سهم ۲۶ درصدی حمل‌و‌نقل عمومی در انتقال کرونا

پرشین خودرو: معاون وزیر بهداشت گفت: حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد انتقال کرونا در کشور ما بوده است.

به گزارش پرشین خودرو، دکتر ایرج حریرچی در گفتگوی ویدیویی با خبرنگاران با بیان اینکه کرونا تمام اقشار جامعه را درگیر می‌‌‌‌کند، اظهار کرد: این ویروس قشر ضعیف را بیشتر درگیر می‌‌کند مثلاً در آمریکا ابتلا به کرونا در بین سیاه‌ پوستان دو برابر سفیدپوستان است که این مسئله به دلیل دسترسی کمتر این افراد به خدمات بهداشتی و درمانی است.

وی با بیان اینکه کشور ما همزمان هم با تحریم‌‌های ناجوانمردانه و هم با بیماری کرونا مقابله می‌‌کند، خاطرنشان کرد: به دلیل کاهش قیمت نفت و سایر درآمدها نیاز به کمک به اقشار و سازمان‌های مردم نهاد به افراد ضعیف جامعه مشهود است.

حریرچی با بیان اینکه سه علت مرگ ایرانیان بیماری‌‌های قلبی و عروقی، سرطان‌‌ها و دیابت است، یادآور شد: از 385 هزار مرگ سالانه، 85 هزار مرگ زیر 50 سالگی و 177 هزار مرگ زیر 70 سالگی به صورت مرگ زودرس رخ می‌‌دهد.

 

دکتر حریرچی

 

وی خاطرنشان کرد: در مدت اخیر به دلیل ترس از آلودگی به کرونا و بسته شدن برخی مراکز خصوصی مراجعه مردم برای درمان سایر بیماری‌‌ها به مراکز درمانی کاهش یافته است و این موضوع باعث پیشرفت بیماری‌‌ها و مراجعه در مراحل دیروقت و احتمال موفقیت کمتر درمان در برخی از بیماری‌‌ها خواهد دشد، بنابراین با توجه به مدیریت اعمال شده در زمینه کرونا و رفع کمبود وسائل حفاظتی و هماهنگی‌‌های وزارت بهداشت، قریب به اتفاق مراکز دولتی و اکثر مراکز خصوصی از این هفته و نهایتاً از آغاز هفته بعدی فعالیت معمول خود را به صورت قبلی ادامه خواهند داد.

حریرچی با بیان اینکه حمل و نقل عمومی عامل 26.5 درصد انتقال کرونا در کشور ما بوده است؛ اظهار کرد: این رقم در مدارس 11.5 درصد و در دانشگاه‌‌ها 7 درصد بوده است. خوشبختانه شهرداری همکاری خوبی در این زمینه داشته است و آنچه از لحاظ تئوری پیش‌‌بینی شده است تدابیر خوبی در حمل و نقل عمومی است اما باید آن را ارزیابی کنیم تا ببینیم آیا عملیاتی خواهد شد یا خیر. البته باید توجه داشت نمی‌‌توان درصد زیادی از مشاغل را بازگشایی کرد و بدون افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی از مردم بخواهیم مسائل بهداشتی را رعایت کنند؛ یکی از فاکتورهایی که باید در بازگشایی مشاغل ملاک قرار بگیرد این است که باید ببینیم این بازگشایی چه باری به حمل و نقل عمومی اضافه می‌‌کند.

منبع: تسنیم

کد خبر 121788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha