خریداران خودرو کمی صبر کنند

پرشین خودرو: بیش از 120 هزار خودرو و برخی منابع می‌گویند 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان به دلیل عدم تجاری شدن(کمبود قطعه) وجود دارد که با فعالیت دوباره قطعه‌ سازان این خودروها به یک باره وارد بازار شده و بخش زیادی از تعهد خودروسازان انجام خواهد شد که عمده آنها خودروهای پیش فروش شده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایلنا، آرش محبی‌ نژاد دبیر انجمن همگن قطعه‌ سازان در خصوص پرداخت نقدینگی به قطعه‌سازان گفت: روز گذشته با آقایان مقیمی و زرین معاونان وزیر صنعت جلسه داشتیم و شخص وزیر نیز شب گذشته مدیران عامل 12 بانک و رئیس بانک مرکزی را به وزارتخانه دعوت کرد که نتیجه آن شد که تا آخر هفته چهار هزار میلیارد به قطعه‌سازان تزریق شود ضمن آنکه تاکنون 500 میلیارد آن در چند روز گذشته تخصیص داده شده است.

وی با هشدار به مردم و مصرف‌کنندگان خودرو گفت: با توجه به اختلاف حداقل 30 درصدی قیمت بازار با قیمت‌های جدید کارخانه، مردم به صورت طبیعی اقدام به خرید یا ثبت نام خودرو کردند و اکنون نیز با روند افزایشی که روزانه شاهد آن هستیم قیمت خودرو در حال افزایش است اما مردم باید از خرید هیجانی و شتابزده خودداری کنند زیرا با این تزریق نقدینگی و اصلاح قیمت قطعه‌سازی دو اتفاق مهم در صنعت و بازار خودرو رخ خواهد داد.

 

بازار خودرو

 

محبی نژاد ادامه داد: اول اینکه بیش از 120 هزار خودرو و برخی منابع می‌گویند 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان به دلیل عدم تجاری شدن (کمبود قطعه) وجود دارد که با فعالیت دوباره قطعه‌سازان این خودروها به یکباره وارد بازار شده و بخش زیادی از تعهد خودروسازان انجام خواهد شد که عمده آنها خودروهای پیش فروش شده است. همین عامل باعث به وجود آمدن شوک به بازار خواهد شد. عرضه 120 هزار خودرو در عرض یک هفته تلاطم شدیدی در بازار خودرو ایجاد خواهد کرد. از طرفی دیگر چون بسیاری از کسانی که این خودروها را ثبت نام کرده بودند برای مصرف نبوده بلکه برای فروش بوده تمام این خودروها به بازار خواهد آمد و باعث می‌شود که همه فروشنده شوند.

محبی نژاد تصریح کرد: از طرف دیگر ظرف مدت کوتاهی تولید خودروسازان دو برابر می‌شود و طبیعتاً عرضه نیز دو برابر خواهد شد و سریعاً نیاز بازار تامین می‌شود. پیش‌بینی ما این است که با این دو اتفاق، شب عید میزان عرضه بیش از تقاضا خواهد شد و حتی قیمت‌ها ممکن است به پایین‌تر از قیمت کارخانه برسد.

کد خبر 110777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha