارض اخذ می‌شود، گفت: اخذ عوارض از این محدوده از تابستان سال 98 آغاز می‌شود. طرح زوج و فرد در کوتاه مدت تأثیرگذار است و در درازمدت بدون تأثیر است.

مدیران جدید شهری معتقد هستند که شهر تهران در گذشته گران اداره می شد و باید برای آن فکری کرد. از طرف دیگر عنوان می کنند هزینه زندگی در تهران زیاد است و مردم باید آن را پرداخت کنند؛ این در حالی است که در ۱۷ ماه گذشته هیچ کاری در شهر صورت نگرفته است و چند پروژه که در مرز ۹۰ تا ۹۵ درصد بود به بهره برداری رسید . در این مدت حتی یک ایستگاه مترو هم افتتاح نشد و مردم در نظر سنجی به عمکرد شهرداری تهران نمره ۱۱ دادند.

کد خبر 109491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha