کد خبر 64814
۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴
پیشنهادی برای راه‌اندازی یک خط مترو

پرشین خودرو:سالانه 100 میلیون نفر به استان مازندران مسافرت می‌کنند و غالب این سفرها از تهران می‌گذرد اما از استان تهران و البرز و شهرهای اطراف سالانه چند میلیون مسافرت به استان مازندران انجام می‌شود؟

به گزارش «پرشین خودرو»، سایت «روزنو» نوشت: در حال حاضر زمان سفر بین تهران و مازندران در روزهای معمولی حدود 3 ساعت و در آخر هفته و تعطیلات بیش از 7 ساعت است و بیشتر مسافرت‌ها نیز آخر هفته انجام می‌شود.

استان مازندران شامل چه شهرهایی می‌شود و در فاصله تا 100 کیلومتری شرق و غرب آمل چه شهرهایی قرار دارند؟ از سمت شرق بهشهر، عباس‌آباد، ساری و بابل و از سمت غرب چالوس، نور، تنکابن، نوشهر و نمک‌آبرود، شهرهای زیبایی هستند که جذابیت‌های بی‌نظیری برای گردشگران داخلی و خارجی دارند و با توسعه توریسم، این جذابیت‌ها روز به روز افزایش خواهد یافت و هر چه تعداد مسافران بیشتر شود، سرمایه‌گذاری در حوزه توریسم این خطه زیبای کشور نیز بیشتر خواهد شد.

چنانچه طرح متروی تهران آمل راه‌اندازی شود، مسافران می‌توانند در مدت یک ساعت از شهر شلوغ و آلوده تهران به شهرهای زیبا و دلنشین حاشیه دریای خزر مسافرت کنند و حتی ممکن است این مسافرت به تفریح تعطیلات آخر هفته یا آخر ماه تعداد زیادی از خانواده‌های استان تهران تبدیل شود. در این صورت تعداد مسافران متروی تهران - آمل افزایش چشمگیری خواهد یافت.

چنانچه 20 میلیون مسافر در سال با این خط مترو سفر کنند که دور از ذهن نیست، سرمایه‌گذاری 5000 میلیارد تومانی در این مسیر کاملا توجیه‌پذیر خواهد بود که پیش‌بینی می‌شود تعداد مسافران هر ساله در این مسیر رو به افزایش باشد.

اما درآمد دیگر این خط آهن از طریق حمل بار تامین خواهد شد چرا که راه‌های مواصلاتی به شمال کشور اغلب دارای بار ترافیکی خودروهای سبک است و حمل و نقل بار توسط خودروهای سنگین در این جاده‌ها به سختی انجام می‌شود و حمل بارهای خاص می‌تواند حتی درآمدی بیش از حمل مسافر داشته باشد و در ایامی که تعداد مسافر کم است یا در ساعات بامدادی که که مسافری وجود ندارد می‌توان بخش بیشتری از ظرفیت قطارها را به حمل بار اختصاص داد که از این طریق نیز می‌توان سودآوری مناسبی را برای سرمایه‌گذار تامین کرد.

صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیز مزیت دیگر این خط آهن برقی است که این صرفه‌جویی نیز به 1000 میلیارد تومان در سال خواهد رسید. از ساعت 10 شب تا 8 صبح قیمت برق ارزان‌تر است و در این مدت نیز قطارها به حمل مسافر و بار مشغول خواهند شد.

با توجه به موارد ذکرشده برای ضرورت اجرای این طرح بزرگ ملی نیاز است که یک شرکت قوی پروژه مطالعاتی در موارد فوق و سایر موارد مربوطه را انجام دهد و برآورد قابل اتکایی در خصوص درآمدزایی این مترو تدوین کند تا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با اطمینان نسبت به سرمایه‌گذاری در این امر ضروری و پرصواب و پربرکت تشویق و ترغیب شوند.

انتظار است این مطالعات با محوریت مرکز تحقیقات راه‌آهن یا متروی تهران یا یک مجموعه حاکمیتی هر چه سریع‌تر انجام شود تا شاهد رشد و توسعه حمل و نقل عمومی در سفرهای بین شهری باشیم و با این کار بزرگ آسایش و امنیت مردم کشورمان را نیز در سفر به مناطق شمالی تسهیل کنیم.

منبع: روز نو

کد خبر 64814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha