کد خبر 124818
۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
مزدا ضعیف ترین عملکرد خود را رقم زد!

مزدا خود را برای اعلام زیان سالانه و کاهش میزان فروش آماده می کند.

به گزارش پرشین خودرو، پیش بینی زیان عملیاتی سالانه مزدا روز جمعه اعلام شد. کاهش تقاضای خودروهای این خودروساز ژاپنی به دلیل شیوع کرونا همچنان ادامه دارد.


مقام پنجم خودروسازی ژاپن پیش بینی کرده که تا مه مارس 2021 یعنی سال مالی 2020، رقم زیان این شرکت به 40 میلیارد ین (معادل 383.5 میلیون دلار) دلار خواهد رسید. البته مزدا تنها نیست و شرکت های فورد و نیسان هم انتظار دارند که سال مالی 2020 با زیان دهی به پایان برسد چون شیوع ویروس همچنان به فعالیت های تولیدی لطمه وارد کرده و مشتریان را از نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش دور نگه می دارد.


البته باید به این نکته توجه داشت که آمار فروش خودروهای کراس اور CX-5‌ و سدان مزدا3 حتی پیش از آغاز شیوع کرونا روند کاهشی داشته و در دو سال گذشته به دلیل عدم ارائه مدل های جدید حاشیه سود آنها در دو بازار اصلی یعنی چین و آمریکا در شیب تندی قرار گرفته بود.

در سال مالی 2020 که در مارس سال 2021 به پایان می رسد، پیش بینی می شود که فروش جهانی مزدا نسبت به سال مالی گذشته 8 درصد کاهش داشته باشد و این خودروساز به رقم 1.3 میلیون دستگاه برسد. این رقم پایین ترین رقم فروش در 7 سال گذشته است که موجب زیان عملیاتی هم خواهد شد. امسال احتمال دارد که مزدا سود بین سهامداران تقسیم نکند.

 

مزدا
حتی قبل از آن که مزدا پیش بینی کاهش تقاضا و زیان احتمالی را منتشر کند، ارزش سهام این شرکت 7 درصد کاهش یافته بود. چون 19 تحلیل گر در نظرسنجی Refinitiv احتمال زیان 40 میلیارد دلاری را در گزارش مزدا پیش بینی کرده بودند.

مزدا برای فصل اول سال 2020 حدود 46.3 میلیارد ین زیان عملیاتی گزارش کرد که ضعیف ترین عملکرد مزدا در 11 سال گذشته بوده است و بین ماه ای آوریل تا ژوئن هم 31 درصد کاهش فروش را به ثبت رسانده است.

تعداد فروش از آوریل تا ژوئن امسال به رقم 244,000 دستگاه سقوط کرده که بیشتر به خاطر کاهش تقاضا در وطن (ژاپن) و اروپا بوده و در آمریکا که بزرگترین بازار مزدا به حساب می آید 19 درصد کاهش فروش ثبت شده است.

فقط چین نقطه درخشان عملکرد مزدا است که در این فصل 13 درصد رشد فروش داشته و در این کشور اوضاع در حال بازگشت به وضع عادی است.

منبع: سایپا

کد خبر 124818

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha