کد خبر 124874
۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
تاتاموتورز منتظر بهبود تقاضا برای خودرو!

باید صبر کرد و دید تا چه زمانی تاتاموتورز هندوستان می تواند زیان های خرید برند انگلیسی جاگوار لندرور را تحمل کند.

به گزارش پرشین خودرو، تاتاموتورز هندوستان روز جمعه هشدار داد که بخش لاکچری این گروه خودروسازی، یعنی جاگوار لندرور به دلیل شیوع کرونا ویروس یک فصل دیگر را با زیان سپری کرده است و زنجیره تأمین اش را به دردسر انداخته است.


البته این واقعیت را نمی توان انکار کرد که همه خودروسازان جهانی بهای سنگینی پرداخته اند اما فشار این زیان ها روی دوش تاتاموتورز سنگینی می کند و هر چقدر هم که تلاش می کند با مدیریت هزینه ها،‌ جریان نقدینگی به دو برند لاکچری انگلیسی را بهبود ببخشد اما انگار چالش های نظارتی و ژئوپلتیکی همچنان به فروش این خودروساز بریتانیایی سایه انداخته است. به بیان ساده تر، تصمیم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم مزید بر علت شده است.


به گفته ی پی بی بالاجی قائم مقام مالی تاتاموتورز، در هدفگذاری پیشین این گروه خودروسازی هندی، کاهش هزینه 1 میلیارد پوندی (1.31 میلیارد دلاری) برای جاگوار لندرور در نظر گرفته شده بود اما حالا باید این رقم را تا مارس 2021 (سال مالی 2020) به 6 میلیارد پوند افزایش یابد. البته پس انداز به دست آمده از طرح های این شرکت تا به حال به رقم 4.7 میلیارد پوند رسیده است. بالاجی می گوید: «با این که کاهش هزینه و جلوگیری از مصرف بی رویه نقدینگی اهمیت بالایی دارد اما مهمتر از آن حفظ تقاضا برای خرید خودرو در این کسب و کار است.» با این که فروش بهبودهایی را از خود نشان داده اما تقاضا با شتاب به حالت عادی بازنمی گردد.

واحد فروش جاگوار لندرور که بخش اصلی تأمین کننده گردش مالی جاگوار لندرور است در فصل دوم سال 2020، با 42 درصد کاهش رو به رو بوده و حاشیه EBITDA‌ (درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک) 3.5 درصد بوده است.

اوایل هفته گذشته، جاگوار لندرور،‌ مدیر عامل اخراج شده گروه خودروسازی رنو فرانسه را به عنوان مدیر عامل جدید انتخاب کرد. مأموریت تییری بلوره بازگرداندن این برند انگلیسی متعلق به خودروساز هندی به سودآوری است.

بالاجی می گوید برنامه های دوره گذار از بنزینی به برقی در جاگوار لندرور روی ریل قرار دارد و طبق زمان بندی خود پیش می رود هر چند که هیئت مدیره برخی از پروژه هایی که بازگشت مالی قابل توجهی ندارد بازنگری خواهد کرد. ولی جزئیات آن هنوز مشخص نشده است.

تاتا موتورز برای فصل اول سال 2020 هم 84.38 میلیارد روپیه (معادل 1.13 میلیارد دلار) زیان گزارش کرده بود. در حالی که زیان این شرکت در مدت زمان مشابه سال قبل فقط 36.98‌ میلیارد روپیه بود. این شرکت می گوید انتظار دارد تقاضا در نیمه دوم سال 2020 به تدریج رو به افزایش باشد.

منبع: سایپا

کد خبر 124874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha