همکاری مشروط قطعه سازان با خودروسازان خصوصی

سخنگوی انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودرو کشور معتقد است سازندگان مطابق قرارداد، تامین قطعات خودروسازان بخش خصوصی که توانایی تولید آنها در داخل وجود دارد را بدون مشکل و به موقع تامین می کنند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، تعامل خودروسازان خصوصی با تولیدکنندگان قطعات در حالی به گفته کارشناسان محدود است که این موضوع دلایل مختلفی را شامل می شود که اصلی ترین آن اقتصادی نبودن همکاری در این بخش است.

بر این اساس کارشناسان و فعالان صنعت قطعه سازی پایین بودن تیراژ تولید خودروسازان خصوصی را موضوعی مهم در توسعه و تعامل آن‎ها با قطعه‎سازان عنوان می کنند و معتقدند که زمانی که تیراژ تولید پایین باشد، عملا داخلی‏‏‏ سازی و تامین بسیاری از قطعات در این بخش از خودروسازان به ‏‏‏صرفه نیست.

با این حال گفته می شود خودروسازان خصوصی در مواردی با قطعه‏‏‏ سازان داخلی نیز کار می‏‏‏ کنند‏‏‏ اما این همکاری در مورد تامین قطعات مشترک انجام می‏‏‏ شود. اما سخنگوی انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور این مساله را مشروط به توانایی تولید قطعات مورد نیاز بخش خصوصی می داند.
 

قطعات خودروسازان خصوصی در قالب قرارداد تامین می شود

احمدرضا رعنایی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با توجه به میزان همکاری قطعه سازان با خودروسازان بخش خصوصی و تامین قطعات مورد نیاز گفت: تامین قطعات خودروسازان بخش خصوصی با مشکل خاصی مواجه نیست و روند مناسبی دارد البته این مساله تامین تمام قطعات مورد نیاز را شامل نمی شود و مشروط به امکان تولید آنها در داخل است.
 

سرمایه گذاری برای تیراژ پایین تولید به صرفه نیست

وی در همین زمینه با اشاره به تاثیر تیراژ تولید در سرمایه گذاری برای تولید قطعات این خودروها، ادامه داد: در شرایطی که تیراژ تولید خودروسازان بخش خصوصی عمدتا پایین است عملا سرمایه‏‏‏ گذاری برای حجم کم تولید، مقرون به صرفه نیست به همین دلیل قطعه سازان تمایل به سرمایه گذاری بر روی قطعات خودروهایی را دارند که تیراژ قابل قبولی دارد بنابراین جریان تامین قطعات این بخش از خودروسازان خصوصی به همکاری و تمایل دو طرف باز می گردد.

سخنگوی انجمن صنایع همگن و نیرو محرکه قطعه سازان خودرو کشور افزود: در حال حاضر قرارداد تامین قطعات خودروسازان بخش خصوصی که توانایی تولید آنها در داخل وجود دارد منعقد و به موقع توسط قطعه سازان تامین می شود.


خودروسازان خصوصی، احمدرضا رعنایی

با حذف دستورالعمل های دست و پا گیر جریان تکمیل خودروهای ناقص سرعت گرفت

رعنایی در ادامه با اشاره به تاثیر مشکلات کنونی قطعه سازان در روند تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان و با توجه به تداوم برخی موانع و مشکلات سازندگان برای تامین و تولید قطعات اظهار کرد: نقدینگی و تامین و تخصیص ارز دو معضل جدی قطعه سازان برای تولید و تامین به موقع قطعات است ضمن اینکه کماکان مشکلات مربوط به گمرکات برای ترخیص قطعات دپویی وجود دارد.

وی در پایان با توجه به مهلت سازمان بازرسی برای تکمیل و تحویل خودروهای ناقص در پارکینگ خودروسازان به متقاضیان خاطرنشان کرد: عمده ارز قطعات خودروهای ناقص از قبل تامین و بسیاری از آنها در گمرکات وجود داشته است اما به دلیل برخی مشکلات در دستور العمل های بانک مرکزی خواب آنها در گمرکات زیاد شده بود که با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر حل سریع مشکلات داخل کشور و دستور العمل و بازدیدی که معاون اول رئیس جمهوری در 13 آبان ماه از گمرک شهید رجایی داشتند این روند تسهیل و با حذف دستورالعمل های دست و پا گیر و همکاری دستوری بانک مرکزی، جریان تکمیل خودروهای ناقص با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. خبرنگار : زهرا حریری

کد خبر 128893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha