گران فروشی روغن موتور را با شماره 124 اطلاع دهید

پرشین خودرو: مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: ستادهای خبری سراسر کشور از طریق شماره تماس 124 آماده دریافت گزارش های تخلف و شکایات احتمالی مردمی در خصوص گران فروشی روغن موتور است.

به گزارش پرشین خودرو، سیدمحمدحسین مولاخواه، با بیان این مطلب، اظهار داشت: بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر قیمت‌های روغن موتور در بازار نظارت دائم دارند.

وی ادامه داد: اواخر سال گذشته و به دنبال اعمال نرخ ارز نیمایی در تعیین قیمت لوبکات توسط پالایشگاههای نفت به عنوان ماده اصلی و موثر در تولیدی روغن موتور و افزایش قیمت صد در صدی این ماده اولیه و همچنین سایر هزینه ها از جمله حقوق و دستمزد، بسته بندی، مواد شیمیایی و افزودنیهای مورد استفاده و غیره ، موضوع افزایش قیمت این محصول به طور جدی از سوی انجمن کارفرمایی روغن سازی و چهار شرکت اصلی تولیدی در سازمان مطرح و پیگیری شد.

نیازی متذکر شد: براین اساس با اخذ مدارک و اسناد مثبته بهای تمام شده و برگزاری جلسات متعدد با شرکت‌های تولیدی مورد نظر و طرح موضوع در کارگروه تنظیم بازار و تصویب اجرای افزایش قیمت بر مبنای هزینه های جدید و به منظور جلوگیری از بروز خلل در تولید انواع روغن موتور طبق توافق انجام شده در اواسط اردیبهشت ماه افزایش قیمت محصولات روانکار دیزلی به میزان 60درصد و برای محصولات روانکارهای بنزینی به میزان 70 درصد نسبت به تیرماه سال 97، توسط شرکتهای تولیدی اقدام و نرخ های جدید بر روی محصولات تولیدی درج شد.

 

روغن موتور


مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید‌کنندگان تصریح کرد : افزایش قیمت مذکور می بایست در نیمه دوم سال گذشته پس از تغییر نرخ ارز محاسباتی فرآورده های نفتی و همچنین افزایش هزینه های مربوطه اعمال می گردید که با توجه به تخصیص اعتبار 500 میلیارد تومان توسط دولت صرفا برای پرداخت مابه التفاوت تبدیل ارز رسمی به نیمایی در محاسبه نرخ محصول لوبکات و همچنین عدم تایید افزایش قیمت از سوی کارگروه تنظیم بازار در اواخر سال گذشته و موکول نمودن آن به سالجاری این افزایش قیمت به تاخیر افتاد.

مولاخواه دلیل این افزایش قیمت را فشار هزینه ای و بروز مشکل در تامین کالا از سوی تولیدکنندگان و در نتیجه افزایش قیمت بی رویه در سطح مصرف کننده در بازار و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی و اخلال در روند تولید و توزیع دانسته و خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیز این سازمان با همکاری و هماهنگی دیگر سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در سراسر کشور و اصناف بصورت مستمر بر مراحل تولید ، توزیع و رعایت قیمتها نظارت و در صورت مشاهده تخلف نسبت به تشکیل پرونده و برخورد قانونی اقدام خواهد کرد.

وی ادامه داد: شرکتهای تولیدی نیز متعهد به تولید و توزیع حداکثری انواع روغن موتور بالاخص نوع دیزلی و تامین نیاز بازار استانها شده اند و اطلاعات توزیع شرکتهای مزبور نیز به صورت هفتگی به سازمانهای صنعت معدن و تجارت برای اعمال نظارت بر توزیع و قیمت ارسال می شود. ضمناً با توجه به رصد و پایش صورت گرفته در این بازه زمانی، میزان فراوانی روغن موتور بنزینی در سطح بازار مشکل خاصی وجود نداشته و حسب دریافت گزارش از چند استان در رابطه با کمبود روغن موتور دیزلی بلافاصله ضمن هماهنگی هشدارهای لازم به شرکتهای مزبور برای رفع آن داده شده است.


مدیر کل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پایان خاطرنشان کرد: تمام عوامل تامین و توزیع روغن موتور مکلفند محصولات موجود در بازار که دارای تاریخ تولید قبل از افزایش قیمت هستند را با نرخ های گذشته عرضه نمایند و هرگونه خدشه به نرخ های مندرج و پاک کردن آن ویا توزیع محصولات بدون درج قیمت و همچنین نگهداری غیر موجه و عدم عرضه کالا به بازار و عدم صدور فاکتور معتبر نیز دارای ظن تخلف تعزیری بوده و متخلف به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی خواهد شد.

کد خبر 114024

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نبیلی ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  من امروز روغن با نرخ ثبت شده 220 تومان را 470 تومان برای خودروی سمند خودم خریدم. تارخ تولید روغن آبان 1400 بود. چرا نظارت دقیق نداربد.
 • فراهانی ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  0 0
  روغن اسپیدی رو توی تمام فروشگاه های اینترنتی زده ۲۰ لیتری ۷۶۰ هزار تومان. برای پراید من ۳ لیتر ریخته ۲۷۰ هزار تومن، لیتری ۹۰ هزار تومن.آخه انصافه ... بر هرچی گران فروش بی وجدانه که تواین شرایط فقط به فکر جیب خودشونن.
 • محمد ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 0
  سلام امروز رفتم یه روغن بهران تکتاز یک لیتری گرفتم قیمت تولیدکننده‌ ۳۸ هزار تومان قیمت مصرف کننده ۴۴ هزار تومن به خدا ۸۰ هزار تومان برام حساب کرده اینم از مملکته ما