کد خبر 91828
۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
خودروهای خودران خطرات پنهان را می بینند

پرشین خودرو: به گفته پژوهشگران آمریکایی، خودروهای خودران، با استفاده از لیزر، قادر به دیدن خطرات پنهان خواهند بود.

به گزارش پرشین خودرو و به نقل از دیلی‌میل، خودروهای خودران، به زودی خواهند توانست خطرات را پیش از رخ دادن، ببینند.

پژوهشگران، در حال کار کردن روی نوعی فناوری لیزری هستند که در ترکیب با یک الگوریتم می‌تواند تصویر اشیای پنهان شده را ایجاد کند.

همچنین امکان دارد این سیستم بتواند وسایل هوایی را از میان شاخ و برگ‌ها ببیند یا به گروه‌های نجات توانایی یافتن افرادی که به خاطر قرار گرفتن زیر آوار از دید پنهان هستند، بدهد.

دکتر "متیو اتول" (Matthew O’Toole)، از دانشگاه "استنفورد" (Stanford)آمریکا و از نویسندگان این پژوهش، گفت: این پیش‌فرض وجود دارد که پیش از این نمی‌توانستید اشیایی که با دوربین قابل مشاهده مستقیم نیستند، تصور کنید؛ بنابراین ما روش‌هایی برای حل برطرف کردن این محدودیت‌ها یافته‌ایم.

این روش، فناوری "لیدار" (LiDAR)را به کار می‌گیرد که متداول‌ترین مورد استفاده آن در نقشه‌برداری باستان‌شناسی است.

لیدار(LiDAR) که مرکب کلمات نور و رادار(light and radar) است، فاصله‌ها را با تاباندن لیزر به روی هدف و تحلیل نور منعکس شده، اندازه می‌گیرد و به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که از اشیا، تصویر سه‌بعدی تهیه کنند.

فناوری جدید دانشگاه استنفورد، مشابه لیدار است اما برای دیدن گوشه‌ و کنارها به لیزر تکیه می‌کند.پژوهشگران به جای جمع کردن نور منعکس‌شده از دیوار مانند سیستم‌های لیدار متداول، می‌خواهند نور پراکنده شده توسط دیوار را جمع کنند.

پژوهشگران برای پیشرفت این سیستم، اشعه لیزر را کنار یک ردیاب فوتون بسیار حساس قرار می‌دهند که می‌تواند حتی یک جزء از نور را ضبط کند.

یک اشعه لیزر بسیار باریک می‌تواند برای نقشه‌برداری ویژگی‌های فیزیکی با وضوح بسیار بالا مورد استفاده قرار گیرد.

این فناوری با موفقیت در فضای بیرونی آزمایش شده اما فقط با نور غیر‌مستقیم کار کرده است.

اگرچه ممکن است این فناوری، با فردی که لباسش نور را منعکس نمی‌کند، دچار مشکل شود اما به طور کلی در مشخص کردن اشیاء منعکس‌کننده نور مانند لباس‌های ایمنی یا نشانه‌های جاده، عملکرد خوبی داشته است.

کد خبر 91828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha