علائم تشخیص لنت تقلبی از اصلی چیست؟ / لنت تقلبی چه بلایی سر خودرو شما می‌آورد؟

چنانچه خرید لنت ترمز اصلی از میان نمونه‌های تقلبی برندهای مختلف برای شما نیز دغدغه است، باید بدانید که تشخیص لنت ترمز ارجینال از تقلبی کار دشواری است و هر کسی نمی‌تواند لنت ترمز اصلی را از تقلبی تشخیص دهد. لنت ترمز تقلبی یکی از خطرناک‌ترین قطعات مربوط به خودرو است. این قطعه نه تنها به شما آسیب اقتصادی می‌رساند بلکه با جان شما هم بازی می‌کند. اما راه‌های شناسایی لنت ترمز جعلی از لنت اصلی چیست؟

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، لنت ترمز بخشی از سامانه ترمز خودرو است که انرژی جنبشی وسیله نقلیه در حال حرکت را با کمک اصطکاک به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. در یک لنت ترمز از مواد مختلفی مانند گرافیت، پودر برنز، الیاف فولاد، خاک و… استفاده می‌شود. کیفیت لنت ترمز نقشی اساسی در ایستادن خودرو هنگام ترمزگیری دارد. اما اگر از مواد مرغوبی در لنت ترمز استفاده نشود چه اتقافی می‌افتد و لنت تقلبی چه بلایی سر شما و خودرویتان می‌آورد؟

چگونه لنت تقلبی را از اصلی تشخیص دهیم؟ / ۵ روش تشخیص لنت اصلی از تقلبی

نمونه‌های جعلی و تقلبی لنت‌های خودرو در بازار عرضه و تقاضا به تعداد زیاد موجود هستند و افرادی برای سودجویی بیشتر به کلاه‌برداری و ارائه محصولات بی‌کیفیت اقدام می‌نمایند.البته نشانه‌های لنت ترمز تقلبی شبیه زمانی است که لنت ترمز خودرو تمام می‌شود و نیاز به تعویض دارد. برخی از این علائم شامل موارد زیر هستند:

- ترمزها سوت آزار دهنده‌ای می‌کشند.

- روی دیسک ترمز خط می‌افتد.

- قدرت ترمزگیری به شدت کاهش می‌یابد.

- دیسک‌ها داغ می‌کنند و ممکن است دود از آن‌ها بلند شود.

- هنگام تداوم ترمزگیری بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد.

این علائم عینا ”با نشانه‌های تمام شدن لنت‌های ترمز یکی هستند و اینجاست که اگر لنت‌های خودرو را به تازگی عوض کرده‌اید، باید بگوییم که اسیر لنت تقلبی شدید.

برای تشخیص لنت ترمز اصلی از لنت ترمز تقلبی هیچ راهی وجود ندارد! بسته بندی و چاپ جعبه یک محصول تقلبی که عینا مشابه نمونه اصلی باشد، اصلا کار سختی نیست.

از طرف دیگر شما هرگز با دست کشیدن روی لنت ترمز، متوجه اصلی یا تقلبی بودن آن نمی‌شوید. متاسفانه برخی از تعمیرکاران نیز هنگام تعویض این قطعه متوجه این موضوع نمی‌شوند یا ممکن است به روی خود نیاورند!

در نتیجه شما فقط پس از زمانی که لنت ترمز تقلبی را روی خودروی خود نصب کردید، متوجه تقلبی بودن آن می‌شوید. تنها راه خرید لنت ترمز اصلی، خرید این قطعه از فروشگاه‌های معتبر و مجاز است. توصیه می‌شود برای خرید لنت ترمز خودروهای ایران خودرو از شرکت ایساکو و برای محصولات سایپا نیز از شرکت سایپا یدک خرید خود را انجام دهید.

با وجود برخی اقدامات سیاست گذاران برای جلوگیری از ورود قطعات تقلبی به بازار، کماکان بسیاری از افراد سودجو با سو استفاده از وضعیت خودروسازان، اقدام به تولید یا بازیافت لنت ترمز تقلبی می‌کنند. در نتیجه پول خود را برای خریدن لنت ترمزهای به اصطلاح خارجی، دور نریزید.

لنت تقلبی چه بر سر خودروی شما می‌آورد؟

لنت ترمز تقلبی علاوه بر کاهش قدرت ترمزگیری خودروی شما، ایمنی شما را نیز به خطر می‌اندازد. چرا که هنگام ترمزگیری در سرپایینی‌های طولانی یا پر پیچ و خم، لنت‌ها به سرعت کارایی خود را از دست می‌دهند، داغ می‌کنند و دیگر اصطکاک لازم را ندارند. در نتیجه ممکن است منجر به بروز فاجعه شوند.

از طرف دیگر در شرایط عادی نیز شما مدام با صدای سوت کشیدن و ساییده شدن ناخوشایند لنت روی دیسک، مواجه هستید. اما جدای همه این‌ها و در بهترین حالت، لنت ترمز تقلبی باعث خط انداختن و ساییدن دیسک‌های ترمز می‌شود و خودروی شما هنگام ترمزگیری دچار لرزش می‌شود. در نتیجه شما مجبور به تعویض زود هنگام دیسک ترمز می‌شوید که قیمت آن حداقل سه تا چهار برابر یک دست لنت ترمز است.

در پایان پیشنهاد می‌شود با خرید از فروشندگان معتبر، امنیت خود را تضمین کنید و از صرف هزینه‌های گزاف نیز جلوگیری کنید.

کد خبر 145213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha