کد خبر 127838
۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
مصاحبه با مدیر عامل فولکس واگن

دییس، مدیر عامل گروه خودروسازی فولکس واگن آلمان خطاب به کارکنان خود هشدار می دهد که نباید اجازه دهند فولکس هم به سرنوشت نوکیا دچار شود.

به گزارش پرشین خودرو، دییس از کارکنان فولکس می پرسد: آیا قرار است ما فقط پوسته ی و سبک بدنه ی خودرو را تأمین کنیم و اجازه دهیم مغز اصلی و پردازشگرهای آن را شخص ثالث بسازد یا آن که ما قادر خواهیم بود از این موقعیت استثنایی و هیجان انگیز استفاده کنیم و خودرو را به یک وسیله اینترنتی حقیقی تبدیل کنیم؟

در حال حاضر گروه فولکس سر تقاطعی خطرناک قرار گرفته است. پیچ صعب العبورِ شیوع ویروس کرونا را تا حدودی به سلامت پشت سر گذاشته و هنوز نگران تعطیلی های سرتاسری در اروپا برای مهار این ویروس است. این خودروساز بخش مهمی از سرمایه های خود را به خودروهای تمام برقی با علامت اختصاری ID‌ اختصاص داده اما به وضوح از رقیب خود تسلا عقب مانده است. با این که در مقیاس، از توانایی سازندگی انواع مختلفی از محصولات برخوردار است سخت نیازمند تجدیدنظر در بخش نرم افزاری است.


همین موضوع طراحی نرم افزاری در خود خودروسازی، موضوعی است که هربرت دییس مدیر عامل گروه فولکس با 635 هزار کارکنان این مجموعه در میان گذاشته است. در حال حاضر این مجموعه عظیم نه تنها دوران سخت گذار از بنزینی به برقی را در پیش دارد بلکه باید بتواند از عهده چالش بزرگ دیگری برآید و بتواند توان صنعتی عظیم خود را به توان عظیم نرم افزاری تبدیل کند.

دییس 62 ساله در مصاحبه با بلومبرگ در مقر فولکس واگن در ولفسبرگ آلمان گفته است: «نوکیا شاید مثال خوبی است که نشان می دهد اگر فولکس سریع نجنبد، بقای آن حتمی نیست. من همیشه به کارکنان شرکت این مثال را گوشزد می کنم.»

 در ادامه خلاصه ای از مصاحبه بلومبرگ با هربرت دییس را می خوانید.

شیوع کرونا تا چه حد باعث تغییر فولکس واگن شد؟

همه ما در سراسر دنیا نگران و به حالت آماده باش قرار داریم چون دوباره تعداد مبتلاشدگان روند افزایشی پیدا کرده است. ما نسبت به اولین موج آماده تر هستیم چون موفق شده ایم امکان آزمایش کارکنان را افزایش دهیم. برای مثال در همین شهر ولفسبرگ، ظرفیت آزمایش ما روزانه 2000 نفر است. وقتی مورد جدیدی از ابتلا را پیدا می کنیم، از دیگران جدا می کنیم. ما می خواهیم اطمینان پیدا کنیم که کارکنان ما در محیطی امن و مطمئن کار می کنند.


با این همه عواملی که می تواند حواس کارکنان را پرت کند، چه طور آنها را روی هدف دگردیسی و گذار متمرکز می کنید؟

همه احتمالاً هر روز فکر می کنند که بالاخره سرنوشت کاوید-19 به کجا می انجامد در بلندمدت اما موضوع مهمتر از آن تغییرات آب و هوایی (گرمایش زمین) است که بزرگترین چالش پیش روی انسان است و به نظر من کسی از آن غافل نیست. حتی با وجود کوید-19 تمرکز خودروسازان، گسترش خودروهای برقی است و آن چه ذهن ها را به خود مشغول کرده، آماده سازی جوامع برای این تغییر و دگردیسی بزرگ است.

هر دو موضوع در حال حاضر مدنظر ما است،‌ کوید-19 در کوتاه مدت و تغییرات گرمایش زمین در بلندمدت.


فولکس واگن، سازمانی عریض و طویل است و منافع متعددی در آن دنبال می شود، با این اوصاف چگونه می توان فولکس را به یک شرکتی چابک تر تبدیل کرد؟

ما با دو دوره گذار مواجه هستیم: گذار قوای محرکه از بنزینی به برقی که برای آن آمادگی خوبی به دست آورده ایم. در حال بالا بردن ظرفیت باتری ها هستیم و تمام خطوط تولید را به سمت خودروهای برقی هدایت کرده ایم و در حال آموزش کارکنان خود هستیم. با این رویکرد، رویگردانی از خودروهای برقی کار آسانی نخواهد بود.

اما گذار و دگردیسی مهم تری در صنعت خودرو پیش رو است طوری که خودروها روز به روز در حال تبدیل به یک ابزار نرم افزاری هستند، روزانه مقدار معتنابهی داده گردآوری می کنند که به هوش مصنوعی سپرده می شود و این داده ها، علاوه بر وضعیت راننده، وضعیت جاده،‌ ایمنی، و بهبود روش هایی است که نرم افزارهای خودرو را کنترل و اداره می کند طوری که رفتار خود را هدایت می کند.

ما در این زمینه باید تصمیم بگیریم، آیا می خواهیم پوسته و استایل بدنه را تأمین کنیم و کار تأمین مغز و هسته مرکزی کامپیوتری آن را به شخص ثالث بسپاریم یا آن که قادر خواهیم بود این وسیله ی هیجان انگیز را تبدیل به یک وسیله اینترنتی حقیقی کنیم.

این قابلیت ها را تا پیش از این نداشتیم،‌ اما در چند سال گذشته آغاز کردیم و راه طولانی در پیش داریم.


آیا برای به دست آوردن این هدف، خودروسازان نیاز به ایجاد سیستم عامل های خاص خودشان را دارند؟

بله. ما به سیستم عامل خاص خودمان نیاز داریم تا بتوانیم کنترل و مدیریت آن را خودمان به دست بگیریم، ایمنی آن را حفظ کنیم، خودرو را به ابر [اینترنت] متصل کنیم، تمام اطلاعات لازم برای حفظ ایمنی و هدایت خودرو را از ابر بگیریم و می خواهیم مالک این فرایند باشیم. این پردازشگرها، «مغز» خودرو به حساب می آیند و نباید ساخت آن را به شخص ثالثی بسپاریم. ما این را مهمترین مسابقه و نقطه بسیار حیاتی برای صنعت خود بین 5 تا 10 سال آینده می بینیم.


شما تسلا را رقیب می دانید. آیا هرگز به آن به عنوان گزینه ای برای شراکت نگاه کرده اید؟ به نظر می آید که رابطه خیلی دوستانه ای با ایلان ماسک دارید؟

ما فکر می کنیم که رقیب بسیار مهمی است، چون واقعاً او افسار این صنعت را به دست گرفته است. چون پیشینه علمی و عملی وی نرم افزار بوده است، توانایی و قابلیتی به دست آورده که ما در تازه در حال ایجاد آن هستیم. حالا او به مرجعی برای ما تبدیل شده. اگر به آینده خود نگاه کنیم و این که قرار است خودرو به چه چیزی تبدیل شود، واقعیت این است که خودرو باید برقی شود و باید یک ابزار اینترنتی باشد.

ما چند مزیت نسبت به تسلا داریم. اگر شما یک پورشه تایکان یا ایی-تران e-Tron‌ را سوار شوید، حتماً متوجه تفاوت این محصول می شوید، چون کیفیت ممتاز را لمس می کنید. ما می خواهیم با تسلا رقابت کنیم و می خواهیم در برخی از مسائل به آن نزدیک شویم و احتمالاً سبقت بگیریم. زمانی که نبرد برای رهبری بازار باشد، میدان هنوز باز است.

نشست هیئت مدیره ناظر که سالانه برگزار می شود، هفته بعد جلسه دارد که در آن برنامه های میان مدت تصمیمی گیری می شوند. آیا قرار است در سرمایه گذاری تغییراتی ایجاد شود و به طور کلی سرمایه گذاری کاهش می یابد؟

شیوع کرونا تأثیر داشته است. میلیون ها خودرو هستند که در برنامه ریزی های ما به درستی مورد توجه قرار نگرفته اند،‌ بنابراین مجبور می شویم خودمان را وفق دهیم. اما در نقشه راه فناوری های خودمان اصلا عقب نشینی و مصلحت اندیشی نمی کنیم. سرمایه گذاری روی نرم افزار و خودران ها افزایش می یابد. سرمایه گذاری روی خودروهای برقی افزایش می یابد. اما بله، ما فشار زیادی را در بخش سبد محصولات و پیچیدگی آن خواهیم داشت. ما نمی توانیم در همه بازارها خاص حضور داشته باشیم.


موفقیت خود را چگونه اندازه گیری می کنید؟

من فکر می کنم که ما در عصر خودروهای برقی آماده ترین کمپانی هستیم. اروپا یکی از کانون های برقی سازی خودروها است و ما هم خوب آماده ایم و من خرسندم. اگر شما می خواهید مدیری را مورد ارزیابی قرار دهید باید ببینید حداقل سه سال دیگر یا احتمالاً چهار سال دیگر چه اتفاقی می افتد چون نتیجه و ثمره تصمیمی است که الان گرفته شده است. ما کاملاً خوش بین هستم که دو یا سه سال آینده سال های بسیار مثبتی برای گروه خودروسازی فولکس واگن خواهد بود.

موضوع با اهمیت،‌ مدیریت این دوره گذار است. زمانی که در سال های 2024 و 2025، خودروها به ابزارهای اینترنتی تبدیل می شوند و یاد می گیرند که خودشان بدون نیاز به راننده هدایت کار را برعهده بگیرند، امید دارم که امروز ما تصمیم ها را درست گرفته باشیم.


ریاست جمهوری آینده در آمریکا چه تأثیری روی برنامه ریزی شما دارد؟

بین برنامه دموکرات ها و رهبری ترامپ تفاوت های زیادی وجود دارد. برنامه دمکرات ها بیشتر با راهبردهای جهانی ما مطابقت دارد، مخصوصاً در نبرد با پدیده گرمایش زمین و برقی شدن خودروها.

با این حال ما رابطه توأم با اعتمادی با دولت ترامپ و حکومت آمریکا برقرار کرده ایم. ما حتی در ساخت آمریکا سهم داشته ایم. ما سرمایه گذاری زیادی انجام داده ایم.

منبع: سایپا

کد خبر 127838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha