تراشه سازان آسیایی به جنگ کمبود عرضه جهانی می‌روند

شرکتهای تراشه سازی آسیایی به توسعه ظرفیت تولیدشان شتافتند تا کمبود جهانی که تولید بسیاری از صنایع به خصوص خودروسازان را مختل کرده است را برطرف کنند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، شرکتهای خودروسازی از جنرال موتورز تا استلانتیس و هوندا موتور خطوط مونتاژ کارخانه هایشان را به دلیل کمبود تراشه تعطیل کرده اند. البته بخشی از این کمبود ناشی از تحریمهایی است که دولت سابق آمریکا علیه کارخانه های تراشه سازی چینی وضع کرده است. برخی از شرکتها کارکنانشان را مرخص کرده اند.

کارخانه های تولید ریزتراشه ها که عمدتا متعلق به شرکتهای آسیایی است و معمولا تراشه هایی با پیشرفتگی کمتر تولید می کنند، به دلیل سرمایه گذاری اندک در سالهای اخیر در مضیقه قرار گرفته اند. اکثر این کارخانه ها برای تولید تراشه های خودرو استفاده می شوند.

تقاضای مصرف کننده در چین به خصوص برای خودرو به شکل سریع غیرمنتظره ای از بحران ویروس کرونا بهبود پیدا کرده و سفارشات برای محصولاتی نظیر لپ تاپ و تلفنهای همراه در مناطق جهان که همچنان درگیر محدودیتهای کرونایی هستند، رشد کرده است.

 

تراشه خودروشرکت تراشه سازی SMIC چین هفته گذشته اعلام کرد ظرفیت تولید ویفر در کارخانه تولیدات هشت اینچی را امسال به 45 هزار ویفر در ماه افزایش خواهد داد. با این حال این شرکت خاطرنشان کرد افزایش ظرفیت به سرعت اتفاق نخواهد افتاد زیرا تامین تجهیزات زمان می برد و این شرکت همچنان با اختلالات زنجیره تامین به دلیل تحریمهای وضع شده از سوی دولت سابق آمریکا دست و پنجه نرم می کند.

شرکت TSMC تایوان که بزرگترین تراشه سازی قراردادی جهان است، اعلام کرد تولید محصولات مرتبط با خودرو را توسعه خواهد داد و اکنون انتظار دارد هزینه سرمایه برای تولید و توسعه تراشه های پیشرفته امسال بین 25 تا 28 میلیارد دلار باشد که 60 درصد بالاتر از هزینه انجام شده در سال 2020 خواهد بود.

شرکت یونایتد میکرو الکترونیکس (UMC) که یک تراشه ساز تایوانی دیگر است، قصد دارد 1.5 میلیارد دلار برای تجهیزات جدید در سال میلادی جاری هزینه کند که 50 درصد در مقایسه با یک میلیارد دلار در سال گذشته افزایش خواهد داشت.

شرکت اس کی هاینیکس کره جنوبی که دومین تراشه ساز بزرگ جهان است، برنامه هایش برای انتقال تاسیسات ساخت تراشه های هشت اینچی به چین را سرعت بخشیده است و انتظار دارد این اقدام هزینه هایش را کاهش دهد. این شرکت در تلاش برای انجام این جابجایی به سرعت ممکن به جای برنامه دو ساله ای است که پیش از این برنامه ریزی کرده بود.

شرکت رنساس الکترونیکس ژاپن اعلام کرده سرگرم مذاکره برای خرید شرکت طراح تراشه انگلیسی-آلمانی "دیالوگ سمیکانداکتور" به ارزش شش میلیارد دلار است تا از تقاضای رو به رشد برای تراشه های خودرو بهره برداری کند.

بر اساس گزارش رویترز، کمبود عرضه و افزایش تقاضا روی قیمتها تاثیر گذاشته است. شرکت UMC انتظار دارد قیمتهای تراشه امسال به دلیل محدودیتهای عرضه که ماهها ادامه خواهد داشت، چهار تا شش درصد رشد کند در حالی که شرکت رنساس به رویترز گفته است در حال مذاکره برای افزایش 15 درصدی قیمت تراشه های خودرو و افزایش 10 تا 20 درصدی قیمت تراشه های دیگر است.

کد خبر 130057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha