خودروهای فرسوده سالانه ۵۳ هزار میلیارد تومان به کشور ضرر می زند

طبق برآورد و تحلیل رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده، سالانه ۵۳ هزار میلیارد تومان، مصرف سوخت اضافه دارند که این رقم از مجموع مبلغ یارانه‌ای که دولت طی یک سال به مردم پرداخت می‌کند، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بیشتر است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، روز گذشته (یکشنبه) محمود مشهدی شریف در نشست خبری خود، ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر سه میلیون دستگاه خودرو فرسوده در کشور وجود دارد که هریک 14.3 درصد مصرف بنزین بیشتر نسبت به یک خودرو غیرفرسوده دارد؛ بنابراین باتوجه به قیمت بنزین براساس فوب خلیج فارس (65 سنت) و با محاسبه قیمت هر لیتر بنزین آزاد (3000 هزار تومان)، برای سه میلیون خودرو فرسوده در کشور، روزانه قریب به 50 هزار تومان بنزین بیهوده در کشور سوخت می‌شود.

این مقام صنفی در حاشیه این نشست در گفت‌وگو با این خبرگزاری، تشریح کرد: با مبنای دلار 23 هزار تومان و قیمت هر لیتر بنزین آزاد و با توجه به اینکه هر خودروی فرسوده 4.13 لیتر مصرف بیشتری دارد و هر خودروی فرسوده روزانه نزدیک به 50 هزار تومان برای دولت هزینه دارد برای سه میلیون خودروی فرسوده این رقم به 148 میلیارد و 65 میلیون تومان در روز و 53 هزار میلیارد تومان برای یک سال می‌رسد.

 

خودرو فرسودهرئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده خاطرنشان کرد: دولت هر ماه به حدود 60 میلیون نفر یارانه 45 هزار و 500 تومانی می‌دهد که مجموع آن برای 12 ماه سال، حدود 33 هزار میلیارد تومان خواهد شد؛ بنابراین باتوجه به هزینه مصرف بنزین خودروهای فرسوده، میزان ریالی مصرفی 20 هزار میلیارد تومان از یارانه‌ای که دولت به صورت نقدی می‌پردازد، بیشتر است.

مشهدی شریف ضمن اشاره به اینکه در سال 1404 که تعداد خودروهای فرسوده به هشت میلیون دستگاه خواهد رسید، با پیش‌فرض دلار 23 هزار تومانی و با پیش‌بینی دولت مبنی بر افزایش 31 میلیون لیتری مصرف بنزین در آن سال، تصریح کرد: آیا این موضوع " تهدید" نیست؟ لذا چه بهتر که این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و با اسقاط هشت میلیون خودرو که مصرف 4.13 لیتری بیشتری دارند، بیش از 33 میلیون لیتر صرفه‌جویی در مصرف بنزین داشته‌باشیم. بنابراین نه‌تنها تا سال 1404 افزایش 31 میلیون لیتری بنزین را نخواهیم داشت؛ بلکه به میزان دو میلیون ریال کاهش مصرف نیز ایجاد خواهد شد.

کد خبر 130154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha