کد خبر 21615
۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۹
کاهش قیمت‌ صنعت خودرو را نابود می‌کند

پرشین خودرو: مشاور انجمن خودروسازان ایران گفت: کاهش 20 - 30 درصدی قیمت خودرو نابودی صنایع قطعه‌سازی و خودروسازی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش «پرشین خودرو»، داوود میرخانی رشتی در پاسخ به اینکه در صورتی که شورای رقابت خواستار کاهش 20 - 30 درصدی قیمت‌ خودروها شود، آیا این اتفاق خواهد افتاد؟ اظهار کرد: صنعت خودرو در حال از دست دادن قطعه‌سازان به عنوان شریان‌های حیاتی خود بوده و کاهش 20 - 30 درصدی قیمت‌ها به معنای شلیک تیر آخر به این صنایع خواهد بود. وی با بیان اینکه هم‌اکنون نیز بسیاری از قطعه‌سازان با ضرر و زیان و تنها برای حفظ صنعت خودرو به تولید قطعات ادامه می‌دهند، خاطرنشان کرد: کاهش قیمت 20 - 30 درصدی به معنای آن است که خودروساز نه تنها نمی‌تواند قیمت قطعات دریافتی از قطعه‌ساز را متناسب با نرخ تورم افزایش دهد بلکه در مواردی نیز باید قیمت این قطعات را کاهش دهد که این موضوع معنایی جز نابودی صنعت قطعه در ایران نخواهد داشت. مشاور انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: مشکل صنعت خودرو، دولتی بودن مدیران آن است که موجب می‌شود آن‌ها دستورات صادر شده برای کاهش قیمت‌ها را بپذیرند در حالی که می‌دانند این کار به صلاح صنعت خودرو نخواهد بود. به گزارش ایسنا، وی افزود: اما نکته قابل تامل این است که شاید بتوان به خودروساز دولتی زور گفت که محصولاتش را زیر نرخ تمام شده عرضه کند اما واحدهای قطعه‌سازی متعلق به بخش خصوصی بوده و مطمئنا راضی به ادامه فعالیت با ضرر و زیان نبوده و از گردونه تولید خارج خواهند شد. میرخانی رشتی اضافه کرد: بنابراین پذیرش یا عدم پذیرش کاهش 20 - 30 درصدی قیمت خودرو بستگی به مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بنگاه‌های خودروسازی و وزیر صنعت، معدن و تجارت دارد که براساس مصالح صنعت خودرو و قطعه تصمیم‌گیری خواهند کرد یا براساس مصالح دیگر. وی تصریح کرد: اگر خودروساز نتواند با حداقل سود مشروع به فعالیت خود ادامه دهد دیگر نقدینگی لازم برای ادامه فعالیت را در اختیار نخواهد داشت زیرا هزینه‌های تولید در واحدهای صنعتی از محل سود سالانه این شرکت‌ها تامین می‌شود.
کد خبر 21615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دوره گرد ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۱
  11 0
  نمیفهمم افزایشهای بالای 100% و کاهش 20 تا 30 درصد؟؟؟؟با این کار میخوان چی رو ثابت کنن.این آقای رشتی هم هر چند در ظاهر مخالفه اما قطعاً دراره با د.. گردو میشکنه.حتی خوابش رو هم نمیدیدن بتونن اینقدر افزایش قیمت یگیرن.دست همه دست اندر کاران که اینقدر صبورانه پای صحبتهای خودرو سازان نشستن و اینچنین به نفع اونها قدم برداشتن درد نکنه.از اونجایی که مردم فقط می تونن تأمین کننده سرمایه اونها باشن پس حق هیچگونه دخالتی مگر تأمین سرمایه رو نخواهند داشت.برید(خودرو سازان)با این همه حامی حالشو ببرید.
 • هموطن ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۱
  9 0
  افزایش 100%ملت رو نابود نمیکنه کاهش 20-30درصدی خودرو ساز رو نابود میکنه؟
 • مجید ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۱
  8 0
  افزایش قیمت خودرو هم مردم رو نابود کرد چطور مردم مهم نیستند اما شما مهم هستید!!
 • فرهاد ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۲
  0 0
  ایشون گفتند : مشاور انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: مشکل صنعت خودرو، دولتی بودن مدیران آن است که موجب می‌شود آن‌ها دستورات صادر شده برای کاهش قیمت‌ها را بپذیرند در حالی که می‌دانند این کار به صلاح صنعت خودرو نخواهد بود. بسیار عالی! من که به شدت موافقم! چرا طبق نظر خودروسازها عمل نمیکنه دولت؟ خودروسازی رو به بخش خصوصی تحویل بدید و هرجور که خودشون تصمیم گرفتن قیمت بذارن و تعرفه واردات هم 0 کنید بزارید همه چی خصوصی پیش بره! خودشون اینجوری دوست دارند خوب!
 • بهرام ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۳
  0 0
  چطور اون موقع که با دلار 900 تومان قطعه تولید میکردند و خودروهای بی کیفیت رو با صد در صد پیش پزداخت به مردم بیچاره میفروختن و سود سرشاری نصیبشون میشد هیچ کس جیکش در نمیومد حالا که داریم به قیمت های واقعی ارز میرسیم صداشون در اومده از قدیم گفتن آن را بدیدی این را ببین !