فرایند ضبط یا ابطال گواهینامه رانندگی را بشناسید

کارشناس مرکز فرماندهى و کنترل ترافیک پلیس راهور گفت: ضبط گواهینامه به منزله نداشتن گواهینامه رانندگی محسوب می‌شود.

سرهنگ عباس اوتادى ضمن اشاره به فرایند ضبط و ابطال گواهینامه به علت دریافت نمره منفی گفت : جدول تخلفات حادثه ساز ۲۰ تخلف وجود دارد کهانجام آن‌ها باعث می‌شود علاوه بر جریمه، نمره منفی نیز برای راننده ثبت شود.

وی درباره فرایند ضبط یا ابطال گواهینامه در صورت دریافت نمره منفی افزود: این فرایند سه مرحله دارد. اگر در مرحله اول جمعنمرات منفی راننده در صورت انجام تخلف حادثه ساز به ۳۰ برسد، سه ماه گواهینامه وی ضبط می‌شود.

سرهنگ اوتادى افزود: اگر بعد از سه ماه راننده دوباره شروع به رانندگی کرد و تخلفات حادثه ساز انجام داد و رفتار وی اصلاح نشد،این بار در صورت رسیدن جمع نمرات منفی به ۲۵ برسد شش ماه گواهینامه وی ضبط می‌شود.

وی با اشاره به باطل شدن گواهینامه در مرحله سوم این فرایند گفت: اگر راننده پس از دوبار ضبط گواهینامه باز هم دست به تخلفاتحادثه ساز بزند و نمره منفی دریافت کند، در صورت رسیدن جمع نمرات منفی اش به عدد ۲۰، گواهینامه وی باطل می‌شود و رانندهمذکور می تواند پس از یک سال وقفه دوباره به آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه کند و آزمون بدهد تا دوباره گواهینامه بگیرد.

وی گفت: در واقع ضبط گواهینامه به منزله نداشتن گواهینامه رانندگی محسوب می گردد؛ رانندگان گرامی بهتر است جهتبازآموزی و بالا بردن دقت خود در رانندگی یکبار دیگر آیین نامه راهنمایی و رانندگی را مرور نمایند تا اگر برخی از مواد آن رافراموش کرده اند یادآوری تا با تسلط به قوانین و مقررات رانندگی مطمئنی داشته باشند.

کد خبر 140052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha