کد خبر 91855
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۵
کنترل هوشمند ترافیک در تهران

پرشین خودرو: کنترل هوشمند ترافیک در پایتخت و رها شدن از گره های ترافیکی، آرزوی هر شهروند تهرانی است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازباشگاه، تا یک دهه پیش مشاهده وضعیت حرکت خودرو بر روی نقشه و اطلاع از وضعیت ترافیکی راهها به صورت آنلاین و گرافیکی موضوعی بود که تنها در فیلمهای پلیسی و جاسوسی امکان پذیر بود.

با گذشت زمان مشخص شد چنین امکانات و تکنولوژی در دنیای حقیقی وجود دارد، ولی فقط در اختیار بعضی سازمانهای جاسوسی است.

مدتی بعد این تکنولوژی، به ظاهر از انحصار سازمانهای جاسوسی خارج شد و برای اولین بار تحت عنوان map توسط شرکت گوگل در اختیار تمام مردم جهان قرار گرفت.

اینکه سازمانهای جاسوسی با در اختیار قرار دادن این نرم افزار به مردم جهان چه سودی می کنند، موضوعی است که در این گزارش فرصت پرداختن به آن نیست.

اما از آنجائی که اصل مسئله بارها توسط کارشناسان مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته و شکی در جاسوسی بودن این نوع نرم افزارها نیست، اکنون این سئوال مطرح است که چگونه می توان به نوعی مانع رصد اطلاعات شهروندان ایرانی از سوی اینگونه نرم افزارها شد، تا شهروندان هم از دریافت خدماتی چون مسیر یابی و مشاهده آنلاین ترافیک راهها محروم نشوند.

محمد فرجود مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در پاسخ به سوال فوق و با اشاره به طراحی نرم‌افزارهای مکان‌یاب داخلی و نمایش‌دهنده میزان ترافیک شهری گفت: نرم‌افزارهای مسیریاب عموما از داده‌های عمومی مردم استفاده می‌کنند و پیش بینی مسیر هم عموما بر اساس داده هایی است که از گوشی‌ها دریافت می‌کنند و بر این اساس می‌توانند ترافیک راه‌ها را نمایش دهند.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران خود نرم‌افزاری جهت مسیریابی و نمایش چگونگی ترافیک سطح شهر دارد، بیان کرد: این نرم‌افزار بدون استفاده از اطلاعات و زیرساخت‌های گوگل نسبت به مسیریابی کمک خواهد کرد.

فرجود با بیان اینکه آنچه که دقت نرم‌افزار را بالا خواهد برد میزان نصب این نرم افزار از سوی افراد مختلف بر روی گوشی‌های تلفن همراه است، ادامه داد: هر چه تعداد افراد بیشتر باشد، دقت نرم افزار بیشتر خواهد بود.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با بیان اینکه این نرم‌افزار یک نسخه بومی و داخلی است، ادامه داد: سعی می‌کنیم غیر از مسیریاب، اطلاعات مربوط به حمل و نقل عمومی را هم در آن وارد کنیم و در آن صورت این نرم افزار خدماتی ارائه خواهد کرد که گوگل و سایر نرم‌افزار های مشابه ندارند.

وی خاطر نشان کرد: این نرم‌افزار لایه‌های بیشتری نسبت به گوگل و سایر نرم‌افزارهای مسیریاب دارد و داده‌های بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

حمل و نقل هوشمند تنها یکی از ملزومات شهر هوشمند است که در شهری مانند تهران اولین اولویت در حوزه هوشمند سازی به شمار می رود، زیرا افزایش آلودگی هوا و ترافیک شهری زندگی روزمره را بر شهروندان تهرانی سخت کرده و بسیاری از شهروندان روزانه 3 ساعت از عمر خود را در ترافیک و مسیر رفت و آمد هدر می دهند.

بی شک هوشمند سازی شهری و به ویژه هوشمند سازی در حوزه حمل و نقل موضوعی است که اگر بخواهیم تنها به تقلید از دست آوردهای کشورهای دیگر بسنده کنیم، فقط در زمینه هایی می توانیم موفق عمل کنیم که آن کشورها قبل از ما به آن موضوع گرفتار شده بودند، و حاضرند تجربه های خود را در اختیار ما قرار دهند.

اما با این شرایط در صورت روبرو شدن با مشکلاتی که در کشورهای دیگر وجود نداشته، قطعا غافلگیر خواهیم شد و تا بخواهیم چاره ای پیدا کنیم، فرصتهای زیادی را از دست داده ایم.

برای جلوگیری از چنین رخدادی باید به سراغ نیروهای جوان و خلاق رفت که با شناخت نیازهای شهر، می توانند اقدامات مبتکرانه ای انجام دهند که از بار هزینه های شهروندان و شهرداری را می کاهد.

لزوم تصویب حمل و نقل هوشمند در شورای راهبردی شهر هوشمند
محمد علی نجفی شهردار تهران با اشاره به موضوع نرم‌افزارهای مسیریاب و چگونگی نمایش ترافیک شهری در آنها گفت: حمل و نقل هوشمند برای کنترل و مدیریت ترافیک یکی از مسائل مهم است و پروژه‌های متعددی در آن تعریف خواهد شد که در شورای راهبردی شهر هوشمند باید به تصویب برسد.

شهردار تهران با بیان اینکه مرکز مطالعات شهرداری ارتباط وسیعی با دانشگاه‌ها دارد، گفت: شهرداری تهران در زمینه‌های مختلف از پایان‌نامه ‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی دانشجویان و صاحب نظران در حوزه خدمات هوشمند شهری حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: نرم‌افزارهای مسیریاب و نمایش‌دهنده چگونگی ترافیک سطح شهر یکی از این پروژه‌ها هستند که در تصمیم‌گیری و انتخاب مسیر به رانندگان کمک می‌کنند.

وی تصریح کرد: ساخت چنین نرم‌افزارهایی برای ما جزو پروژه‌هایی است که باید طراحی آن را سفارش دهیم و ما در قالب پروژه‌های اصلی مدیریت شهری از این طرح ها حمایت خواهیم کرد.

نجفی با بیان اینکه باید بسیاری از این پروژه‌ها را به مناقصه بگذاریم، بیان کرد: هنوز این کار انجام نشده و آن شرکتی که باید کار را به او بسپاریم هنوز مشخص نشده است و در آینده نزدیک مناقصه‌ای در این مورد برگزار خواهد شد.

کد خبر 91855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha