کد خبر 49959
۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۱
آمار واردات خودروهای لوکس

پرشین خودرو: در پنج‌ماهه نخست سال جاری درمجموع 17,540 دستگاه انواع خودروی سواری (شامل خودروهای SUV و کراس اوور) وارد ایران شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 93 افت 55درصدی را نشان می‌دهد.

«پرشین خودرو»: بر اساس این گزارش، در مردادماه مجموعه 3,434 دستگاه خودروی سواری وارد کشور شده است که افت اندکی را نسبت به ماه پیش از آن نشان می‌دهد اما در مقایسه با آمار واردات بیش از شش هزار دستگاه در خردادماه سال جاری، افت واردات در مردادماه بسیار شدید بوده است ضمن آنکه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، در میان 10 برند نخست بازار ایران تنها سانگ‌یانگ توانسته شاهد افزایش واردات باشد و سایرین با افت در واردات خودرو به ایران مواجه شده‌اند.

همچون سال‌های اخیر، بیشترین سهم از واردات خودرو به ایران در پنج‌ماهه نخست سال جاری متعلق به برند هیوندای بوده است و پس از این شرکت، کیا و تویوتا در رتبه‌های دوم و سوم ایستاده‌اند.

برترین‌های بازار واردات در پنج‌ماهه نخست سال

در دوره مورد بررسی مجموعا 7,243 دستگاه انواع خودروهای هیوندای وارد ایران شده است و به این ترتیب این برند توانسته به‌تنهایی سهم 41.29درصدی از واردات خودرو به ایران را به خود اختصاص دهد.

در میان مدل‌های مختلف هیوندای، سانتافه با واردات 2,971 دستگاه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است و نزدیک به 17درصد از سهم بازار خودروهای وارداتی را به دست آورده است.

پس از این خودرو، هیوندای ix35 با واردات 1,505 دستگاه و با اختلاف تنها یک خودرو، i20 در رتبه‌های بعدی ایستاده‌اند. نکته قابل توجه در این میان، افت شدید واردات هیوندای سوناتا است که تا سال گذشته یکی از محبوب‌ترین خودروهای بازار ایران بود اما در سال جاری با واردات تنها 275 دستگاه، در رتبه‌ای پایین‌تر از رقبایش در بازار جای گرفته است و در میان محصولات هیوندای نیز جایگاهی پایین‌تر از الانترا دارد.

در خانواده محصولات کیا، مدل اسپورتیج پیشتاز سایرین است و با واردات 1,374 دستگاه، به‌تنهایی بیش از 45درصد از واردات محصولات کیا به ایران را شامل می‌شود ضمن آنکه بیش از 7درصد از واردات خودروها به ایران در دوره مورد بررسی متعلق به این خودرو بوده است.

پس از این خودرو ، مدل سدان اپتیما در رتبه دوم ایستاده است و سراتو و پیکانتو جایگاه‌های بعدی را در اختیار دارند. در این میان بیش از هر چیز افت واردات اپتیما در مردادماه در قیاس با ماه پیش از آن چشمگیر است.

در مردادماه تنها 46 دستگاه کیا اپتیما از گمرکات کشور ترخیص شده است و در این در حالی است ماه پیش از آن 282کیا اپتیما وارد کشور شده بود.

شاسی‌بلند سورنتو که پس از مدتی غیبت، بار دیگر در لیست واردات کیا جای گرفته است از ابتدای سال تاکنون آمار چشمگیری نداشته و تنها 102 دستگاه از این خودرو وارد کشور شده است هرچند پیش‌بینی می‌شود با گذشت زمان، شمار واردات این خودرو افزایش یابد، امری که می‌تواند بر روی واردات سانتافه تاثیر گذار باشد.

پس از این دو شرکت کره‌ای، تویوتا ژاپن در رتبه سوم برترین برندهای وارداتی به ایران ایستاده است. تویوتا در دوماهه نخست سال شروع قدرتمندی داشت و توانست جایگاه دوم کیا را از آن خود کند اما رفته‌رفته محصولات کیا توانستند رتبه دوم را از تویوتا بازپس بگیرند.

تویوتا البته در مردادماه عملکرد موفقی داشت و توانست با واردات 456 دستگاه خودرو، آمار وارداتی بیشتر از کیا داشته باشد هرچند درمجموع آمار واردات پنج‌ماهه نتوانست کیا را مغلوب کند.

تویوتا RAV4 محبوب‌ترین مدل تویوتا در این مدت بوده و با واردات 1,062 دستگاهی، بیش از 40درصد مجموع تویوتاهای وارد شده به کشور را شامل می‌شود. پس از این خودرو مدل‌های کرولا، یاریس و کمری در جایگاه‌های بعدی ایستاده‌اند.

در پنج‌ماهه نخست سال جاری شاهد بازگشت جیلی به صحنه واردات بودیم و درمجموع 928 دستگاه از خودروهای این شرکت از گمرکات کشور ترخیص شده است هرچند بر اساس اطلاعات به دست آمده این خودروها از محل واردات پیشین بوده که پس از مدتی انتظار از گمرک ترخیص شده‌اند. در این میان بیشترین سهم با 900 دستگاه به مدل X7 اختصاص داشته است.

ب‌ام‌و پیشتاز واردات برندهای لوکس به ایران

در میان برندهای لوکس وارد شده به کشور، خودروهای ب‌ام‌و با مجموع واردات 900 دستگاه در پنج‌ماهه نخست سال جاری بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند و عملا سهم عمده‌ای از این بازار در اختیار محصولات ب‌ام‌و است به‌گونه‌ای که تعداد خودروهای وارد شده از این برند بیش از مجموع رقبا است.

ب‌ام‌و های وارد شده به کشور تنوع بالایی دارند اما در پنج‌ماهه نخست سال، بیشترین سهم به مدل تازه‌وارد X4 اختصاص داشت که با واردات 326 دستگاه، به‌تنهایی 36درصد از ب‌ام‌و های وارد شده به کشور را شامل می‌شود و پس از آن مدل‌های X3، سری5 و سری4 در رتبه‌های بعدی ایستاده‌اند.

در مردادماه البته ورود X4 اندکی کاهش داشت انواع مدل‌های سری5 توانستند سهم بیشتری را از بازار به دست آوردند ضمن آنکه ورود کم شمار سری3 در این میان قابل توجه است. در مدت مورد بررسی همچنین 38 دستگاه i8 وارد کشور شده است.

464 دستگاه مرسدس بنز وارد شد

پس از ب‌ام‌و با اختلاف زیاد، برند مرسدس بنز جای گرفته است. درمجموع 464 دستگاه از خودروهای مرسدس بنز در پنج‌ماهه نخست سال جاری وارد کشور شده‌اند که در این میان مدل‌های Eکلاس نزدیک به 85درصد از واردات مرسدس بنز به ایران را شامل می‌شود و پس از آن Sکلاس و Cکلاس در رتبه‌های بعدی جای دارند.

لکسس دیگر بازیگر این بخش از بازار است که البته همچون همیشه به رتبه سوم قناعت کرده است. در پنج‌ماهه نخست سال درمجموع 170 دستگاه انواع لکسس وارد کشور شده است که در این میان مدل ES بیشترین سهم را از آن خود کرده است.

واردات 20 دستگاه پورشه

در پنج‌ماهه نخست سال جاری همچنین 20 دستگاه پورشه ماکان نیز وارد کشور شده است تا برند پورشه نیز سهمی از بازار خودروهای لوکس وارداتی از آن خود کند.

کد خبر 49959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha