اعلام جزییات آیین‌نامه جدید تعیین سن فرسودگی خودروها

به‌دنبال ابطال آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، سازمان حفاظت محیط‌ زیست اخیرا پیشنهاد جدید خود را برای اسقاط خودروها به هیات دولت فرستاده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید که در آیین‌نامه جدید ملاک اسقاط انواع خودروها معاینه‌ فنی تعریف شده است.

حدود پنج ماه گذشته آیین‌نامه ماده 8 قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، بر اساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان ابطال شد.

ماجرا از این قرار بود که فردی درباره این آیین‌نامه به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و دیوان عدالت اداری نیز در این زمینه از شورای نگهبان استعلام گرفته بود. پس از آن، بر اساس نظر فقهای این شورا تعیین سن فرسودگی برای خودروها خلاف شرع اعلام شد و رای به ابطال این آیین‌نامه قانون هوای پاک دادند.

اکنون باتوجه به ابطال آیین نامه قبلی ماده 8 قانون هوای پاک درباره تعیین سن فرسودگی خودروها، سازمان حفاظت محیط‌ زیست پیش‌نویس جدید این آیین‌نامه را به هیات دولت ارائه کرده است.

 

خودرو فرسودهبهزاد اشجعی - دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست - درباره برخی جزییات آیین‌نامه جدید اظهارکرد: در آیین‌نامه جدید ماده 8 قانون هوای پاک - برخلاف آیین نامه قبلی - ملاک اسقاط انواع خودروها معاینه‌ فنی است این درحالیست که پیش از این برای خودروهای مختلف سن فرسودگی تعریف کرده بودیم و لازم بود که خودروها پس از رسیدن به سن فرسودگی اسقاط شوند.

وی ادامه داد: بر این اساس در آیین‌نامه جدید که به هیات دولت ارائه شده است، پیشنهاد داده‌ایم هر خودرویی که نتواند طی دو دوره متوالی معاینه‌ فنی را پاس کند، فرسوده محسوب می‌شود و باید اسقاط شود.

اشجعی در ادامه با اشاره به اینکه علاوه بر این سنی را به‌عنوان سن فرسودگی برای انواع مختلف خودروها مشخص کرده‌ایم، تصریح کرد: از این‌رو هر خودرویی که به سن فرسودگی برسد نیاز است که نظارت‌ها روی آن افزایش پیدا کند و برای مثال به‌جای سالی یک‌بار در سال سه بار به مراکز معاینه‌ فنی مراجعه کند.

به گفته ‌دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست این سن برای خودروهای مختلف متفاوت است. برای مثال سن فرسودگی و افزایش نظارت‌ها روی خودروهای شخصی 15 سال است.

وی در ادامه با بیان اینکه در کشورهای مختلف دنیا نیز چنین روشی ملاک اسقاط خودروها است، گفت: به‌هرحال در کشور در زمینه معاینه‌ فنی مشکلاتی وجود دارد و اعتماد 100 درصدی به آن نیست اما اکنون که پیشنهاد داده‌ایم ملاک اسقاط خودروهای فرسوده، معاینه‌ فنی باشد، نیاز است که اهرم‌های نظارتی روی این مسئله تقویت شوند.

اشجعی در پایان اظهار کرد: برای مثال درحال‌ حاضر خودروهایی که معاینه‌ فنی ندارند فقط در تهران و چند کلانشهر دیگر جریمه می‌شوند و سایر شهرها موضوع معاینه‌ فنی را روی خودروهای مختلف چک نمی‌کنند. از سوی دیگر نیاز است که نظارت‌ها روی مراکز معاینه‌ فنی نیز بیشتر شود. بنابراین اصلاح فرآیندها ضروری است. باتوجه به نظری که دیوان عدالت اداری داده بود، معاینه فنی تنها راهکاری است که می‌توان برای اسقاط خودروهای فرسوده دنبال کرد.

بر اساس این گزارش، بر اساس آخرین مطالعات 40 درصد آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای فرسوده است همچنین درحال حاضر آلودگی هوا سالانه سبب مرگ 30 هزار نفر در ایران می‌شود و 2.6 میلیارد دلار خسارت‌های اقتصادی به کشور وارد می‌کند.

کد خبر 129021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha