پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۴:۵۹ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
عبور تولید خودرو ایران از مرز یک میلیون دستگاه در سال ۹۳
۱۴:۵۹ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
اجاره خودرو
بیزینس مانیتور پیش بینی کرد؛

عبور تولید خودرو ایران از مرز یک میلیون دستگاه در سال ۹۳

پرشین خودرو: بیزینس مانیتور پیش بینی کرد میزان تولید خودرو در ایران طی سال ۹۳ با ۶۷.۶ درصد رشد به ۱.۱ میلیون دستگاه برسد.

به گزارش «پرشین خودرو»، پایگاه اینترنتی بیزینس مانیتور در گزارشی از صنعت خودرو ایران نوشت: مهمترین اخبار سیاسی تاثیرگذار بر صنعت خودروسازی ایران در طی سه ماه گذشته، خبر تمدید مهلت مذاکرات هسته ای در روز 24 نوامبر 2014 بود. هدف از این مذاکرات دستیابی به توافقی جامع بر سر پرونده هسته ای ایران است. این مذاکرات تا 30 ژوئن 2015 تمدید شده است. در این مدت ماهانه 700 میلیون دلار از دارایی های ایران آزاد خواهد شد، هرچند که تحریم های کلیدی در زمینه انرژی و بانکداری به قوت خود باقی خواهد بود.

این گزارش افزود: پیش بینی می شود مذاکرات طولانی خواهد بود و ریسک ها اندکی کاهش خواهد یافت. به طور کلی ما معتقدیم که راه حلی برای موضوع هسته ای ایران تا 30 ژوئن به دست نخواهد آمد، زیرا محدودیت های سیاسی دو طرف را از ارائه امتیازات بیشتر جهت فائق آمدن به موانع فنی موجود بر سر راه توافق، باز خواهد داشت. به بیان دیگر، هرچند هزینه عدم دستیابی به توافق بسیار بالاست، دستیابی به یک پیشرفت کامل در مذاکرات بعید است تا ماه ژوئن حاصل شود.

بنابراین نظر اصلی ما این است که مذاکرات در طی 2 سال آینده از طریق مجموعه ای از توافقات و تمدیدهای نسبی تداوم خواهد یافت. ما معتقدیم پس از ژوئن 2015، یک توافق نسبی برای حفظ ظاهر به دست خواهد آمد که اجازه مذاکرات بیشتر را خواهد داد. تحریم ها تا حدی کاهش خواهد یافت، اما اقدامات کلیدی که نفت و بخش بانکی ایران را هدف قرار داده همچنان پابرجا خواهد بود.

پس از بازه زمانی 2 ساله، مذاکرات تحت تاثیر تصمیمات رهبران سیاسی آینده قرار خواهد داشت و پیش بینی تصمیمات آنها دشوار است. موانع سیاسی دستیابی به یک توافق نهایی همچنان قابل توجه خواهد بود و ما معتقدیم که ریسک ها برای رسیدن به یک توافق در دهه آینده اندکی کاهشی خواهد بود.

این گزارش در ادامه با اشاره به صنعت خودرو ایران نوشت: روشن است که تقاضای بالایی برای خودروهای جدید از سوی مردم ایران وجود دارد. همچنین احتمال بهبود روابط خارجی بین ایران و غرب در کوتاه تا میان مدت، موجب علاقمندی قابل توجه خودروسازان شده که این علاقمندی بیش از همه از سوی شرکت های فرانسوی رنو و پژو بوده است که پیش از تحریم ها حدود یک سوم بازار خودروی ایران را در اختیار داشتند.

اما از زمان خروج خودروسازان خارجی در سال 2012، ایرانی ها پارامترهای پیشنهاد سرمایه گذاری مشترک به خارجی ها را تغییر داده اند. در نوامبر 2014، محمد رضا نوروززاده، معاون وزیر صنعت ایران گفت، 40 درصد سهام هر گونه سرمایه گذاری خارجی در تولید خودرو باید متعلق به تولید کنندگان داخلی باشد و این رقم در طی 5 سال به 85 درصد برسد. همچنین گفته شده که دیگر خودروهایی که کاملا ساخت خارج از کشور باشند، وارد نخواهد شد.

میزان تولید خودرو در ایران در نیمه اول سال جاری، به 455 هزار دستگاه رسید. خودروسازان داخلی انتظار دارند که میزان تولید خودرو تا پایان سال به 1.2 میلیون دستگاه برسد.

ما پیش بینی می کنیم که میزان تولید خودرو در ایران طی سال جاری ایرانی با 67.6 درصد رشد به 1.1 میلیون دستگاه برسد.

میزان فروش خودروهای ایرانی در نیمه نخست سال، 23 درصد رشد داشته و به 394 هزار و 463 دستگاه رسیده است. برای کل سال بیزنس مانیتور رشد 55 درصدی را پیش بینی می کند. همچنین ما پیش بینی می کنیم که میزان فروش خودرو در ایران تا سال 2018، 38 درصد رشد کند و به 1.76 میلیون دستگاه در سال برسد.

در نیمه نخست سال، شرکت سایپا، 138 هزار و 577 دستگاه خودرو فروخت که سهمی 35.1 درصدی از بازار خودروی ایران بود. پژو نیز 121 هزار و 176 دستگاه فروخت که سهمی 30.7 درصدی از بازار بود. میزان فروش ایران خودرو نیز 54 هزار و 887 دستگاه بود که 13.9 درصد سهم بازار بود. این سه شرکت تقریبا 80 درصد فروش خودروهای جدید را به خود اختصاص دادند.

همچنین دو شرکت کره ای هیوندای و کیا سهم خود از بازار ایران را افزایش داده اند و حضور شرکت های چینی (چری، گیلی و لیفان) پررنگ تر شده است. شرکت تویوتا نیز در جایگاه دهم قرار دارد. بیزنس مانیتور انتظار دارد این شرکت ژاپنی حضور خود در بازار ایران را در سال های آینده افزایش دهد.

منبع: تسنیم

اجاره ماشین عروس
!
!
!