کد خبر 64811
۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۳

پرشین خودرو: رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 200 هزار نفر در کشور اختلال روانی مزمن دارند گفت: این افراد قطعا نیاز به درمان و مداخلات پزشکی دارند.

به گزارش«پرشین خودرو»، رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 200 هزار نفر در کشور اختلال روانی مزمن دارند گفت : این افراد قطعا نیاز به درمان و مداخلات پزشکی دارند.
دکتر انوشیروان محسنی بندپی،چهارشنبه در کنگره سه روزه توسعه مطالعات اجتماعی در شیراز اظهار داشت:تحصیلات پایین و خشونت خانگی از مولفه های مهم اجتماعی است که به اختلالات روانی و افسردگی می انجامد و باید با مداخلات سلامت و تخصصی کنترل و پایش شود تا به سلامت بیشتر جامعه بینجامد.
 
وی با بیان اینکه زنان یک و سه دهم درصد بیشتر از مردان در معرض افسردگی و بیماریهای روانی قرار دارند، گفت:‌این اختلالات در استان های مختلف کشور متفاوت است، برخی مناطق تا 36 درصد هم اختلال روانی و افسردگی دارند در برخی از استان ها هم این نسبت به 9 درصد می رسد .
 
رئیس سازمان بهزیستی گفت:وسواس، افسردگی و نارسایی های خلقی مهمترین اختلالات روانی است که نیاز به مداخله و پایش دارد، در این زمینه مسایل درآمدی و فقر هم موثر است، مطالعات نشان می دهد که تهران 6 برابر سیستان و بلوچستان درآمد سرانه دارد ، درآمد سرانه در استان های حاشیه ای غرب کشور نیز پایین است،این موارد می تواند به افزایش اختلالات روانی و افسردگی بینجامد.
 
محسنی بندپی به پیر شدن جمعیت کشور اشاره کرد و گفت : افزایش متوسط سن نیز می تواند در سلامت روان تاثیر داشته باشد ، بر اساس مطالعات تا سال 2050 جمعیت زیر 15 سال و جمعیت بالای 60 سال در کشور ما برابری می کند، این موضوع نشان می دهد که باید برای قشر سالمند هم تدبیر بیشتر داشت و برای جلوگیری از افسردگی و اختلالات روانی این قشر هم برنامه ریزی کرد.
 
وی بیان داشت:شیوه افسردگی در دهک های 10 تا 15 سال جامعه هم مشهود است ، شیوع بیماری در این دهک جامعه شاید تا دو و نیم برابر سایر دهک ها باشد که باید برای این موضوع برنامه داشت.
 
این مقام مسئول وجود دو میلیون و 600 هزار زن سرپرست خانوار در کشور را یادآورشد و گفت: یک میلیون و 800 هزار نفر در این طیف زنانی هستند که همسرانشان فوت شده است، 350 هزار نفر همسر از کار افتاده دارند و250 هزار نفر از آنان از همسر خود طلاق گرفته اند و 135 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار ازدواج نکرده اند.
 

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:‌مطالعات نشان می دهد که افراد بیوه یک و نیم برابر بیشتر از سایر افراد دارای اختلالات روانی می شوند.

 

 

 

منبع: ایرنا

کد خبر 64811

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha