جابجایی ۷.۷ میلیون مسافر با حمل و نقل عمومی برون شهری در نوروز امسال

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به انجام تمام سفرهای حمل و نقل عمومی برون شهری با كنترل های بهداشتی، با تشریح جزئیات آماری جابه جایی در ایام نوروز ۱۴۰۰ با وسایل حمل و نقل عمومی، از کاهش ۵۰ درصدی جابه‌جایی مسافر بین شهری نسبت به شرایط عادی انجام سفرها در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو، محمد اسلامی، با بیان این مطلب، با اشاره به آمار سفرهای انجام شده در نوروز ۱۴۰۰ گفت: در نوروز امسال در بازه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰، مجموعا ۷.۷ میلیون نفر مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری جا به جا شده اند كه شامل ۵.۴ میلیون مسافر جاده‌ای، ۱.۱ میلیون مسافر ریلی، ۸۱۵هزار مسافر هوایی و ۴۶۰ هزار نفر مسافر دریایی می باشد كه منطبق با پیش بینی های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی قبل از فرار رسیدن ایام نوروز بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به آنكه نوروز ۱۳۹۹ ابتدای شیوع پاندمی کرونا در كشور بود و تقاضا برای سفر به صورت قابل ملاحظه ای كاهش یافته بود، مبنای مقایسه با شرایط عادی، نوروز ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است. همچنین وزارت راه و شهرسازی به منظور كاهش سفر، از اعلام و اطلاع رسانی طرح ویژه نوروزی مانند سال های قبل خودداری كرد.

اسلامی با تاكید به انجام سفرهای ضروری با رعایت پروتكل های بهداشتی افزود: كلیه سفرهای حمل و نقل برون شهری به صورت كنترل شده و بر اساس پروتكل های ابلاغی وزارت بهداشت انجام شده اند. با توجه به لزوم استعلام وضعیت سلامت متقاضیان سفر پیش از فروش بلیت از سامانه سروا وزارت بهداشت، در بازه ۲۰ روزه مذكور و از میان کدهای ملی استعلام شده قبل از فروش بلیت به مسافران و ضمن بررسی مجدد آن پیش از موعد سفر، تست كرونای حدود ۲۲۴۰ نفر از متقاضیان مثبت بوده كه از سفر آنها جلوگیری به عمل آمده است.


رعایت فاصله گذاری اجتماعی مناسب در ناوگان با کاهش ظرفیت پذیرش مسافر در هر سفر

وزیر راه و شهرسازی در تشریح جزییات سفرهای نوروزی گفت: یكی دیگر از اقداماتی كه در اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت صورت دادیم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان بود، بدین صورت كه پذیرش مسافر در اتوبوس و قطار با ۵۰ درصد ظرفیت ناوگان و در پروازهای داخلی با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما انجام شد.

اسلامی توضیح داد: آمارها نشان می دهد اگر چه کاهش ۵۰ درصدی در تعداد جا به جایی مسافران با وسایل حمل ونقل عمومی جاده ای در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به ۹۸ داشته ایم اما تعداد تردد این وسایط حمل ونقل عمومی جاده ای نسبت به نوروز ۹۸، ۹ درصد افزایش داشته است که این موضوع به خوبی رعایت پروتکلها در کاهش تعداد سرنشینان در هر وسیله نقلیه عمومی را در نوروز ۱۴۰۰ نشان می دهد.


تسریع در توزیع کالاها، افزایش ۶۰ درصدی حمل بار جاده‌ای در نوروز ۱۴۰۰

وی همچنین در خصوص عملكرد حوزه حمل و نقل باری گفت: با وجود اینكه در نوروز ۱۳۹۹ محدودیت های زیادی بر حمل و نقل مسافری وارد شد، اما با توجه به لزوم برقرار ماندن شبكه توزیع كالا در كشور، میزان حمل بار نسبت به نوروز ۱۳۹۸ افزایش یافته بود. با این حال عملكرد بخش باری در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به سال زمان مشابه در سال قبل رشد قابل توجهی داشته است.

عضو كابینه دوازدهم افزود: در ایام نوروز ۱۴۰۰ (۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین)، یك میلیون و ۱۷۹ هزار سفر باری جاده‌ای با استفاده از کامیون‌ها انجام شده که ۱۸ میلیون و ۲۸۹ هزار تن بار جا به جا کرده است. این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۶۳.۲ و ۶۳.۴ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد سفرهای باری ریلی در این مدت بر اساس شاخص تناژ بارگیری شده ۲ میلیون و ۹۶۳ هزار تن و بر اساس شاخص تن-کیلومتر، یک میلیارد و ۹۶۶ میلیون و ۸۵۴ هزار تن-کیلومتر بوده است. این ارقام به ترتیب نسبت به بازه ۲۵ اسفند ۹۸ تا ۱۵ فروردین ۹۹ به ترتیب ۲۱.۶ و ۴.۲ درصد رشد داشته است.


تردد روزانه متوسط ۱ میلیون ۱۷۹ هزار و ۲۵۴ وسیله نقلیه در جاده های کشور

اسلامی در خصوص وضعیت تردد در جاده های كشور گفت: از ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ متوسط تردد روزانه بین استانی (ورود و خروج) ۱،۷۹۳،۱۰۱ وسیله نقلیه ثبت شده كه نسبت به شرایط عادی ۱۶ درصد كاهش داشته است. همچنین مبدا بیشترین پلاك های مشاهده شده در جاده های كشور در این بازه، توسط سامانه های هوشمند، از مبدا استان های تهران و البرز، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندارن و گیلان ثبت شده است. بر اساس اطلاعات پلاك های ثبت شده تقریبا ۱۰میلیون و ۳۱۸ هزار پلاك خودرو در محورهای برون شهری رویت شده كه ۹میلیون ۶۲۴ هزار پلاك متعلق به وسایل نقلیه شخصی جاده ای بوده است. تخمین زده می شود در حدود ۳۰ میلیون مسافر با خودروهای شخصی در این بازه در كشور سفر كرده اند. این درحالی است که در مجموع ۷۱۹ هزار و ۲۵۴ سفر جاده‌ای با وسایل حمل ونقل عمومی شامل تاکسی های برون شهری، مینی بوس و اتوبوس با صورت وضعیت در کشور انجام شد.


رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی در حمل و نقل عمومی برون شهری

وزیر راه و شهرسازی به موضوع نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: "وزارت راه و شهرسازی نسبت به رعایت پروتكل های بهداشتی و اطمینان از اجرای كلیه دستورالعمل های وزارت بهداشت برای كنترلهای بهداشتی سختگیرانه عمل كرده است. علاوه بر ضدعفونی مكرر ناوگان و پایانه ها، الزام استفاده از ماسك توسط مسافران و غربالگری عمومی، نظارت جدی بر موارد دیگر به ویژه استعلام وضعیت ابتلا قبل از فروش بلیت و حفظ فاصله اجتماعی مناسب در ناوگان را صورت داده ایم. این امر حاكی از آن است كه هر مسافری كه با ناوگان حمل و نقل عمومی سفر كرده از فیلتر كنترل های بهداشتی در نظر گرفته شده عبور كرده است. همچنین در صورت مشاهده و گزارش هر گونه تخلف در عدم رعایت پروتكل ها و دستورالعمل ها برای انجام سفرها، به صورت سختگیرانه و بر اساس مقررات تدوین شده با متخلفین برخورد می شود.


كنترل های بهداشتی در مبادی مرزی

اسلامی در خصوص اجرای پروتكل های بهداشتی در مبادی مرزی كشور افزود: با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا مبنی بر همكاری نیروهای جمعیت هلال احمر در مبادی مرزی كشور برای انجام كنترل های بهداشتی، از اوایل اسفند در همكاری و مشاركت با وزارت بهداشت و وزارت كشور، برنامه ریزی لازم جهت استقرار این نیروها در مبادی ورودی كشور اعم از پایانه های مرزی زمینی، فرودگاه ها و بنادر دارای مسافران بین المللی انجام شد و فضای لازم از سوی وزارت راه و شهرسازی در اختیار نمایندگان جمعیت هلال احمر جهت انجام كنترل های بهداشتی قرار گرفت.

وی در مورد چگونگی انجام كنترل های بهداشتی افزود: بر اساس پروتكل های بهداشتی مصوب، كلیه مسافران ورودی از مرزهای جاده ای ملزم به ارائه گواهی سلامت و عدم ابتلا به كووید ۱۹ بوده كه در صورت تشخیص نمایندگان پایگاه های مراقبت بهداشت مرزی، مجددا مورد تست pcr یا تست سریع واقع می شوند. همچنین بر اساس "دستورالعمل مراقبت مسافران مشكوك به ابتلا به بیماری كرونا در مبادی رسمی هوایی و دریایی" ابلاغی وزارت بهداشت، تمام مسافران هوایی و دریایی ملزم به ارائه تست PCR منفی با اعتبار ۹۶ ساعته قبل از سوار شدن به هواپیما و شناور می باشند و مسافرانی كه از مبدا كشورهایی كه به تشخیص وزارت بهداشت در گروه كشورهای پرخطر قرار می گیرند به ایران سفر می كنند، پس از ورود به كشور مجددا می بایست مورد تست PCR در فرودگاه ها و بنادر قرار گیرند. در آخرین به روز رسانی لیست كشورها، ۲۷ كشور در گروه كشورهای پرخطر قرار دارند. همچنین پذیرش مسافر مستقیم و غیرمستقیمی كه ظرف دو هفته پیش از موعد سفر در یكی از كشورهای گروه با شرایط ویژه قرار دارند، به دلیل شیوع واریانت انگلیسی به طور كلی ممنوع است كه بر این اساس هم اكنون ورود از ۱۳ كشور به جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.

کد خبر 131180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha