کد خبر 19140
۳ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۴
خودداری خودروسازان از عرضه صحت ندارد

پرشین خودرو: بازار کنونی خودرو و آخرین تصمیمات کار گروه ویژه از عمده ترین پرسش هایی است که این روزها در محافل اقتصادی کشور مطرح می شود.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایرنا، رییس سازمان حمایت با بیان اینکه این سازمان نظر کارشناسی خود را درباره قیمت گذاری خودرو به کمیته کاری خودرو به ریاست معاون اول رییس جمهوری ارایه داده است، ‌گفت: مقرر شد ‌این کمیته در یکی از جلسات اخیر هیات دولت به دستور رییس جمهوری از این پس مشکلات تولیدکنندگان خودرو از جمله نقدینگی و جریان تولید را مورد بررسی قرار دهد. سید جواد تقوی در عین حال با بیان این جمله که، تنظیم پایه کارشناسی قیمت خودرو با استنناد به مستندات جزو وظایف سازمان حمایت مصرف کنندگان است، افزود: با توجه به این که، کمیته کاری قرار است رسیدگی به مشکلات حوزه تولید را نهایی کند، امیدواریم که به زودی تصمیم گیری لازم صورت گیرد. خودداری خودروسازان از عرضه صحت ندارد تقوی در پاسخ به برخی ابهامات ایجاد شده مبنی بر این که، خودروسازان با خودداری از عرضه برای کسب سود بیشتر به افزایش قیمت دامن می زنند، گفت:‌ این گونه استدلال ها هیچ منطقی ندارد و در شرایطی که خودروسازان با مشکلات عدیده منابع مالی مواجه هستند، بر مشکلات خود نمی افزایند. وی با بیان این که، باید زنجیره تولید، عرضه و صادرات خودرو با یکدیگر تناسب لازم را داشته باشد، افزود: ‌اگر مسئله نقدینگی خودروسازها که به شدت در پی آن هستند، حل شود به طور قطع شرایط تولید آنها بهتر خواهد شد و حاضر به پاسخگویی همه درخواست ها بوده و می توانند از ظرفیت خود استفاده کامل را ببرند. وی در پاسخ به پرسش که در روزهای اخیر بازار خودرو با نوسانات بیشتری مواجه شده است، گفت: ‌ما به صورت مستمر بازار خودرو را رصد می کنیم. تقوی این موضوع را نیز گفت که هم اکنون تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز خودروسازان بزرگ در شورای پول و اعتبار مصوب شده است. از نظر این مقام مسئول، تعادل تولید به تعدیل قیمت کمک می کند و در آن صورت خودروسازان با مشکل کنونی مواجه نخواهند بود. وی با اشاره به اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، بازرسی های میدانی از وضعیت تولید و بازار خودرو را پیوسته انجام می دهد، گفت: در عین حال ممکن است در مواردی تولید یک مدل خودرو به دلیل نبود قطعه یا نرسیدن به موقع قطعه متوقف شود، ‌بنابراین این مشکل متوجه خودروساز نیست.
کد خبر 19140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ... ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۳
  5 0
  آقا اگر ممانعت نمیکنن چرا با وجود تعداد بسیار زیاد رانا در انبار ،هنوز ماه آبان رو تحویل ندادن و برای دی ها دعوتنامه صادر نمیکنن.اگر خودروساز واقعا صداقت داشت دعوتنامه ها را زود صادر میکرد تا خیال همه از بابت قیمت راحت باشد.با وجودی که مسئولین ایرانخودرو بار ها گفتن تحویل رانا اصلا مشکلی نداره و طبق برنامه هست .خودرو های آبان ،آذر و دی رو هنوز تحویل ندادند.
 • یوسفی ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۴
  1 0
  باسلام-یک بازرسی ساده و بدون اطلاع قبلی سازمان حمایت از خودروسازان میتواند ،جناب تقوی را مجاب کن که خودروسازان به عمد از عرضه خودرو جلوگیری میکند.این دیگر اظهر من الشمس است که خودرو سازان بلافاصله با گرفتن مجوز افزایش فیمت،شروع به ثبت نام خودر آن هم 90 درصد به صورت تحویل به قیمت روز میکند بعد با فرا رسیدن سررسید تحویل خودرو با بهانه های مختلف(مشکل ارز،نبودمواد اولیه ، مشکل ایربگ و...) از تحویل خودرو خودداری نموده تا بتوانند مجوز جدید افزایش قیمت خودرو گرفته وسپس با افزایش جدید خودرو را تحویل دهند( مثال : به هنگام دومین افزایش قیمت خودرو در سال1391)
 • صالحی ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۴
  2 0
  جناب آقای تقوی : باسلام خواهش میکنم ،مطلب زیر را پیگیری فرمایید.به گزارش پرشین خودرو به تاریخ 3/11/91 آقای نعمت بخش(دبیر انجمن خودرو سازان)در جواب این سوال مبنی بر اینکه هم اکنون حجم زیادی از خودرو های تولیدی در کارخانه نگهداری و خودرو سازان تمایلی به عرضه آنها در بازار ندارند،اظهر داشت:بله خودرو درکارخانه است اما ناقص بوده و قادر به فروش آنها در بازار نیستیم!!!!
 • امیر ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۵
  1 0
  دروغ که فیور نداره بپره! پس چطور تا اول هفته انواع سمند رو به تعداد نامحدود فروش فوری داشتن اونوقت اول هفته با انتشار خبر موافقت رئیس جمهور برای افزایش فروش متوقف شد؟
 • رضا ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  0 0
  چه وقت عرضه خودرو واردبازارمیشودواگرخودروعرضه شودبه قیمت کارخانه عرضه میشود