جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۰۹:۳۸ | ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
جایگزین سمند و تیبا چه زمانی عرضه می‌شود؟
۰۹:۳۸ | ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
اجاره خودرو

جایگزین سمند و تیبا چه زمانی عرضه می‌شود؟

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت درباره تولید خودروهای جایگزین سمند و تیبا، گفت: این دو شرکت در حال کار روی خودروهای اقتصادی هستند و نیمه دوم سال آینده محصول آن ها به بازار عرضه می شود، این نیاز در حال حاضر مقرر است با واردات تامین شود.

به گزارش پرشین خودرو، منوچهر منطقی درباره آئین نامه واردات خودرو، گفت: پیش از این تنها خودروهایی وارد کشور می شد که افراد متمول می توانستند از آن استفاده کنند اما ما با برنامه ریزی و بررسی بازار، خلاهای موجود در این حوزه را احصا کردیم زیرا مقرر است با واردات خودرو از یک سو بازار تنظیم شود و از سوی دیگر بستر رقابتی شدن قیمت خودروهای داخلی با محصول خارجی فراهم شود؛ برای تحقق این اهداف در مرحله نخست واردات خودروهایی در دستورکار قرار گرفت که نیازهای مذکور را تامین کند البته خودروهای گران قیمت تر نیز وارد می شوند اما برای شروع، کار را از جایی آغاز می کنیم که به بخشی که بیشترین مسئله را دارد رسیدگی کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازوکاری برای موضوع کاهش تعرفه واردات خودروهای اقتصادی پیش بینی شده است، توضیح داد: بله؛ زمانیکه قرار است خودرو با قیمت مشخص و برای طیف خاصی وارد شود، مهندسی معکوس صورت می گیرد به این معنا که هزینه حمل و نقل، تعرفه گمرکی، اسقاط(برای واردات هر خودرو 2 خودرو باید اسقاط شود) و... محاسبه خواهد شد سپس مشوق هایی برای کاهش مولفه های مذکور پیش بینی می شود تا قیمت هدف برای خودروهای اقتصادی به دست آید. مشوق هایی برای واردات خودروهای اقتصادی در نظر گرفته شده است؛ به طور مثال تعرفه واردات تا 20 درصد کاهش می یابد، از اسقاط معاف می شوند و... .

خودروهای اقتصادی داخلی نیمه دوم سال آینده به بازار عرضه می شود

منطقی در ادامه درباره خودروهای جایگزین سمند و تیبا، اضافه کرد: این موضوع که در مقوله واردات چه کمکی می توان به تامین خودروهای موردنیاز خانواده های کم درآمد کرد، در نظر گرفته شده است. اگر به دنبال رشد تیراژ تولید هستیم، تولید باید با قدرت خریدهای متفاوت متناسب باشد.

وی درباره برنامه خودروسازان درباره تولید خودروهای جایگزین سمند و تیبا، گفت: این دو شرکت در حال کار روی خودروهای اقتصادی هستند و نیمه دوم سال آینده محصول آن ها به بازار عرضه می شود، این نیاز در حال حاضر مقرر است با واردات تامین شود.

!
!
!