خودکفایی در تولید کاتالیست بنزین یورو ۴ و یورو ۵

پرشین خودرو: مدیرعامل شرکت اسپک از خودکفایی در تولید کاتالیست‌های بنزین یورو ۴ و یورو ۵ در داخل کشور خبر داد و گفت: متأسفانه برای تولید این کاتالیست‌ها در داخل با مشکل عدم اطمینان مواجه هستیم.

به گزلرش پرشین خودرو به نقل ازفارس، جلیل سبحانی مدیرعامل شرکت اسپک در نشست خبری که صبح امروز در انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به اینکه هم‌اکنون فقط ۳۰ درصد از تولیدات داخلی در شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی استفاده می شود، گفت: انتظار ما این است که در سال حمایت از کالای ایرانی این میزان به بالای ۵۰ تا ۶۰ درصد برسد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۷ اوج فعالیت‌های این شرکت بود، گفت: در آن سال هنوز وارد تحریم‌های ظالمانه نشده بودیم که آمریکا به یکباره تصمیم گرفت کاتالیست‌های حیاتی تولید بنزین را به ایران نفروشد و ما چون به شدت به این کاتالیست‌ها نیاز داشتیم، معاون وقت وزیر نفت که آن موقع آقای بیات در شرکت ملی پتروشیمی بود تماس گرفت و اعلام کرد باید هرطور شده این کاتالیست‌ها تولید شود و ما با کمک برخی از مجتمع‌های پتروشیمی توانستیم ضمن وارد کردن آن کاتالیست‌هایی که ورودشان ممنوع شده بود، اقدام به تولید کاتالیست‌های مربوط به تولید بنزین یورو ۴ و یورو ۵ کنیم که خوشبختانه هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد از کاتالیست‌های مربوط به تولید بنزین یورو ۴ و یورو ۵ داخلی هستند.

سبحانی ادامه داد: در حال حاضر پالایشگاه‌های اصفهان، تهران، پتروشیمی نوری و پتروشیمی بوعلی و بندر امام و همچنین پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از کاتالیست‌های تولید داخل برای تولید بنزین استفاده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت اسپک با اشاره به اینکه خوشبختانه در حال حاضر ایران در تولید کاتالیست خودکفا است، گفت:‌ما باید به سمت صادرات کاتالیست گام برداریم و هم‌اکنون توانسته‌ایم لایسنس‌های خود را در تولید کاتالیست داشته باشیم.

سبحانی با اشاره به اینکه تولید و استفاده از کاتالیست‌های داخلی موجب صرفه‌جویی یک میلیارد دلاری در مصرف ارز شده است، گفت: این اقدام می‌تواند منجر به صادرات ۶۰ میلیارد دلار برای کشور شود که انتظار ما این است مجموعه‌های فعال در صنعت نفت بتوانند از تولیدات داخل بیش از گذشته استفاده کنند.

وی به عنوان مثال گفت: در جلسه‌ای که با مسئولان پالایشگاه تهران داشتیم، آنها رسماً از ما تضامین مالی گرفتند که در صورت استفاده از کاتالیست‌های داخلی اگر پالایشگاه با مشکل مواجه شد تمام هزینه‌ها بر عهده این شرکت است و ما در چنین شرایطی فعالیت می‌کنیم که باید این رویه اصلاح شود.

سبحانی با اشاره به استاندارد API گفت: متأسفانه هم‌اکنون در شرایط تحریم به سر می‌بریم و نتوانسته‌ایم هولوگرام این شرکت را برای تجهیزات داخلی خود کسب کنیم، اما وزارت نفت با رایزنی‌هایی که با صنعت نفت عراق داشت، توانست وندورلیست‌های ایرانی را به عراقی‌ها معرفی کند و فقط شرکت‌های ایرانی می‌توانند با مجموعه‌های دولتی عراق فعالیت داشته باشند و متأسفانه نتوانستیم کاری کنیم که بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی عراق در ارتباط باشد.

وی گفت: در سال ۷۹ مطالعاتی را با دانشگاه شریف آغاز کردیم که چالش‌های صنعت نفت را در تولید داخل موردبررسی قرار دهیم که بعد از گذشت چندین سال هنوز بخش عمده‌ای از این چالش‌ها هنوز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت اسپک اظهار داشت: در پارس جنوبی وقتی طراحی‌ فازها انجام شد، تمام تجهیزات آن خارجی بود و هم‌اکنون کمتر مدیرانی حاضر می‌شوند تا از تجهیزات داخلی در این فازها استفاده کنند، هرچند که شرکت SPGS که در پارس جنوبی فعالیت می‌کند، به دنبال بومی‌ کردن تجهیزات است.

سبحانی خاطرنشان کرد: ما به دنبال این هستیم تا برای تجهیزات خارجی شناسنامه‌های داخلی ایجاد کنیم تا مشخصات کالاها معلوم شود و شرکت‌های ایرانی بتوانند مشابه این کالاها را تولید کرده و به راحتی مورداستفاده قرار دهند.

در ادامه این نشست خبری رضا خیامیان با اشاره به فعالیت‌های صورت‌گرفته در فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: در حال حاضر شرکت توتال فرانسه مناقصات خود را برگزار می‌کند و ما نیز توانستیم در جلسات این مناقصات حضور پیدا کنیم و بر اساس تعهدی که این شرکت به وزارت نفت داده است باید ۵۱ درصد از تجهیزات مورد استفاده خود را از داخل ایران تهیه کند که اگر بیشتر از این میزان باشد تشویق و اگر کمتر از آن باشد جریمه خواهد شد.

کد خبر 94656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha