لوکوموتیو صنعت تایر خاموش شده است

دبیر انجمن صنفی زنجیره ارزش صنعت لاستیک کشور گفت: با توجه به ممنوعیت سه‌ ساله صادرات تایرهای ایرانی به بازارهای خارجی،‌ در عمل لوکوموتیو صنعت تایر خاموش شده است.

به گزارش پرشین خودرو، عبدالله شهریوری، با اعلام این خبر ضمن بر شمردن مشکلات و موانع پیش‌روی تولید تایر در ایران یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این صنعت پس از الزام به توزیع سامانه‌ای تایر را ممنوعیت صادرات محصولات ایرانی دانست.

وی افزود: متاسفانه از شهریور سال 97 به بعد،‌ دولت صادرات تایر از ایران را به مقصد دیگر کشورها ممنوع کرد تاجایی‌ که صادرات چند میلیون دلاری این صنعت به 26 کشور خارجی در سال 98 به 111هزار دلار و در سال 99 به صفر رسید.

شهریوری با گلایه از سیاست ممنوعیت صادرات تایر اظهار کرد: متاسفانه تایرسازان داخلی با وجود تامین مواد اولیه ایرانی و خارجی خود با ارز آزاد و نیمایی،‌ اجازه صادرات ندارند و علاوه بر از دست دادن بازارهای هدف خود نیز با تعدادزیاد تایر دپوشده در انبارهایشان مواجه هستند.

 

شهریوریوی با تاکید بر اینکه مواد اولیه وارداتی صنعت تایر بدون تخصیص ارز دولتی و بر مبنای ارز نیمایی تامین می‌شود، ادامه داد: درحوزه تامین مواد اولیه داخلی نیز به‌دلیل الزام تولیدکنندگان برای عرضه مواداولیه در بورس کالا،‌ مواد مصرفی تایرسازان بر مبنای ارز آزاد محاسبه و نرخ‌گذاری می‌شود که همین موضوع باعث بالا رفتن هزینه‌های تولید شده است.

ممنوعیت صادرات تایر ظلم به صنعت و کارگران آن است

دبیر انجمن زنجیره ارزش لاستیک کشور، از دپوی بیش‌از یک میلیون حلقه تایر رینگ 13تا 15در انبار کارخانه‌های تایرسازی خبر داد و گفت: این رقم با احتساب کالاهای مانده در انبار نمایندگان فروش به مراتب رقمی بیش‌از یک‌ میلیون حلقه است که به‌دلیل سیاست‌های نادرست توزیعی و سامانه توزیع تایر امکان فروش ندارند.

شهریوری در پایان مشکل اساسی صنعت تایر را که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از موانع بزرگ بر سر راه تولید در سال جاری نام برد، سامانه توزیع تایر برشمرد و گفت: تا پیش از سامانه‌ای شدن فروش تایر،‌ شرکت‌های تولیدکننده بر اساس تعاملی که با شبکه فروش خود داشتند، اقدام به برنامه‌ریزی فروش می‌کردند و تیراژ سایزهای پرفروش را افزایش و سایزهای کم‌متقاضی را با تیراژ کمتری تولید می‌کردند اما متاسفانه با ورود سامانه به سیستم توزیع تایر نظم سنتی بازار برهم ریخته و یکی از مهم‌ترین صنایع کشور با مشکل و موانع تولید و فروش مواجه شده است.

کد خبر 131994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha