رنو داستر در آمریکای لاتین بدون ستاره ماند!

رنو داستر 2022 در تست تصادف واژگون می شود و سامانه ی سوخت رسانی آن نشتی پیدا میکند و به همین خاطر از تست تصادف انکپ لاتین ستاره دریافت نکرده است.

به گزارش پرشین خودرو، انکپ لاتین Latin NCAP از رنو خواسته است برای تمام محصولاتش فراخوان بدهد.

در اکتبر سال 2019 نسل دوم داستر رنو در کارخانه میوونی Mioveni رومانی تولید شد و زمانی که در تست های تصاف انکپ لاتین مورد آزمایش قرار گرفت، چهار ستاره گرفته بود. از آن به بعد تولید این شاسی بلند ارزان در بازار برزیل اجازه تجاری سازی و پلاک گرفت و در کارخانه سائو خوزه دوس پیناس مونتاژ شد. حالا که تست های تصادف این خودرو در انکپ لاتین دوباره انجام شده، نتایج نگران کننده ای به بار آورد و نتوانست نمره قبولی از «برنامه ارزیابی جدید خودرو» New Car Assessment Programme برای بازار آمریکای لاتین و کارائیب دریافت کند. البته داستر رنو اولین خودرویی نیست که در این ارزیابی بدون ستاره مانده اما زمانی که از رو به رو تصادف یا برخورد داشته باشد، علائمی از نشت سوخت را از خود نشان می دهد. و این تنها اشکال کار نیست، زمانی که از پهلو تست تصادف انجام می شود، این خودرو به آسانی واژگون می شود و ستون B‌ آن طاقت کافی ندارد و باعث می شود در خودرو باز شود.

انکپ لاتین در توضیح این که چرا داستر رنو ستاره دریافت نکرده می گوید، بین داستر رنو و داستر داچیا تفاوت وجود دارد. خودروهای داستری که لوگوی الماسی را به رخ می کشند [منظور لوگوی رنو] فاقد استانداردهای بدنه در پهلوهای خودرو و فاقد کیسه های هوا در پهلوهای خودرو است. در تست های انجام شده این شاسی بلند محبوب فرانسوی در خصوص محافظت از سرنشینان غیرکودک و بزرگسال 29.47 درصد، در محافظت از سرنشینان کودک 22.93 و در محافظت از پیاده ها 50.79 و در سامانه کمک به ایمنی 34.88 درصد ارزیابی شده است.

 

تست تصادف رنو داسترنشت سوخت اهمیت بسیار خاصی دارد و از این رو انکپ لاتین از رنو خواسته است تمامی محصولات تولید شده نسل دوم شاسی بلند داستری که در برزیل تولید کرده برای رفع عیب فرا بخواند. علاوه بر این، از رنو خواسته شده است که برای باز شدن در خودرو هنگام تسادف از پهلو کاری انجام بدهند چون امکان آن وجود دارد که هنگام تصادف، در بدترین سناریو سرنشینان از خودرو به بیرون پرتاب شوند.

این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که خودرویی که برای ارزیابی ایمنی پیاده ها مورد استفاده قرار گرفت، داستر ساخت رومانی بود و انکپ لاتین می گوید داستر تولید برزیل جلوبندی متفاوتی دارد که ممکن است در نتایج تست تصادف اثر داشته باشد. این نکته هم ارزش یادآوری دارد که داستر با لوگوی داچیا، که در اواخر سال 2017 توسط انکپ اروپا Euro NCAP مورد ارزیابی قرار گرفته بود، موفق به دریافت 3 ستاره شده بود. اعتقاد بر این است که در این عصری که ما زندگی می کنیم، نباید خودرویی وجود داشته باشد که در تست های تصادف نتواند حتی یک ستاره بگیرد.در اکتبر سال 2020، تست های انکپ لاتین به مراتب نسبت به گذشته سخت گیرانه تر شده است. به این معنی که شاسی بلندهای ساخته شده در کارخانه های اروپای شرقی امتیاز پایین تری دریافت می کنند. اما افت شدید از 4 ستاره به صفر ستاره خیلی دور از انتظار است و به عقیده برخی می تواند نشانه ی استانداردهای دوگانه باشد.

این در حالی است که رنو در پاسخ به استعلام Motor1.com می گوید تفاوتی بین محصولات رنو وجود ندارد و این خودروهای تولیدی در برزیل مشابه همان خودروهای است که در اواخر سال 2019 موفق به دریافت 4 ستاره شده بودند. در پاسخ رنو آمده است: «خودروی داستر، که نتایج تست های آن در ماه اوت 2021 منتشر شده است، از لحاظ تمامی محتوای ایمنی چه فعال و چه منفعل مشابه همان خودرویی است که درهمان مؤسسه در سال 2019 در خصوص محافظت از سرنشینان بزرگسال 4 ستاره و در مورد سرنشینان خردسال 3 ستاره دریافت کرده است. انکپ لاتین پروتکل های تست تصادف خود را تغییر داده و به همین دلیل نتایج متفاوتی به دست آورده است.»

رنو تأکید دارد که داستر این خودرو به شدت تابع قوانین و مقررات کشورهایی است که در آن عرضه و فروخته می شود و حتی در برخی از کشورها، بالاتر از توقع قانون گذاران و ناظران همان کشور در برخی از جنبه ها عمل می کند. مدل عرضه شده در بازار آمریکای لاتین همان تجهیزات ایمنی مثل ESP، هشدار نقطه کور، دوربین های متعدد، کمک به حرکت در سربالایی ها در پارکینگ ها و رمپ ها، و مواردی نظیر آن مجهز است که قوانین و مقررات حتی آنها را اجباری هم نکرده است.

رنو باور دارد که در سال های اخیر تحولی عظیم در ایمنی خودرو به وجود آمده است و رنو هم به طور دائمی پا به پای این تحولات در خود تغییر ایجاد می کند و به ارائه محصولات با سطح ایمنی بالا ادامه می دهد.

در اخبار مشابه، انکپ لاتین خودروی سویفت سوزوکی را برای بازار آمریکای لاتین مورد تست و آزمایش قرار داده است و جالب این که هم هاپچبک و هم سدان این خودروساز موفق به دریافت ستاره نشده اند.

 

منبع: سایپانیوز

کد خبر 133840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha