افزایش عمر قطعات ریلی با ضدزنگ نانویی محققان کشور

پرشین خودرو: یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو به فرمولاسیون نانو ضدزنگ‌هایی دست یافته است که موجب افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصد خاصیت ضدخوردگی در قطعات می‌شود، ضمن آنکه حاوی مواد زیست سازگار است.

به گزارش پرشین خودرو، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو به فرمولاسیون تولید مواد افزودنی مبتنی بر فناوری نانو به رنگ دست یافته است و توانسته با مشارکت صنایع رنگ اقدام به تولید محصولات نانو فناوری کند، ضمن آنکه با صنایع حمل و نقل ریلی، آب و برق نیز در حوزه پژوهشی و تحقیقاتی به منظور کاهش خوردگی فعالیت دارد.

ضد زنگ نانویی از جمله محصولات دانش‌بنیان این شرکت است که این ضد زنگ نانویی با اضافه شدن به رنگ، موجب افزایش مقاومت در برابر خوردگی در پابندهای راه‌آهن و سازه‌های فلزی می‌شود. این شرکت دانش‌بنیان همچنین با نصب و راه‌اندازی تجهیزات خط تولید، از سال گذشته تولید ضدزنگ‌های بر پایه نانوی خود را آغاز کرده است و شرکت راه‌آهن کرمان-زاهدان این محصول را خریداری کرده و در حال حاضر هزار قطعه "پابند" و "پیچ" رنگ و پوشش داده‌شده که یک محصول عملیاتی است، به این شرکت راه‌آهن تحویل داده شده است. همچنین تست آزمایشی پوشش راکتورهای شیمیایی یکی از شرکت‌ها به اتمام رسید.

 

قطعات ریلی

 

بعد از گذشت ۲۰ ماه از پوشش‌دهی هزار قطعه پابند و پیچ رنگ پوشش داده شده، نتایج از سوی شرکت راه‌آهن مطلوب گزارش شده است، علاوه بر آن نمونه‌هایی از این ضدزنگ نانویی نیز به راه‌آهن طبس داده شد که نتایج اولیه مثبت ارزیابی شد.

در حال حاضر این شرکت دانش‌بنیان در تلاش است تا با استناد به این نتایج، وارد مذاکره برای عقد قرارداد با راه‌آهن شود تا این ضدزنگ نانویی در خطوط ریلی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین پروژه "ایجاد خاصیت ضد خوردگی در لوله‌های مورد استفاده در سد شهید عباسپور به این شرکت واگذار و این ضدزنگ نانویی پیشنهاد شد. نمونه اولیه برای پوشش‌دهی خطوط آب در سد شهید عباسپور تحویل داده شد که این پیشنهاد در مرحله ارزیابی نهایی قرار دارد.

افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصد خاصیت ضد خوردگی و کاهش نیاز به رنگ‌آمیزی مجدد از مزایای این محصول به شمار می‌رود، ضمن آنکه میزان استفاده از این ماده در رنگ و ضدزنگ بسیار پایین بوده، از این رو از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. همچنین ٧٠ درصد اجزای ماده مصرفی این پوشش مواد سبز و زیست‌سازگار است و می‌تواند به "آستر" اضافه شود و مصرف ضد زنگ و "پرایمر" را کاهش داده یا حذف کند.

کاربردی شدن این محصول در خط تولید نیازی به هیچ‌گونه تغییری ندارد.

منبع: ایسنا

کد خبر 114493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha