نباید خودرو در بازار بورس ارائه شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بررسی دلایل التهابات اخیر بازار خودرو و افزایش قیمت از ورود جدی این سازمان به عرضه خودرو در بورس خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو، ذبیح الله خدائیان، یا اعلام این خبر در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون ورود سازمان بازرسی به ماجرای التهاب در بازار خودرو توضیح داد: بر اساس بند ٥ ماده ٥٨ قانون نحوه اجرای اصل ٤٤ قانون اساسی، تنظیم قیمت‌ها؛ مقدار و شرایط دسترسی کالا و خدماتی که جنبه انحصاری دارند برعهده شورای رقابت است.

وی با اشاره به اینکه این شورا از مدت‌ها قبل بحث تولید و عرضه خودرو در ایران را انحصاری تلقی کرده است؛ ادامه داد: تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت بر عهده شورای رقابت بود تا اینکه سال گذشته بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به مدت یک سال تنظیم قیمت با هماهنگی وزارت صمت به تنظیم بازار سپرده شد.

خدائیان افزود: بر این اساس مقرر شد فروش عادی خودرو و همچنین پیش فروش‌های خودرو از طریق قرعه‌کشی که تاریخ تحویل آن‌ها بعد از سال ١٤٠٠ است بر اساس قیمت تمام شده به اضافه حدود ۱۰ درصد سود باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: ریاست محترم جمهور هم یک دستورالعمل هشت ماده‌ای را تهیه کردند که براساس این دستورالعمل، وزارت صمت و خودروسازان ملکف شده بودند که تولید خود را ٥٠ درصد افزایش و قیمت را ١٥ درصد کاهش دهند؛ علاوه بر این بنا شده بود که ترتیبی اتخاذ شود که با افزایش تولید، قرعه‌کشی خودرو به اتمام برسد و موانع واردات خودرو هم برداشته شود.

وی گفت: برخی از دستورات رئیس جمهور عملیاتی شده و بخش‌هایی هم به طور کامل اجرا نشده‌اند که از جمله موارد اجرا نشده می‌توان به افزایش ٥٠ درصد تولید و ۱۰ درصد کاهش قیمت اشاره کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: مدت زمان این مصوبه که قیمت‌گذاری خودرو را بر عهده وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار گذاشته؛ آبان ماه به اتمام رسید و متاسفانه شورای رقابت عرضه خودرو را انحصاری می‌دانست و در حالیکه باید فرمول قیمت گذاری را انجام می‌داد متاسفانه به یکباره عرضه خودرو در بورس آغاز شد.

خدائیان تاکید کرد؛ در حالی‌که شورای رقابت از تصمیم قبلی خود هنوز عدول نکرده و برای کالا انحصاری شده نباید عرضه خودرو در بورس آغاز می‌شد همین موضوع باعث افزایش قیمت‌ها شد به گونه‌ای که قیمت اولیه خودرو نسبت به قیمت خودرویی که در بورس کالا ارائه می‌شد ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ورود سازمان به این موضوع خبر داد و تاکید کرد: این سازمان به عرضه خودرو در بورس ورود کرده چرا که زمانی که شورای رقابت هنوز از تصمیم خود عدول نکرده، نباید خودرو در بازار بورس ارائه شود.

به گفته وی؛ باید فرمول و دستورالعمل قیمت گذاری در شورای رقابت تنظیم شود و سازمان بازرسی پیگیر است که این اتفاق رقم بخورد.

کد خبر 140516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha