کد خبر 76963
۲۹ تیر ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۷

پرشین خودرو: کمیته میراث جهانی یونسکو که چهل‌ویکمین نشست خود را از هفته گذشته به میزبانی شهر کراکوف لهستان برگزار کرد مجوطه باستان‌شناسی «سامبر پری کوک» و «معبد جنگلی» در کامبوج را به عنوان میراث جهانی معرفی کرد.

به گزارش«پرشین خودرو»، محوطه باستان شناسی «سامبر پری کوک» که با نام «ایشاناپورا» شاخته می‌شود، به عنوان پایتخت امپراطوری «چنلا» در اواخر قرن شش و اوایل قرن هفتم پس از میلاد به اوج شکوفایی رسید. این شهر قدیمی با مساحت ۲۵ کیلومتر مربع دارای یک مرکز شهر محصور با دیوار و همچنین معبدهای گوناگونی است که ۱۰ عدد از آنها به شکل هشت ضلعی هستند که در منطقه جنوب شرق آسیا نمونه‌ای منحصر به فرد است. معروف ترین این معابد بنایی است که میان ریشه های یک درخت محصور شده و به «معبد جنگلی» شهرت دارد.

 
سنگ‌های تزئینی این محوطه از مشخصه‌های تزئینی مربوط به پیش از دوران شهر تاریخی «انگکور» در شمال کشور کامبوج است. برخی از این مشخصه‌ها چون سنگ‌های سردر،‌ سنگ فرش‌ها و ستون‌ها، شاهکارهای حقیقی محسوب می‌شوند. هنر و معماری مورد استفاده در این محوطه به عنوان مدل در دیگر مناطق استفاده شد و سنگ بنای سبک منحصر به فرد امپراطوری خمر در دوره انگکور را مهیا کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع: فرادید

 

کد خبر 76963

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha