کد معاملاتی بورس کالا، پیش نیاز خرید خودرو از بورس‌

مدیر عملیات بازار بورس‌ کالا ایران، گفت: متقاضیان خرید خودرو از بورس‌ کالا باید ابتدا نسبت به اخذ کد معاملاتی بورس‌ کالا اقدام کنند.

به گزارش پرشین خودرو، عباس یعقوبی، در خصوص عرضه دوباره خودرو در بورس‌کالا که از ۲۶ مرداد ماه جاری صورت خواهد گرفت، افزود: براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران، روز ۲۶ مردادماه ۳۵۰ دستگاه فیدلیتی و ۲۵۰ دستگاه دیگنیتی متعلق به گروه بهمن‌موتور در بورس‌کالا عرضه می‌شود. بر اساس این اطلاعیه عرضه، ۸۵ دستگاه از این خودرو‌ها فیدلیتی ۷ نفره تیپ۲ مشکی و ۹۰ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره تیپ۲ سفید است که به قیمت ۷۷۲ میلیون تومان عرضه خواهند شد.

وی همچنین گفت: ۸۵ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره تیپ‌یک مشکی و ۹۰ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره تیپ‌یک سفید به قیمت ۷۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌شوند. علاوه‌بر آن، ۱۲۵ دستگاه دیگنیتی پرایم مشکی و ۱۲۵ دستگاه دیگنیتی پرایم سفید هر یک به قیمت ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم عرضه می‌شوند.

مدیر عملیات بازار بورس‌ کالا ایران در خصوص هزینه‌هایی که باید متقاضیان خرید خودرو علاوه بر قیمت پایه پرداخت کنند، گفت: خریداران ملزم به واریز ۹ درصد مالیات ارزش‌افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش هستند. همچنین هزینه‌هایی مانند مالیات و عوارض شماره‌گذاری، هزینه هوشمندسازی کارت خودرو، هزینه خدمات پست، هزینه تولید پلاک و شماره‌گذاری و هزینه بیمه شخص ثالث باید توسط خریداران به نام شرکت بهمن‌موتور واریز شود. همچنین خریداران برای تحویل خودرو باید یکی از نمایندگی‌های مجاز بهمن‌موتور را مطابق لیست انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه گروه خودروسازی سایپا هم برای عرضه خودروی شاهین در بورس‌کالا اعلام آمادگی کرده است، افزود: محصول شاهین سایپا ۲۴ اسفند گذشته در یکصد و چهلمین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بازار اصلی بورس کالای ایران پذیرش شد و میزان و شرایط عرضه به‌زودی اعلام می‌شود. گروه ایران‌خودرو نیز آماده پذیرش یکی از محصولاتش در بورس کالاست.

یعقوبی تصریح کرد: متقاضیان برای خرید خودرو در بورس‌کالا ابتدا باید نسبت به اخذ کد معاملات بورس‌کالا اقدام کنند. نحوه اخذ کد بورس‌کالا نیز به این شکل است که متقاضیان به صورت آنلاین یا حضوری به یکی از کارگزاری‌های مجاز مراجعه و کد بورس‌کالا را دریافت می‌کنند. البته قبل آن باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشند.

مدیر عملیات بازار بورس‌ کالا ایران ادامه داد: متقاضیان پس از اخذ کد بورس‌کالا، باید نسبت به گشایش حساب وکالتی اقدام کنند. حساب وکالتی حسابی است که به بورس‌کالا امکان می‌دهد پس از آنکه خریدار در فرآیند رقابت شرکت و کالا را خریداری کرد، بتواند از آن حساب برداشت کند و به این ترتیب مراحل تسویه انجام شود.

وی اظهار داشت: برای خرید خودرو، باید بخشی از قیمت پایه خودرو (براساس اعلام بورس‌کالا) در حساب وکالتی خریدار موجود باشد. به این ترتیب زمانی که ثبت‌سفارش صورت می‌گیرد، این مبلغ تا زمان انجام فرآیند حراج در حساب وکالتی مسدود می‌شود. پس از نهایی شدن ثبت‌سفارش خریداران در روزی که عرضه و فرآیند حراج صورت می‌گیرد، خریداران بر مبنای قیمت پایه در فرآیند حراج شرکت و در صورتی که تقاضا از عرضه بیشتر باشد در رقابت شرکت خواهند کرد.

یعقوبی همچنین گفت: مالیات ارزش‌افزوده‌ای که پرداخت خواهد شد بر مبنای قیمت نهایی است که خریدار در سامانه ثبت و خرید خود را نهایی کرده است. به این ترتیب خریداران باید کلیه هزینه‌های اعلامی را برای خرید خودرو در نظر بگیرند.

مدیر عملیات بازار بورس‌ کالا ایران افزود: در حال حاضر هر کد ملی صرفا مجاز به ثبت‌سفارش روی یکی از کد‌های عرضه شده است و صرفا هم امکان خرید یک دستگاه خودرو را دارد. همچنین صدور سند و شماره‌گذاری نیز تنها به اسم خریدار خواهد بود.

کد خبر 138633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha