تولید اولین خودروی پارس با موتور «تی یو 5» در مازندران

پرشین خودرو: مدیر عامل ایران خودرو مازندران گفت که اولین خودروی پارس با موتور ' تی یو 5 ' در سایت این شرکت در بابل تولید شده است.

به گزارش پرشین خودرو، سید امید حسینی نژاد افزود: موتور تی یو 5 چهارمین کلاس پژو پارس و با هدف ارتقای سایت ایران خودرو مازندران تولید شده است.
وی گفت که با موففیت آمیز بودن تولید اولین خودروی پارس با موتور تی یو 5 ، قرار است چهار دستگاه دیگر خودروی پارس با این نوع موتور از روز شنبه هفته آینده وارد خط تولید شود.
مدیرعامل ایران خودروی مازندران پیش بینی کرد که تولید انبوه این نوع خودرو در سایت بابل ظرف مدت 2 ماه آینده آغاز شود.
وی مصرف کم و بازده بالا را از مزیت های موتور تی یو 5 برشمرد و گفت که تولید این خودرو با روزانه 20 دستگاه در سایت بابل شروع می شود و به روزانه 140 دستگاه افزایش خواهد یافت تا به طور کامل جایگزین خودرو پارس با موتور ایکس یو 7 شود.

موتورهای سری تی یو خانواده ای از موتورهای چهار سیلندر کوچک مورد استفاده در طیف وسیعی از خودروهای پژو و سیتروئن است که برای نخستین بار در سال 1986 با خودرو سیتروئن ای ایکس معرفی و جایگزین خانواده X در آن زمان شد.

موتور تی یو در هر دو نوع بنزینی و دیزلی بدون توربو در دسترس هستند.
شرکت ایران خودرو استفاده از این نوع موتور را ابتدا با پژو 206 شروع کرد و بعدها در دیگر محصولات خود به کار گرفت .
این شرکت به خاطر استقبال مردم از موتور تی یو ، با سرمایه گذاری مناسب این موتور را بومی کرد و در خودرو های 405 ، پارس ، رانا ، 206 اس دی و نوع صادراتی سمند ال ایکس به کار برد.
هم اکنون موتور تی یو 5 در محصولات مختلف ایران خودرو با جعبه دنده های مختلف از جمله جعبه دنده از نوع ام ای در 206 و جعبه دنده بی یی در 405 ، پارس و رانا استفاده می شود.
صدای کم ، قدرت مناسب ، استاندارد آلایندگی بالا ، شتاب بالا و قیمت رقابتی از مزیت های مهم موتورهای نسل تی یو است .

** اجرای طرح ارتقای سایت بابل

مدیرعامل ایران خودرو مازندران با بیان اینکه اجرای طرح های توسعه فنی، کیفی و لجستیکی شرکت ایران خودرو مازندران آغاز شده است ، گفت که مجوز این طرح ها توسط گروه صنعتی ایران خودرو در سال گذشته صادر شده بود.
وی افزود : مجوز این طرح ها در سه بخش ابنیه ای ، تجهیزاتی و توسعه خطوط تولید با سرمایه گذاری جدید در سال گذشته از ستاد عالی طرح های ایران خودرو با مبلغ سرمایه گذاری 170 میلیارد ریال دریافت شد.
حسینی نژاد ساخت سالن به مساحت چهار هزار و 500 متر مربع ، سالن تکمیل کاری در حدود سه هزار متر مربع ، افزایش هفت هزار متر مربع پارکینگ و اضافه شدن حدود 500 متر به فضای قسمت بررسی نهایی خودرو را از جمله طرح های توسعه ای ایران خودروی مازندران معرفی کرد.

وی مدت زمان تکمیل تا بهره برداری این طرح ها را حدود 13 ماه اعلام کرد و افزود : با سرمایه گذاری در این طرح ها شاهد ارتقاء بیشتر کیفیت محصولات، افزایش تولید و اشتغالزایی بیشتر خواهیم بود.
مدیرعامل ایران خودرو مازندران گفت که این شرکت هم اکنون روزانه 145 دستگاه خودرو در سایت بابل تولید می کند .
تولید ایران خودروی مازندران در سال گذشته روزانه 120 دستگاه بود.

شرکت ایران خودروی مازندران از سال 1389 کارش را با تولید روزانه سه دستگاه خودرو در شهرک صنعتی ' رجه ' واقع در بخش بندپی شرقی بابل آغاز کرد.

ایرنا

کد خبر 75311

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha