کد خبر 131736
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
 رشد ۷۶ درصدی تولید دوگانه‌سوزها

بررسی وضعیت تولید محصولات دوگانه‌سوز در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور طی اولین ماه از سال جاری نشان‌دهنده رشد بیش از ۷۶درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، طی فروردین ماه در مجموع 2هزار و 22دستگاه انواع محصول دوگانه‌سوز تولید شده است که در قیاس با تولید فروردین ماه 99 به لحاظ تعداد از رشد 878 دستگاهی حکایت دارد. خودروسازان در اولین ماه از سال گذشته توانسته بودند هزار و 144 دستگاه از محصولات خود را به صورت دوگانه‌سوز تولید کنند. اما طی فروردین ماه 1400 همانند فروردین ماه 1399 تنها ایران خودرویی‌ها به تولید محصولات دوگانه‌سوز پرداختند و دیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا هیچ محصول دوگانه‌سوزی را در خطوط تولید خود نهایی نکرده است.

آبی‌های جاده مخصوص در سه سایت خود در خراسان، تبریز و سمنان تولید محصولات دوگانه‌سوز را در دستور کار دارد. اما در فروردین ماه امسال بر خلاف فروردین ماه گذشته خبری از تولید خودروی دوگانه‌سوز در خطوط تولید اتومبیل‌سازی فردا (سایت ایران‌خودرو در سمنان که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود) نبود. مدیران اتومبیل سازی فردا تولید پژوپارس دوگانه‌سوز را در برنامه دارند؛ اما در اولین ماه سال جاری هیچ پژو پارس دوگانه‌سوزی را تولید نکردند.
این سایت خودرویی سال گذشته در همین بازه زمانی توانسته بود تولید 211دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز را نهایی کند. از سمنان به خراسان رضوی می‌رویم تا وضعیت تولید دوگانه‌سوزها را در این استان بررسی کنیم. ایران‌خودرویی‌ها در سایت خراسان خود تولید دو محصول پژو 405 دوگانه‌سوز و همچنین پژو پارس دوگانه‌سوز را در برنامه دارند.

 

خط تولیدآبی‌های خراسان اما در فروردین ماه 1400 همانند فروردین ماه سال گذشته هیچ پژو پارس دوگانه‌سوزی را در خطوط تولید خود نداشتند. عدم تولید پژو پارس دوگانه‌سوز در دوسایت خراسان و سمنان طی فروردین ماه 1400 بی‌ارتباط با اظهارات چندی پیش سهیل معمارباشی، مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت صمت نیست. این مدیر ارشد وزارت صمت گفته بود ایران‌خودرویی‌ها به‌دلیل زیان 30 میلیون تومانی که روی هر دستگاه پژو پارس می‌کنند، چندان تمایلی به تولید این محصول ندارند.

بنابراین مدیران سایت خراسان تمرکز خود را روی تولید دیگر محصول دوگانه‌سوز خود یعنی پژو 405 قرار دادند. در اولین ماه از سال جاری در مجموع 791 دستگاه پژو 405 دوگانه‌سوز در خطوط تولید این خودروساز نهایی شده است. میزان تولید این محصول دوگانه‌سوز در قیاس با تولید سال گذشته در همین بازه زمانی از رشدی حول و حوش 60درصدی حکایت دارد.

حال به سراغ وضعیت تولید سایت ایران‌خودرو در تبریز می‌رویم. آبی‌های جاده مخصوص در این سایت تولیدی خود در شمال غربی کشور تنها تولید سمند دوگانه‌سوز را انجام می‌دهند. طی فروردین ماه امسال تولید هزار و 231 دستگاه سمند دوگانه‌سوز در خط تولید سایت تبریز نهایی شده است. این میزان تولید در مقایسه با تولید سمند دوگانه‌سوز در فروردین ماه سال گذشته رشد تولیدی حول‌وحوش 180درصد را نشان می‌دهد. ایران‌خودروی تبریز در اولین ماه از سال گذشته توانسته بود تولید 440 دستگاه از این محصول را نهایی کند.

به نظر می‌رسد تمام این محصولات به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور اختصاص یابد.

کد خبر 131736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha