بی توجهی به سرمایه گذاری در صنایع با ارزش افزوده بالا

یكی از مشكلاتی كه ما در تمام صنایع شاهد آن هستیم و محدود به صنعت خودرو نیست، بی توجهی به سرمایه گذاری در صنایع با ارزش افزوده بالا است؛ یعنی به جای آنكه سرمایه ها به سمت فناوری و تكنولوژی برود به سمتی سوق پیدا كرده كه به زبان ساده خام فروشی است.

به گزارش پرشین خودرو، فرزین فردیس نایب رئیس اول كمیسیون كسب و كارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران، با بیان این مطلب درباره استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها در صنعت خودرو، تصریح كرد: برای اینكه دانش بنیان ها و خودروسازان به تعریف مشتركی در تولید برسند، توصیه می شود كه سبد فعالیت فناوری با توجه به علم روز تعریف و مشخص شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: برخی از كالاها در فرآیند تولید ارزش افزوده پیدا می كنند، لذا در خیلی از بخش ها ما باید به سمتی برویم كه كالای تولیدی به مرحله ارزش افزوده برسد نه آنكه در مراحل اولیه و یا حتی میانی، آن را رها و ادامه آن را از طریق واردات تامین كنیم.

وی گفت: سبد صادراتی كشور هم نشان می دهد كه ما صادركننده كالا با ارزش افزوده بالا نیستیم؛ اگر نسبت صادرات از نظر ارزش دلار تقسیم بر تناژ شود و با واردات مقایسه شود، هر تن كالای صادراتی در برابر هر تن واردات كم ارزش تر است.

نایب رئیس اول كمیسیون كسب و كارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینكه ما كالاها را با ارزش ذاتی كمتری می فروشیم و با ارزش ذاتی بیشتری می خریم، تصریح كرد: این اشتباه را می توان با كمك دانش بنیان های واقعی اصلاح كرد.


وی اظهار داشت: حركت به سمت تولید كالا با ارزش افزوده بالاتر به منزله این نیست كه ما باید در تمام بخش ها خودكفا شویم؛ خود اتكایی شمشیر دولبه است و نمی توان با قطع رابطه با سایر كشورها به اهداف توسعه ای دست پیدا كرد؛ تولید قطعات خاص و "های تك" زمانی توجیه اقتصادی خواهد داشت كه تیراژ آن بالا باشد در غیر این صورت با تیراژ پایین واردات به صرفه تر است.نایب اول كمیسیون كسب و كارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران گفت: شركت های خودروسازی با توجه به تیراژی كه دارند می توانند برای تولید انبوه برخی از قطعات خاص با همكاری دانش بنیان ها برنامه ریزی كنند.

وی با بیان اینكه صنعت خودرو باید سراغ دانش بنیان های واقعی برود نه افرادی كه شعار می دهند و دكان دانش بنیانی باز كردند، افزود: حركت به سمت دانش بنیان ها باید همراه با عضویت در زنجیره جهانی باشد بدین جهت ضرورت دارد كه جهت گیری و سرمایه گذاری در دانش بنیان ها با آینده نگری همراه باشد؛ ما نباید سراغ بخش هایی برویم كه سایر كشورها از آن عبور كردند.

 

فردیس


همگام بودن با سایر كشورها یك الزام است

فردیس خاطرنشان كرد: اگر قرار است صنعت خودرو با كمك دانش بنیان ها توسعه پیدا كند، همگام بودن با سایر كشورها یك الزام است؛ خیلی از كشورها در حال فاصله گرفتن از موتورهای انژكتوری و بنزینی هستند، از این رو توسعه در چنین بخش هایی قطعا به منزله هدر دادن سرمایه و وقت است.

نایب رئیس اول كمیسیون كسب و كارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران گفت: صنعت خودرو به سمت هوشمند شدن در حال حركت است؛ اگر می خواهیم از توان دانش بنیان ها استفاده كنیم، فعالیت مبتنی بر دانش روز گره گشای مشكلات این حوزه است.

وی افزود: برای اینكه در این بخش به یك برنامه عملیاتی برسیم توصیه می كنم كه خودروسازان با همكاری مجموعه های دانش بنیان سبد فعالیت فناوری مشخص كنند و با علم به آینده برنامه ریزی كنند.
 

کد خبر 124197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha