کد خبر 126678
۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۳
بازنگری فولکس واگن در برخی از برندهای خود

رسوایی آلایندگی و سخت گیرانه تر شدن استانداردها، گروه خودروسازی فولکس واگن را وادار به بازنگری در برخی از برندهای خود مخصوصاً سازندگان ابرخودروها کرده است.

به گزارش پرشین خودرو، فولکس واگن در حال بررسی و بازنگری آینده برندهای تولید کننده محصولات عملکرد بالا مثل لامبورگینی، بوگاتی و دوکاتی است و این بازنگری بخشی از یک راهبرد وسیع تر و رسیدن به مقیاس اقتصادی در تولید خودروهای برقی است.

هیئت مدیره فولکس واگن در ماه نوامبر (آبان ماه) روی فهرستی به نام «فهرست کارهای در اولویت» کار می کند با ارزش این گروه خودروسازی به 200 میلیارد یورو (235 میلیارد دلار) برسد.


بر اساس این راهبردهای جدید ممکن است شراکت های جدیدی در توسعه و تکوین فناوری ها شکل بگیرد و در عین حال یک تغییرساختار در ابرخودروهای اسپورت، برندهای سوپربایک به وجود آید حتی ممکن است گزینه های جدیدی مثل لیست فروش بعضی از برندها در این تصمیم گیری لحاظ شوند.


گروه خودروسازی فولکس واگن که علاوه بر لامبوگینی،‌ بوگاتی و دوکاتی صاحب برندهای آئودی، پورشه،‌ صعات و اشکودا است باید در تخصیص منابع دقت لازم را داشته باشد تا سودآوری و افزایش ارزش سهام را به حداکثر برساند و حالا موضوع توسعه پلتفرم های برقی پیش آمده و گاهی با تخصیص همان مبلغی که به خودروهای کم تیراژ گران قیمت تعلق می گیرد می توان در بخش برندهایی که تولید انبوه دارند بازده بیشتری به وجود آورد.

هربرت دییس مدیر عامل فولکس واگن هم در حال حاضر نیاز دارد که نقدینگی بیشتری را آزاد کند تا بتواند در دوره گذار از خودروهای بنزینی به برقی بازده بیشتری داشته باشد. در مصاحبه رویترز هم دییس از اظهار نظر در مورد تک تک برندهای با عملکرد بالا خودداری کرده اما اذعان دارد که این گروه خودروسازی باید برای دوران خودروهای برقی و خودران ها یک دگردیسی و پوست اندازی را طی کند.

دییس به رویترز گفته است: «ما به طور دائم در سبد برندهای خود بازنگری می کنیم، این موضوع در زمان تغییرات بنیادی بیشتر صادق است در شرایطی که بازار با تغییرات بنیادی رو به رو است ما باید تمرکز خودمان را بالا ببریم و از خودمان بپرسیم دگردیسی و تغییر ماهیت در کدام بخش های لازم است. برندها باید از عهده الزامات و نیازهای روز برآیند و با همین الزامات سنجیده می شوند. حالا معیارها برقی شدن خودروها،‌ دیجیتالی شدن، اتصالشان به اینترنت و شبکه ها و خودران شدن خودرو ها است. حالا باید برندها مانور بدهند و جایگاه جدید خود را پیدا کنند.»

علاوه بر معماری خودروهای برقی که دامن خیلی از برندهای اصلی فولکس را می گیرد، فولکس واگن نیاز به آزاد سازی نقدینگی برای توسعه خودران ها و خودروهای بدون نیاز به راننده و شیوه های نوین حمل و نقل و جابه جایی بار و مسافر دارد.

 

فولکس واگنسال گذشته فولکس واگن فقط 4554 دستگاه برند لامبورگینی به فروش رساند که شروع قیمت محصولات آن از 200 هزار دلار است و برای تولید برخی از مدل های خاص و ویژه هزینه های زیادی را متحمل شده است. کل فروش بوگاتی در سال 2019 فقط 82 دستگاه بوده است که رقم فروش هر دستگاه 7 رقمی است (چند میلیون دلاری است) و کل فروش موتورسیکلت های برند دوکاتی گروه خودروسازی فولکس واگن در سال گذشته 53 هزار دستگاه بوده است.

برای همین هم هست که تعدادی از تحلیلگران خود این خودروسازی از داخل این سؤال را مطرح می کنند که آیا سرمایه گذاری عظیم روی برندهایی که تعداد فروش آن بسیار ناچیز است صرفه اقتصادی و توجیه دارد مخصوصاً آیا صرف می کند که منابع کمیاب را صرف برقی سازی خودروهایی کنند که هواداران اصلی خودروهای پرقدرت و پرمصرف هستند و ممکن است اصلا خودروهای برقی با ذائقه آنها جور در نیاید.

برخلاف بسیاری از خودروسازان دنیا، فولکس واگن برای دوره گذار به خودروهای برقی نیاز به نقدینگی حاصل از فروش خودروهای بنزینی دارد.

دییس در خصوص فروش رنک (سازنده قوای محرکه) و تجدید ساختار برند کامیون سازی مان می گوید: «ما یک مجموعه اقتصادی عظیم (کُنگلومرا) هستیم. برای همین باید در مورد اجزای تشکیل دهند این مجموعه عظیم در زمان های تغییرات بنیادی دقت بیشتری به خرج دهیم.»

زمانی گروه خودروسازی فولکس واگن می تواند ارزش خود را حفظ کند یا ارتقا دهد که بتواند محصولات برقی خود را به سودرسانی برساند. اما باید بتواند آلایندگی محصولات خود را تا سال 2030 به نصف برساند که مستلزم سرمایه گذاری کوتاه مدت است. دییس می گوید که ارزش 200 میلیارد یورو یک هدفگذاری آرمانی است مخصوصاً که در حال حاضر ارزش واقعی فنی این گروه و جایگاه جهانی آن بالاتر از ارزش گذاری های روز در مقایسه با رقبا است.

ارزش فعلی گروه خودروسازی فولکس واگن 78 میلیارد دلار است در حالی که رقیب واقعی گروه فولکس واگن تویوتا با 187 میلیارد دلار است. این در حالی است که در سال 2019 تعداد فروش سالانه گروه فولکس واگن بالاتر از گروه تویوتا بوده است. به بیان دقیق تر فولکس در سال 2019 به رقم فروش 10.96 میلیون دستگاه رسید و تویوتا به رقم 10.74 میلیون دستگاه. تحلیل گران هم می گویند زیاد بودن تعداد برندها در فولکس واگن باعث شده است که سودآوری و ارزش آن پایین تر باشد. ضمن آن که تعداد کارکنان فولکس واگن در جهان 671,205 نفر و تعداد کارکنان جهانی تویوتا 359,542 نفر است.

بانک های دنیا هم به خودروسازانی امید می بندند و حمایت مالی می کنند که بهتر بتوانند دوران گذار به خودروهای بنزینی و خودران ها را سپری نمایند. البته دییس معتقد است که 10 تا 20 درصد تغییرات بنیادی مربوط به خودروهای برقی است و بقیه مربوط به و هوشمند شدن خودروها و بی نیاز شدن آنها از راننده ربط پیدا می کند. اهمیت این موضوع را می توان از آن جایی دریافت کرد که شرکت خودروسازی آمریکایی تسلا ظرف مدت کوتاهی به ارزش 400 میلیارد دلار رسیده است.

منبع: سایپا

کد خبر 126678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha