ورود مازاراتی و پورشه به طرح سوال از رییس جمهور

پرشین خودرو: در متن نهایی طرح سوال از رئیس جمهور علاوه بر موضوع نابسامانی بازار ارز، علت استفاده از ارز خارجی برای واردات خودرو و افزایش واردات گندم نیز از رئیس جمهور سوال شده است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از مهر، به نقل از مهر، طرح سوال از رئیس جمهور چهارشنبه گذشته با امضای 102 نماینده مجلس به هیات رئیسه تقدیم شد. سوال از علت آشفتگی بازار ارز و علت واردات گندم در حالی که بخشی از گندم تولیدی خوراک دام و بخشی به کشورهای همسایه قاچاق می شود، محورهای اصلی این طرح است. متن سوال از رئیس جمهور به این شرح است: باسمه تعالی سؤال از رئیس جمهور هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با اهداء سلام به استناد اصل هشتاد و هشتم قانون اساسی و مواد 196 و 197 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به منظور رفع ابهامات و تنویر افکار عمومی، بدین وسیله سؤال ذیل از رئیس جمهور محترم که به امضای 102 نفر از نمایندگان محترم رسیده است جهت ارجاع به کمیسیون مربوط تقدیم می شود: جناب آقای دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهور محترم با سلام و تحیت، همان طور که مستحضر هستید، از اسفند ماه 1390 تا امروز، خصوصا در شهریور ماه و نیمه اول مهرماه 1391، قیمت ارز خارجی نوسان زیادی داشته که باعث کاهش شدید ارزش پول ملی گردیده است، به طوری که پس از خودداری یک ماهه بانک مرکزی از تزریق ارز به بازار، در روز سه شنبه 21/6/91 دلار هنگام صبح 2200 تومان، ظهر 2500 تومان و شب 2700 تومان قیمت گذاری شد و در روز 11/7/91 نیز به نزدیک 4000 تومان رسید. این امر باعث افزایش شاخص تورم توام با رکود اقتصادی شده و فعالان اقتصادی را از برنامه ریزی برای کار خود بازداشته است. نظر به این که وزیر امور اقتصادی و دارایی خود را از نظر حقوقی پاسخگوی مسائل ارزی نمی داند و رئیس کل بانک مرکزی نیز از حضور در مجلس خودداری ورزید و به طور کلی مسئولان اقتصادی کشور تلویحا نشانی جناب عالی را به عنوان تصمیم گیر اصلی می دهند و از طرفی مطابق قانون پولی و بانکی کشور مسئول تنظیم و اجرای سیاست ها و مقررات مربوط به معاملات ارزی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است و طبق بند (5) ماده (10) قانون برنامه چهارم توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور ریاست مجمع بانک مرکزی بر عهده رئیس جمهور قرار گرفته و همچنین تمام مصوبات شورای پول و اعتبار، کمیسیون اقتصادی دولت و کار گروه ویژه تحریم باید به تایید جناب عالی برسد، مستدعی است درباره علت تعلل دولت در تصمیم‌گیری در خصوص تنظیم بازار ارز و رهاسازی آن در مدت مذکور توضیح بفرمایید. درچنین شرایطی که موجودی ارز خارجی کشور باید با رعایت دقیق اولویت ها تخصیص یابد چرا کارهایی برخلاف این تدبیر صورت گرفته است؟ مثلا در شش ماه اول سال 91 ، مطابق اسناد گمرک، تعداد 15700 خودروی خارجی با ارز مرجع وارد شده است و یا در اثر سخت‌گیری در تعیین قیمت تضمینی خرید گندم و صرف نکردن این قیمت برای کشاورزان، بخشی از گندم تولیدی به صورت خوراک دام مصرف شده و بخشی نیز به کشورهای همسایه قاچاق گردیده است و در نتیجه دولت 5/2 میلیارد دلار صرف واردات گندم کرده است. آیا این قبیل کارها با اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر انقلاب سازگار است؟ 102 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی
کد خبر 15610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۲
  0 0
  چرا نمي پرسن توليد با انحصار 50 ساله چرا 66درصد كم شده؟چرا قيمتها اينقدر بالا رفته؟چرا بعد از 50 سال هنوز وابستگي محض به پژو دارن ؟اين سالها فقط وانت پيكان مي تونن بسازن؟؟مجلس راه رو براي توليد پرايد با قيمت 20 ميليون هموار ميكنه؟!!چرا ايراد نميگيرن سيستم فروش خودرسازا بستست ولي درنمايندگي و دلالان بفور خودرو دارند؟چرا سوال نميشه خودروسازا اينقدر راحت توليد رو كم و قيمتها رو افزايش و قيمتهاي مصوب و خود دولت را دور مي زندد؟فقط مونده واردات با تعرفه 130درصد؟؟؟
 • ریاحی ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۳
  0 0
  ای وای که این مافیای خودروساز داخلی چه تابویی از واردات خودرو ساخته که با اینهمه اجحافی که خودروسازان 50 ساله در حق ملت میکنند حتی آن را به متن سوال از رییس جمهور میکشاند . ای وای بر من مصرف کننده .