کد خبر 143493
۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶
بوم یا تلسکوپ جرثقیل چیست؟

در ساخت بوم جرثقیل که همان بازوی جرثقیل است از فولاد با درصد کربن 0.6 تا 2.1 استفاده می شود و این تلسکوپ ها با هیدرولیک به صورت خشاب یک به یک داخل یکدیگر قفل می شوند.

به گزارش پرشین خودرو، بوم یا تلسکوپ جرثقیل یکی از اجزای مهم و از اصلی ترین قسمت های انواع جرثقیل ها مانند جرثقیل کارگاهی است که از فولاد و آلیاژ فولاد ساخته شده و برای پشتیبانی و تحمل بارهای سنگین مناسب است. به دلیل اینکه فولاد آلیاژ آهن است، برای افزایش استحکام از آن استفاده می شود و هر چه قدر کربن آن بیشتر باشد دوام و استحکام آن بالاتر خواهد بود. در ساخت بوم جرثقیل که همان بازوی جرثقیل است از فولاد با درصد کربن 0.6 تا 2.1 استفاده می شود و این تلسکوپ ها با هیدرولیک به صورت خشاب یک به یک داخل یکدیگر قفل می شوند. وزن بوم یا تلسکوپ جرثقیل حدودا 13 تا 20 درصد وزن کلی دستگاه جرثقیل است و به همین دلیل خودرویی که می خواهد به آن اضافه شود باید توان جابه جایی، حمل و ظرفیت بلند کردن و انتقال بار را داشته باشد.

بوم یا تلسکوپ جرثقیل چیست؟

کاربرد های بوم یا تلسکوپ جرثقیل

تلسکوپ یا بوم جرثقیل که برای انتقال بار و تحمل اجسام و بار های سنگین است از مهم ترین قسمت های جرثقیل است که به دلیل اینکه مقاومت بسیار بالایی دارد و از فولاد و آلیاژ های مقاوم ساخته شده است در تجهیزات سنگین مانند لیفتراک ها، کامیون ها و صنایع کشتیرانی برای حمل و انتقال بارهای خیلی سنگین استفاده می شود. بنادر همواره فعال هستند و بارگیری از کشتی ها دائم در حال انجام است و بنابراین استفاده از جرثقیل های بوم دار طبق اصول ایمنی و حقوقی چه داخل و چه بین الملل لازم و ضروری است. از دیگر کاربرد های بوم یا تلسکوپ جرثقیل می توان به حوزه های ساختمان سازی و برج سازی برای انتقال قطعات ساختمانی اشاره کرد. از مدل های تخصصی بوم جرثقیل  برای انتقال و جابه جایی قطعات قطار ها و واگن ها استفاده می شود.

ایمنی بوم جرثقیل

برای حفظ ایمنی راننده و اپراتور جرثقیل، کارگران و مهندسان پروژه، عابرین پیاده و خودرو های عبوری از نزدیکی پروژه باید تمام دستورالعمل ها و استاندارد های ایمنی رعایت شود و رعایت این اصول از بروز هرگونه حادثه جلوگیری می کند و سلامت تمام افراد و اشیا را حفظ خواهد کرد. یکی از این استاندارد ها دستورالعمل های OSHA است که تمام اپراتور ها، راننده ها و کارگران را ملزم به آموزش کامل برای حفظ امنیت و جلوگیری از وقوع حوادث کرده است که این آموزش ها شامل مواردی مانند: چگونگی جلوگیری از سقوط اشیا، سقوط از ارتفاع، ایجاد سر و صدا و آسیب زدن به سازه برج های بلند است. برخی از مقررات داخلی نیز در این زمینه وجود دارد که عبارتند از: در صورت نیاز به بسته شدن پیاده رو خیابان پیش از شروع کار باید از پلیس راهنمایی و رانندگی اجازه گرفته شود و جابه جایی و حمل و تجهیزات سنگین ساختمانی باید به گونه ای باشد که از روی عابرین پیاده و خودروهای عبوری انتقال داده نشود.

انواع بوم یا تلسکوپ جرثقیل

جرثقیل های بوم دار به دو نوع جرثقیل های بوم خشک و جرثقیل های بوم بلند تقسیم بندی می شوند که هر کدام خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند.

مکانیسم تلسکوپ یا بوم جرثقیل

مکانیسم بوم جرثقیل با توجه به انواع مختلف آن متفاوت است و از جرثقیل های بوم خشک به دلیل ثابت بودن و انعطاف کم در بنادر استفاده می شود و از جرثقیل های بوم بلند به دلیل انعطاف زیاد برای ساخت برج های مرتفع استفاده می شود و به ازای هر بوم، کابل هایی برای ارتباط با یکدیگر و حفظ تعادل قرار دارد تا اجسام سنگین را جابه جا کند.

بوم یا تلسکوپ جرثقیل چیست؟

باربرداری تلسکوپ یا بوم جرثقیل

اگر یک جرثقیل بخواهد کالا یا بار بسیار سنگینی را جابه جا کند در صورتی که بار کنار و نزدیکش باشد می تواند تمام آن را یکباره جابه جا کند اما اگر بار از جرثقیل فاصله زیادی داشته باشد توان جرثقیل کاهش پیدا خواهد کرد و نمی تواند تمام بار را یکباره به طور کامل جابه جا کند.

شما عزیزان می توانید برای مشاوره تخصصی و خرید و اجاره انواع جرثقیل ها و لوازم جانبی جرثقیل به سایت شاهین سازه (shahin-sazeh.ir) مراجعه کرده و با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب و متخصص به بهترین صورت شما را راهنمایی کنند.

کد خبر 143493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha