سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۶:۱۷ | ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
تمام فعالیت‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین
۱۶:۱۷ | ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
اجاره خودرو

تمام فعالیت‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین

مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت در جلسه تبیین اجرای طرح مطالعات آمایش صنعتی، معدنی و تجاری در استان فارس با بیان اینکه شروع دولت با بحث آمایش نویدی بر این است که عزم جدی برای این موضوع وجود دارد، اظهار کرد: از روز اول استقرار وزیر به ما دستور دادند که آمایش را پیگیری کنیم.

به گزارش پرشین خودرو، احمد تشکینی با بیان اینکه سفر آمایشی را با سفرهای رئیس‌جمهور منطبق کردیم، گفت: در آمایش به دنبال این هستیم که بهترین نوع توزیع فعالیت‌های اقتصادی را با توجه به منابع طبیعی و انسانی هر استان انجام دهیم. 
مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به ضرورت انجام طرح آمایش افزود: در آمایش چند هدف کلان هم دنبال می‌شود که توزیع بهتر و هماهنگ فعالیت‌ها نخستین مورد است، به صورت مثال اعلام شد که شهرک زده شده اما زیرساخت آن فراهم نشده است. 
تشکیتی با بیان اینکه معادن زیادی در استان فارس است که باید فرآوری آنها مستقر شود، بیان کرد: توزیع بهتر و هماهنگ فعالیت‌ها نیز مهم است نکته دیگر که از لحاظ اجتماعی نیز مهم است جلوگیری از حرکت مکانی نابجای جمعیت در شهرستان‌ها است، در برخی از استان‌ها شهرستان‌ها توازن جمعیتی ندارند و این امر به دلیل این است که استقرار فعالیت‌ها خیلی استقرار موثری نبوده است. 
وی با بیان اینکه جلوگیری از فشارهای غیرکارشناسی نیز از جمله اهداف و ضروریات سند آمایش است، عنوان کرد: اگر سندی از ظرفیت‌ها داشته باشیم کسی به خودش اجازه نمی‌دهد خارج از این سند و کار کارشناسی مطالبه‌ای غیرکارشناسی داشته باشد. 
مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه البته اسفند سال گذشته سند آمایشی ابلاغ شده تکلیف آن چه می‌شود گفت: براساس توافقی که شده قرار نیست زحمات کارشناسی انجام شده نادیده گرفته شود. 
تشکینی افزود: آن سند در سطح خودش اگر مورد تایید مسئولان استانی است که بر مبنای همان می‌توان کار کرد اما اگر نقدهایی به سند وارد باشد می‌توان بر مبنای سند آمایش صنعتی عمل کرد. 
وی با اشاره به ویژگی‌های این سند عنوان کرد: در این کار چند نکته مهم است؛ به تفکیک هر استان و شهرستانی ظرفیت‌های مطلوب را بیرون آوریم که نقشه مطلوب استان و شهرستان‌ها می‌شود ، فعالیت‌های نیمه تمام صنعتی و معدنی را با آمایش مطلوب هر استان منطبق و مبنای عمل و اجرا کنیم. 
مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد: در این سند بحث معدن به صورت جدی مورد توجه است و در ادامه به یک برنامه مشخصی در حوزه معدن در وزارت‌خانه خواهیم رسید، همچنین در آمایشی که انجام می‌شود صنعت و معدن نباید به بازرگانی و تجارت غالب باشد چراکه این معمولا مغفول می‌ماند، در استان‌ها از بازرگانی داخلی و تجارت خارجی نباید غافل شد. 
تشکینی با بیان اینکه تمام فعالیت‌های حوزه صنعت و معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین صنعتی، معدنی و تجاری قرار می‌گیرد، گفت: ما در وزارت خانه یک تیم هماهنگ تجهیز کردیم که اطلاعات و خوراک به ما می‌دهند و برای راستی‌آزمایی جلسه‌ای با اتاق ایران داشتیم تا نمایندگان خود را در استان‌ها معرفی کنند یعنی این کار صرفا دولتی نیست کاری است که اجماع در سطح ملی با انجمن‌ها و تشکل‌ها داشته باشیم. 
وی با بیان اینکه خروجی کار سند آمایش صنعتی و معدنی و تجاری به تفکیک هر استان و شهرستان است، گفت: مشخص شده که در ۳ _ ۴ سال آینده کدام پروژه‌ها اولویت ما است و به تفکیک نیمه تمام‌ها، راکدها و فعالیت‌هایی که می‌توانند توسعه افقی و عمودی پیدا کنند، شهرک‌های صنعتی و زیرساخت‌ها و مواردی از این دست مورد توجه قرار می‌گیرند. 
مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت در پایان تاکید کرد: توازن جمعیتی هر شهرستانی باید برای تدوین سند آمایش صنعتی و معدنی و تجاری از سوی استان‌ها در اختیار ما قرار بگیرد.
*اجرای طرح های نیمه تمام صنعتی، معدنی و تولیدی صنفی در قالب طرح آمایش سرزمین
در ادامه این جلسه سرپرست دفتر حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل و دستیار ویژه رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: در مرحله نخست تهیه سند آمایش صنعتی، معدنی و تجاری با همکاری سازمان صمت استان ها بر تسریع در اجرای طرح های نیمه تمام صنعتی معدنی و تولیدی صنفی،توسعه زنجیره ارزش فعالیت ها،توسعه زیرساخت های شهرک های صنعتی و بهبود فضای کسب و کار تاکید خواهد شد.
سید علی تقوی در جمع مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به اینکه
طرح امایش صنعت، معدن و تجارت طرحی ملی است افزود: برای تدوین این سند مقدمات کار در موسسه آغاز شده و همزمان ۱۵ استان با همکاری ۴۰ نفر که در ستاد آمایش صنعتی، معدنی و تجاری موسسه فعالیت دارند، پیش خواهد رفت.
وی بر هماهنگی بین سازمان صنعت معدن تجارت، سازمان مدیریت، استانداری و به خصوص بخش خصوصی برای تدوین سند آمایش استانی تاکید کرد و گفت: نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دست اندرکاران این امر برای موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بسیار حایز اهمیت است.

اجاره ماشین عروس
!
!
!