کد خبر 139768
۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
آمار نشست و برخاست هواپیما در پروازهای داخلی

شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران از تاخیر بیش از ۳۴۰ هزار دقیقه‌ای پروازهای داخلی و کاهش ۱۴ درصدی نشست و برخاست هواپیما در پروازهای داخلی خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از تسنیم، بر اساس آمار شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران پروازهای بین المللی فرودگاه‌های تحت نظارت یا مالکیت شرکت در مهر 1401 نسبت به ماه گذشته در نشست و برخاست 20 درصد، در اعزام و پذیرش مسافر 25 درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست 21 درصد کاهش داشته است.

بر این اساس در فرودگاه مهرآباد نشست و برخاست هواپیما 57 درصد و اعزام و پذیرش مسافر 51 درصد کاهش یافته است. عملکرد فرودگاه اصفهان به ترتیب در این دو شاخص منفی 38 و منفی 43 درصد بوده است. در فرودگاه مشهد نیز نشست و برخاست و اعزام و پذیریش مسافر به ترتیب 10 و 15 درصد کاهش یافته است.

در حوزه فرودگاه‌های اختصاصی نیز فرودگاه جزیره کیش بیشترین کاهش عملکرد را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه در نشست و برخاست و اعزام و پذیرش مسافر به ترتیب رشد منفی 71 و 60 درصدی را ثبت کرده است. فرودگاه چابهار نیز کاهش 25 درصدی نشست و برخاست هواپیما و 42 درصدی جابجایی مسافر را طی مهرماه امسال نسبت به مهر سال گذشته داشته است.

در مجموع پروازهای 3 فرودگاه اختصاصی (کیش، چابهار و قشم) در مهر ماه 1401 نسبت به ماه گذشته در نشست و برخاست 19 درصد، اعزام و پذیرش مسافر 29 درصد و ارسال و پذیرش بار و پست 24 درصد کاهش یافته است.

همچنین بررسی بیشترین تردد پروازهای مسافری داخلی نشان می‌دهد مسیر مشهد-مهرآباد با 847 پرواز پرترددترین مسیر پروازی و بیشترین مسافر نیز در همین مسیر بوده است.

در هفت ماه امسال کل پروازهای فرودگاه های تحت نظارت یا مالکیت شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته در نشست و برخاست 5 درصد کاهش ،در اعزام و پذیرش مسافر 36 درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست 42 درصد افزایش داشته است.

ثبت 340 هزار دقیقه تاخیر پروازی در مهر 1401

بررسی آمار منتشر شده از سوی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در مهرماه امسال ایرلاین‌های داخلی پروازهای برنامه‌ای مسافری را با 340 هزا رو 498 دقیقه تاخیر انجام داده‌اند.

در بین شرکت‌های هواپیمایی، چابهار ایر با 49 درصد بیشترین تاخیر و ماهان با 8 درصد کمترین تاخیر پرواز را داشته‌اند. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز در ماه اشاره شده 32 درصد پروازهای خود را با تاخیر انجام داده است، یعنی 364 پرواز.

طی ماه گذشته 48 درصد پروازهای خروجی شرکت‌های هواپیمایی باطل شده که قشم ایر با 72 درصد در صدر قرار داشته است. ایران‌ایر با 60، آتا با 59،‌ آسمان با 57 و زاگرس با 54 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. کمترین ابطال پرواز نیز با 7 درصد مربوط به هواپیمایی تابان است.

شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران مانند ماههای اخیر از اعلام آمار پروازهای عبوری از آسمان کشور خودداری کرده است.

همچنین طبق اعلام شرکت فرودگاهها پروازهای بین المللی فرودگاههای تحت نظارت یا مالکیت شرکت طی مهرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته در نشست و برخاست 48 درصد، اعزام و پذیرش مسافر 53 درصد و ارسال و پذیرش بار و پست 29 درصد افزایش داشته است.

کد خبر 139768

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha