کد خبر 53643
۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
«پریوس» سفیر تكنولوژی تویوتا

پرشین خودرو: نسل چهارم تویوتا پریوس نقطه عطفی در تكنولوژی خودروهای هایبریدی محسوب می شود. پریوس جدید بر اساس نقاط قوت و دستاوردهای نسل پیشین خود با ایجاد معیارهای برتردر مصرف بهینه سوخت بزرگترین جهش را در تاریخ خودروهای هایبریدی داشته است.

به گزارش «پرشین خودرو»، پریوس در مدل جدید خود با پاسخ گویی به نیازهای مشتریان خود موفق شده در طراحی بسیار قانع كننده عمل نماید و لذت رانندگی را برای طرفداران خود در بالاترین سطح به ارمغان آورد. شتاب و نرمی این خودرو یكی از نقاط برجسته اش محسوب می شود. علاوه بر این كه یكی از بی صداترین خودروهای هایبرید در سطح جهان است كه همین عامل آرامش قابل توجهی در رانندگی را به همراه دارد. فضای عقب به لطف بهره از جایگزاری باتری در زیر صندلی عقب فضای مناسبی را در صندوق عقب فراهم نموده است.
پریوس سفیر تویوتا در به ارمغان آوردن تكنولوژی، آرامش، تعلق به محیط زیست و ایمنی قابل توجه است. در مدل جدید این خودرو شاسی این ماشین به سبب افزایش ایمنی تقویت شده و علاوه برآن به منظور ارتقای ایمنی رادار پیشگیری از تصادف در كنار رادار كروز به لیست آپشن های این خودرو افزوده است. دیگر لوازم جانبی سیستم هایبریدی به منظور عملكرد بهتر ارتقا یافته است نیکل فلزی باتری جدید هایبریدی فشرده تر از مدل نسل قبلی است كه به شارژ بهتر و دوام آن افزوده است.

میراث پریوس

در سال 1997 پریوس با شعار " به موقع و برای كمك به قرن 21 ام " به عنوان اولین خودروی هایبریدی با توانایی تولید انبوه معرفی شد. این خودرو یكی از خودروهای جمع و جور در میان سدان های 4 درب بود. كه سوخت هایبریدی آن شامل یك موتور 1.5 لیتری VVT-i با چرخه سوخت اتکینسون و 33 کیلو وات موتور الکتریکی بود. كه 5.1 مصرف سوخت داشت.
این پكیج در نسل دوم و در سال 2003 با دستاوردهای قابل توجهی در قدرت و کارایی و بزرگتر از مدل قبلی خود مجداً طراحی شد. همچنین با بهبود باتری كوچكتر و سبكتر میزان مصرف سوخت را به 4.3 كاهش داد و در میزان كاهش تولید Co2 نیز بسیار مناسب عمل كرد.
اما سومین نسل پریوس در سال 2009 تولید شد كه كاهش سوخت 23% نسبت به مدل قبلی خود از بهترین عملكردهایش به شمار آمد.
در حالی كه نسل اول پریوس معرفی موفقی از این خودرو داشت، نسل دوم با معرفی نسلی پیشرفته تر بیش از پیش این خودرو را مطرح كرد تا با معرفی نسل سوم این مدل به علت ایمنی خود و موفقیت در عملكرد هایبریدی به یكی از موفق ترین خودروها در بازار معرفی شد.
در 18 سال نخست، پریوس به گونه ای پیوسته با تغییراتی كارامد موفق به جایگزاری مناسب خودروی هایبریدی شد و توجه و کمک به تمرکز صنعت و مصرف کنندگان در مورد خودروهای پاك با حداقل مصرف سوخت را به همراه آورد. در نهایت طی این سال ها، پریوس موفق به فروش بیش از 3.5 میلیون دستگاه شد كه در نوع خود عملكرد بسیار چشم گیری بود به گونه ای كه بخشی از بازار را در سگمنت خود در اختیار داشت.

نسل چهارم تویوتا پریوس

پریوس در جدیدترین مدل خود گامی بسیار مهم به سمت محیط زیست برداشته است. در یك جمله می توان نسل جدید را این چنین توصیف كرد: " خودرویی زیبا و پاك برای داشتن زمینی زیبا و پاك ". پریوس در این مدل بیش از پیش به رهبری در رأس همه خودروهای هایبریدی ظاهر شده است. كمپانی تویوتا در این راستا به شدت بر روی تكنولوژی هیدروژنی نیز تمركز دارد.
اما این خودرو در نسل جدید خود مجهز به موتور 1.8 لیتری VVTi است كه مجدد به منظور كارایی بیشتر طراحی شده است. موتور الکتریکی این خودرو که نیروی خود را از باتری جدید نیکل لیتیوم می گیرد نیز قدرت 71 اسب بخار تولید می کند.
پریوس همانند سایر خودروهای شرکت تویوتا و به خصوص هایبریدی ها به دنبال ارتقاء و افزایش بهره وری همه جانبه است. در همین راستا پریوس با استفاده از چرخه اتكینسون (Atkinson cycle) كه گازهای گرم خروجی را سرد كرده و به كاهش دمای موتور كمك قابل توجهی می كند، در این حالت احتراق خودرو در مقایسه با خودروهای معمولی به سبب پورت های ورودی افزایش می یابد. البته پورت مكش هوا مجدداً طراحی شده است كه این كمك قابل توجهی به كاهش دمای موتور كرده است.
همانند دیگر سدان های تغییر یافته، تویوتا پریوس 2016 نیز نسبت به مدل قبلی خود در طول و عرض تغییراتی داشته است. چراغ های جلویی این خودرو حالت اشكی سال 2004 خود را حفظ كرده است اما در بدنه خطوط جدیدی به آن اضافه شده كه به بالا رفتن این خودرو به زیبایی بصری كمك شایانی کرده است.
چراغ های LED و چراغهای عقب هر دو کوچکتر و متمایز از مدل های فعلی بوده و رو به پایین كشیده شده اند. در مدل جدید، این خودرو با بهره گیری از معماری جهانی TNGA طراحی شده است. ارتفاع خودرو پایین تر آمده كه این خود به مركز ثقل این خودرو به میزان قابل توجهی افزوده است. همچنین استفاده از فولاد مقاوم در این خودرو تا 60% به مقاومت آن اضافه كرده است. بهبود در سیستم تعلیق خودرو به كنترل و اداره این خودرو كمك كرده است. اگرچه كه فضای داخلی خودرو برای مسافران به نسبت قبلی اندكی كوچك تر شده است اما مخزن سوخت آن از 22 به 25 مكعب ارتقاء یافته است.طراحی جهانی و جدید تویوتا: ارتقاء در ایمنی، عملكرد، راحتی و تضمین لذت در رانندگی

مركز ثقل در این مدل جدید تویوتا پریوس پایین تر طراحی شده است. همین امر سبب شده كه ثبات این خودرو بسیار متفاوت شده و نوسان آن به حداقل برسد. افزایش ضخامت و استفاده فولاد سبب شده تا این خودرو در ارزیابی ایمنی در سطح جهانی بسیار موفق و ارزنده عمل كند. از جمله تغییرات دیگر در مدل جدید، بهبود جایگزاری پدال و تنظیم فرمان سبب راحتی در رانندگی شده و در این جا باید به این امر اشاره كرد كه پریوس در تست های متعدد و بین المللی صدا، یكی از موفق ترین و بی صداترین خودروها شناخته شده است.
در زمینه ایمنی پریوس به رادار ضد تصادف مجهز است كه قابلیت پیشگیری از برخورد با خودرو و عابرپیاده را دارد. همچنین سنسور پارك به خوبی در زمان پارك خودرو به كمك رانندگان می شتابد. همچنین كمپانی در زمینه سنسور و دوربین نیز حساسیت ها را بهبود داده است. در ادامه ی بحث ایمنی این خودرو، باید به رادار نقاط كور اشاره كرد. استفاده از این رادار به رانندگان كمك می كند تا نقاط كوری كه در آینه نسبت به ان دید ندارند از طریق این رادار و به وسیله هشدار به آن ها اعلام شود. و در نهایت آپشنHUD به رانندگان كمك می كند تا در حین رانندگی سرعت خودرو و اطلاعات ضروری از این دست را بر روی شیشه ببینند. فرمان این خودرو چرم بوده و قابلیت تنظیم دما را نیز دارد. همچنین پریوس جدید مجهز به 4 چرخ الكترونیكی است كه رانندگی در جاده های لغزنده را بسیار ایمن ومطمئن كرده است.

بازار

طی 18 سال گذشته بازار خودرو بسیار متفاوت شده است آگاهی رو به رشد از مسائل زیست محیطی و نیاز به محافظت از منابع طبیعی نه تنها درک مردم از مسائل محیط زیستی را افزایش داده است بلكه توسط قوانین ملی و بین المللی نیاز به تولید کنندگان، برای کاهش گازهای گلخانه ای خودرو تقویت شده است. این تغییرات كمك كرده اند تا خودروهای هایبریدی تویوتا در بازارهای سراسر جهان فروش چشم گیری داشته باشد این روند به تعریف خودروهای هایبریدی در دیگر مدل ها نیز منجر شده است. علاوه بر آن تكنولوژی بر این اساس روز به روز در حال افزایش است.
خودروی هایبریدی كلید رقابت تویوتا در بازار مشابه است.50% از فروش خودروهای غیر بنزینی و برقی در اروپا به خودروهای هایبریدی تویوتا اختصاص دارد.
پریوس مجهز به آخرین تكنولوژی هایبرید بوده و این خودرو با ارائه كارایی بی سابقه و عملكرد بی نظیر زیست محیطی ، در بازارهای مشابه از نقاط قوت بالاتری برخوردار است. كمپانی تویوتا معتقد است فروش خودروهای هایبریدی رفته رفته و بیش از پیش افزایش فروش خواهد داشت. توجه به محیط زیست و اتخاذ قوانینی كه حمایت از محیط زیست و مبارزه با گازهای گلخانه ای را افزایش می دهد در این راستا بسیار مؤثر خواهد بود.

چه عواملی در ظاهر تویوتا پریوس تعیین كننده بوده است؟

پریوس به همان اندازه كه در طراحی و تعریف امكانات خودرو موفق بوده است، در طراحی داخلی و خارجی خودرو نیز موفق عمل كرده است. طراحی آیرودینامیكی این خودرو بسیار چشم نواز بوده و در عملكرد آن تأثیر مستقیم داشته است.
طراحی پلت فرم این خودرو بر اساس طراحی جهانی تویوتا TNGA است. بر اساس اعلام كمپانی به منظور جوان پسند كردن هرچه بیشتر آخرین مدل این خودرو، مدت ها بر روی طراحی این خودرو بر اساس علائق جوانان تحقیق شد. سرپرست طراحان این خودروShunsaku Kodama با 43 سال سن جوان ترین طراحان در سال 2011 بود كه توسط تیم جوان و پویای خود بنا به گفته ی خودش "تزریق نفس" كرد.
تغییر و طراحی مركز ثقل پایین تر، ارتقای كیفیت شاسی و بدنه در این خودرو تعلیقی پاسخگوتر را به همراه داشته است. به عبارت دیگر به كارگیری پنل فولادی با مقاومت بالاتر60% به مقاومت و ایمنی این خودرو افزوده است. همچنین تلاش شده است كه باتوجه به طراحی اشكی مانند چراغ های این خودرو و خطوط بدنه ظاهر عضلانی و اسپرتی هم در آن حفظ شود.
در مورد طراحی خودرو، فاكتوری كه برای طراحان بسیار حائز اهمیت بوده است، سادگی و اجتناب از هرگونه آلودگی بصری در داخل این خودرو بوده است. به گونه ای كه سرنشینان به ویژه راننده از تمامی امكانات برخوردار و به سهولت به آن ها دسترسی دارد بی آنكه شلوغی در ظاهر و كلیدها به گیج شدن منجر شود. به طور مثال پانل صفحه نمایش 7 اینچی لمسی در بهترین مكان جایگزاری شده است كه دسترسی به آن برای كلیه سرنشینان میسر باشد.
صفحه نمایش دیگری با سایز 4.2 اینچ و تمام رنگی، برای این خودرو تعریف شده است كه با نزدیكی به راننده اطلاعات جانبی مانند سطح سوخت، کیلومترشمار، سرعت، متوسط مصرف سوخت، هرگونه هشدارشی و دمای خارج و حالت درایو كه پس زمینه آن باتوجه به حالت رانندگی آبی برای اكو، خاكستری برای عادی و قرمز برای قدرت را به خوبی در اختیار می گذارد.
علاوه بر طراحی ساده و منحصر به فرد، استفاده از قطعات باكیفیت برتر هم به طراحی داخلی كمك كرده است. داشبرد در طراحی داخلی بهبود چشگیری در قیاس با گذشته داشته است. سیستم صوتی این خودرو در كنار محاسن دیگر به وضوح كیفیت صدا را نمایان كرده است. پیشتر در مورد سكوت و ارامش این خودرو در داخل كابین به عنوان نمونه ای منحصر به فرد به آن اشاره شد. ارتقاء جایگذاری در صندلی راننده به طی مسافت های طولانی مدت با حداقل خستگی كمك كرده است و نور داخل كابین این خودرو هم بسیار ستودنی است.

سیستم هایبرید جدید

باتری تویوتا پریوس نیكل لیتیوم است كه در مقایسه با باتری های دیگر بسیار سبك تر و كارآمدتر است. پریوس با بازنگری مجدد در باتری هایبرید خود 10% از اندازه كاسته اما در عوض 28% به كارایی آن افزوده است. این امر باعث شده تا كاربران فضای بیشتری در صندوق عقب این خودرو داشته باشند. علاوه بر این راندمان موتور بنزینی خودرو از 38.5 به 40 درصد افزایش یافته است. بازنگری در سیستم های ورودی و خروجی همچنین باعث تنفس بهتر شده است. به منظور كاهش دمای موتور یك ماژول خنك كننده و همچنین یك شاتر مشبك پشت رادیاتور قرار گرفته كه به طور خودكار زمانی كه ورود هوا الزامی نباشد بسته شده و به صورت كامل باز نمی شود. بهبود بدنه آیرودینامیكی، در صرفه جویی سوخت مؤثر بوده است.
اما موتور پریوس جدید 1.8 لیتری VVTi مجهز به سیستم سوخت اتكینسون است كه همانطور كه پیشتر هم اشاره شد موجب عملكرد بالاتر شده است. حداکثر خروجی موتور ا 98 اسب بخار است. شایان ذكر است عملكرد سوخت رسانی این خودرو در مقایسه با مدل های پیشین بسیار بهبود یافته است. باتری نیكل هایبرید هم در مقایسه با نسل قبل كوچكتر اما كاراتر شده است.

تكنولوژی امروز و آینده

از زمان راه اندازی نسل اول پریوس در ژاپن در سال 1997 عنوان سفیر تكنولوژی كمپانی تویوتا را به خود اختصاص داد. این خودرو در تولید تمامی نسل های خود پیشرفت و معرفی تكنولوژی های كاراتر از پیش را با خود به ارمغان آورده است. در حقیقت پریوس تولید شد تا حیات پیشرفت و تكنولوژی را تضمین كند.
از تكنولوژی های به كار رفته در این خودرو می توان به موارد زیر اشاره كرد:

رادار ضد تصادف

این خودرو با استفاده از یك رادار موج میلیمتری مجهز به تشخیص عابر پیاده و دوربین تمام مدت به محاسبه موانع پرداخته و در صورت تشخیص خطر و عدم كاهش سرعت به راننده به طور خودكار هشدار داده و در صفحه نمایش هشدار را اعلام می كند. اگر سیستم تشخیص دهد که امکان تصادف با یک وسیله نقلیه یا عابر پیاده بسیار بالا است، ترمز به صورت خودکار برای کمک به جلوگیری از برخورد و یا کمک به کاهش تاثیر برخورد اعمال می شود.

كروز كنترل

این سیستم كمك می كند تا از طریق همان رادار موج میلیمتری به تنظیم صحیح و ایمن خودرو و تطبیق سرعت با خودرو مقابل كمك شود به این صورت كه اگر فاصله ایمنی با خودرو مقابل كاسته شود از سرعت كروز ست شده كاسته و پس از بر طرف شدن و اطمینان در فاصله، مجدداً سرعت با كروز ست شده تطابق می یابد.

تنظیم نور بالای اتومات

از طریق دوربین جلویی خودرو و به منظور ایمنی در برابر خودروهایی كه از روبه رو در حال حركت هستند، نور بالای خودرو به صورت خودكار به پایین تغییر می كند.

كمك در مسیر

این امكان نیز از طریق دوربین ها میسر است و به راننده كمك می كند تا زمانی كه در حال حركت است از روی خط های جاده بهترین مسیر را به راننده نشان دهد و در صورت نزدیك شدن خودرو یا امكان خارج شدن خودرو از مسیر از طریق صفحه نمایش و هشدار به راننده اطلاع رسانی می كند.

رادار نقاط كور جانبی و عقب

از طریق تجهیز این خودرو به رادارهای جانبی و عقب راننده قادر است كه به درستی به تصمیم گیری های آنی در زمانی كه خودروها به آن، چه در طرفین و چه در عقب، درست درجایی كه راننده در آینه با نقاط كور روبه رو است بپردازد. سنسور پارك عقب هوشمند به رانندگان كمك می كند تا رد مكان هایی كه امكان مانور و پارك بسیار اندك است، مانند پاركینگ ها، راننده به راحتی و با بهره از این امكانات به پارك خودرو بپردازد.

سیستم هوشمند پارك

این سیستم به راننده كمك می كند تا پس از قراردادن خودرو در فضای خالی برای پارك، خودرو از طریق سنسورها و دوربین ها به آهستگی خود را در فضای خالی برای پارك قرار دهد.

صفحه نمایش چندگانه

صفحه نمایش این خورو به صورتی طراحی شده است این صفحه نمایش 4.2 اینچ و تمام رنگی است . بخش سمت راست سرعت، سطح سوخت و دیگر داده های اولیه را ارائه می دهد و بخش سمت چپ یک صفحه نمایش چندگانه که در آن راننده می تواند محتوای مورد نظر را با استفاده از یک سوئیچ بر روی فرمان انتخاب کند.

هدآپ دیسپلی رنگی

برای اولین بار در یک خودرو تویوتا، پریوس مجهز به هدآپ دیسپلی رنگی است. محتوایی شامل سرعت خودرو، وضعیت شارژ باتری، وضعیت سیستم هیبریدی، کنترل تطبیقی کروز و اطلاعات ضروری از این دست به صورت رنگی در بخش پایینی شیشه جلو مقابل چشم راننده بدون این كه وی چشم خود را از شیشه بردارد ظاهر می شود.
در مجموع پریوس در نسل چهارم خود بیش از پیش بهبود یافته است. این خودرو یكی از انطباق پذیرترین خودروها با محیط زیست به لحاظ آلایندگی بوده و در مجموع از زمان معرفی تا فروش راه همواری را در زمینه فروش سپری كرده است.


نویسنده: فرانک دلشاد - امین مختاریان

کد خبر 53643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha