تعداد کشته‌های تصادفات امسال کم نشد

پرشین خودرو: علی رغم افزایش وسایل نقلیه و افراد نو گواهینامه و افزایش تصادفات، تعداد جان باختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده وکاهش نیافته است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازمیزان، سردار سعید منتظر المهدی در بیستمین نشست خبری با اعلام این که ۲۷ هزار گشت همزمان پلیس‌های تخصصی در ایام نوروز را خواهیم داشت، گفت: ۳ هزار و ۷۷۰ گشت خودرویی،۲ هزار و 10 گشت موتوری و ۲ هزار ۹۰۰ پاس پیاده، در راستای ایجاد آرامش مردم انجام می‌شود.

وی با اشاره به پیش بینی پلیس برای طرح نوروزی، گفت: ۱ هزار و ۳۳۰ کانکس و ۴۵۰ چادر نوروزی بر پا می‌شود. همچنین ۷۰۰ ایستگاه بازرسی موقت، ۱۰۴ ایستگاه بازرسی ثابت از سوی پلیس پیشگیری، آماده خدمات رسانی هستند.

معاون اجتماعی ناجا افزود: ۳۰ فروند بالگرد هوا ناجا نیز از ۲۵ اسفند تا ۱۴ فروردین ۹۷ همگام با سایر نیرو‌ها برای خدمات رسانی، ایجاد آرامش، افزایش نشاط و تسهیل در آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی پلیس در خدمت مردمان خوب ایران سرفرازمان هستند.

وی با رو نمایی از شعار نوروزی پلیس با عنوان " آرامش بهاری با نظم و امنیت"، گفت: در واقع آرامش و امنیت خواستگاه همگان است و با رعایت نظم و قانونمندی و مشارکت و همکاری با پلیس و دستگاه‌های امنیت آفرین، ان شالله بهاری پر نشاط توام با آرامش در سایه امنیت خواهیم داشت.

تلفات رانندگی کاهش نیافته است

منتظر المهدی در ادامه نشست با اشاره به آمار و عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی در سال جاری، گفت: همکاران پر تلاش و زحمتکش راهور ۱ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۵۵ خودروی جدید را شماره گذاری کرده و برای ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۷۲۷ نفر گواهینامه اولی صادر کردند که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۲ درصدی همراه بوده است.

وی افزود: ۱۰ هزار و ۳۵۲ دستگاه موتور سیکلت جدید شماره گذاری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷۹ درصدی همراه بوده است.

این مقام ارشد انتظامی با بیان این که در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۵۶۹ خودرو و ۱۱ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۲۴۶ موتور سیکلت در سراسر کشور در حال تردد هستند، گفت: علی رغم افزایش وسایل نقلیه و افراد نو گواهینامه و افزایش تصادفات، تعداد جان باختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

به گفته وی روند رو به کاهش جان باختگان حوادث رانندگی ازسال ۸۵ که ۲۷ هزار تن بوده و امروز روز به ۱۶ هزار تن رسیده است، حاصل همکاری تمامی دستگاه‌های مربوطه و ارتقاء فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی بوده است و امیدواریم روزگارانی برسد که حتی یک تن کشته در تصادفات نداشته باشیم.

منتظر المهدی با ابراز تاسف از این که رتبه اول جان باختگان سوانح رانندگی به راکبین موتور سیکلت‌ها با سهم ۲۵ درصد از کل جان باختگان و سپس عابران پیاده با حدود ۲۱ درصد تعلق می‌گیرد،گفت: بیشترین علت تصادفات در سال ۹۶ با ضریب 35.8 درصد به علت عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی است و عدم رعایت حق تقدم 21.6درصد، عدم رعایت سرعت مطمئنه 13.1 درصد و انحراف به چپ 8.2 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گفته وی بیشترین زمان تصادفات بین ساعات ۱۶ تا ۲۰ رخ می‌دهد.

افزایش سرقت خرد

سخنگوی ناجا با اشاره به راه اندازی و افتتاح بانک اطلاعاتی چهره با ثبت میلیون‌ها نمونه و ایجاد آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی در جهت کشف علمی جرم، گفت: توسعه بانک‌های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک و مکانیزه کردن روند صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور و تجهیز خودرو‌های پلیس آگاهی به دوربین‌های پلاک خوان از جمله اقداماتی است که در پلیس آگاهی به منظور مقابله با مجرمین و کمک به تامین امنیت هر چه بیشتر انجام شده است.

وی افزود: انهدام ۳ هزار و ۴۰۰ باند فعال در کار سرقت و دستگیری ۴۹۹ مالخر، کشف بالغ بر ۹۰ درصد خودرو‌های مسروقه و کاهش ۳۴ درصدی سرقت از بانک‌ها، کاهش ۱۰ درصدی سرقت از طلا فروشی ها، کاهش ۸ درصدی سرقت از اتومبیل ها، کاهش ۷ درصدی سرقت به عنف و کاهش ۳ درصدی سرقت مسلحانه از جمله فعالیت‌های ستودنی ماموران پلیس آگاهی است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.

معاون اجتماعی ناجا با بیان این که بیشترین سرقت‌ها بین ساعات ۱۸ تا ۲۱ رخ داده است، گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزایش ۲ درصدی سرقت‌های خرد و افزایش ۳ درصدی سرقت از منزل مواجه بوده؛ که هر چند در این زمینه شاهد افزایش ۲ درصدی کشف به کشف بوده ایم.

وی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از افزایش ۶۳ درصدی کشفیات پرونده‌های بالای ۵۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: ارزش ریالی کشفیات بالغ بر ۳۸ تریلیون و ۱۴۷ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۷۰۷ ریال بوده است.

انجام 7 هزار سورتی پرواز

سخنگوی ناجا با اعلام این که در سالی که گذشت تیز پروازان هواپیمایی نیروی انتظامی با ۷ هزار سورتی پرواز به ارائه خدمات مشغول بوده اند؛ گفت: از آن جایی که پرواز در کریدور‌های هواییِ مناطق انبوه و منطقه هشدار و احتیاط، فقط کارخلبانان ورزیده (به اصطلاح) استاد خلبان، خلبان فرمانده و خلبان آزمایشگر است؛ خلبانان ما در حادثه‌های مختلف به سرعت، برای کمک رسانی حاضر می‌شوند که از جمله آن می‌توان به زلزله کرمانشاه اشاره کرد.

به گفته وی درحوزه اورژانس هوایی و تصادفات جاده‌ای هوا ناجا بسیار مثمر ثمر بوده؛ ۶۲۹ ماموریت انجام و ۱۲۵۰ مصدوم جا به جا شده که بیش از ۹۵ درصد آن‌ها نجات یافته و وضعیت جسمانیشان رو به بهبود رفته است که جای خوشحالی دارد.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: پهباد‌های هوا ناجا برای ماموریت‌های مختلف از جمله پایش مرزها، شناسایی، تصویر برداری و ۱۵۹ هزار ساعت سورتی پرواز داشته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: با عنایت به تجربه بالای خلبانان هوا ناجا در قیاس با سایر خلبانان، روزانه عازم ماموریت‌های متنوع، سخت و منحصر به فردی از جمله چتر ریزی، راپل، پرواز در کوهستان، گشت مرزی، فیلمبرداری، ناوبری، عملیاتی و ... می‌شوند و اغلب در مقام مقایسه با سایر خلبانان هم رده خود در سایر نیرو‌های مسلح ۳ تا ۴ برابر ساعت پروازی دارند.

به گفته وی در طرح نوروزی نیز با ۳۰ بالگرد و در ۱۳ نقطه پایگاه هوایی مستقر و در صورت لزوم امداد رسانی و خدمات دهی خواهند داشت.

منتظر المهدی در ادامه نشست با اعلام این که تعداد ۱ میلیون و ۳۶۵ هزار ۵۶۳ نفر در ۱۱ ماهه سال جاری با مرکز نظارت همگانی تماس گرفته اند که با افزایش ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده ایم.

کد خبر 91875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha