جاده ای که به سختی ساخته شد

پرشین خودرو: بی حرف و حدیث جاده59 منحصر به فرد ترین جاده ایران است و بارها جز 5 جاده زیبای جهان انتخاب شده است.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، جاده خاطره انگیز چالوس در سال 1312 ساخته شده است درست 92 سال پیش. شاید تصورش سخت باشد چگونه می شود کارگران، با دستان خالی و وسایل اولیه این جاده جذاب را بسازند. البته تمامی تونل ها و پل ها به مرور زمان تا سال 1317 به پایان رسیده و به نوعی این پل به صورت صد درصد در این سال به پایان رسیده است. نکته جالب توجه وضعیت ساخت این جاده خاطره انگیز است. چرا که پیش از آن راه دسترسی پایتخت کشور به شمال یک جاده مال رو بود که می گویند دست کم 8 ماه از سال غیر قابل تردد بود. رضا شاه راه سعادت پایتخت را ساخت این جاده می بیند چه بسا در دوران پادشاهی خود بارها از این پروژه سنگین بازدید به عمل می آورد.

وقتی هم اینک نیز به رشته کوه های سر به فلک کشیده البرز شمالی نگاهی می اندازیم با تعجب از خود می پرسیم چگونه درست از وسط این کوه های سخت فکر ساخت جاده ای خطور می کند که هم اینک عنوان محبوب ترین جاده کشور را در دستان خود دارد؟

در مجموع در سرزمین پهناور ایران 2 رشته کوه بلند و البته بسیار سرسخت وجود دارد؛ البرز در شمال و زاگرس در غرب مرکزی کشور. رشته کوه البرز از آن جهت حائز اهمیت است که تهران در مجموع شهر کم آبی است و باید برای رسیده آب به تهران فکری می شد. از طرفی راه هوایی و به اصطلاح مستقیم تهران تا دریای مازنداران و شمال کشور کلا 112 کیلومتر است. این راه به ظاهر کوتاه بیش از 200 کیلومتری اما به این راحتی ها ساخته نشده و از ترفندهای بسیاری برای شکافتن و ساخت تونل های عریض و وطویل بهره جسته اند. معروفترین آنها وعده اهدای سکه به کارگرانی بوده که بیشتر از دیگران بتوانند کوه را «تراش» دهند.

به هر جهت هم اینک جاده ای در دسترس مردم ایران قرار دارد که برای بازدید از آن سر و دست های متعددی شکسته می شود و اگر قرار بر رفتن به این جاده باشد باید ساعت ها و روزهای خاصی از سال در نظر گرفته شود؛ چه آنجا که بسیاری تنها به منظور دیدن این جاده خودروهای خود را آتش می کنند و نه صرفا مسافرت به شمال کشور. مادامی که خودروها در این جاده مانور می دهند و احتمالا زمانی که می خواهند توان بالای خودروی خود را در سربالایی های پیچ در پیچ به رخ دیگران بکشانند شاید فراموش کنند چگونه کارگران با مرارت های بسیار البرز را شکافتند تا سعادت را نصیب ایران کنند.

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

کد خبر 53932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha