کد خبر 21812
۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۷
اعتراض خودروسازان به تورم بخشی

پرشین خودرو: بانک مرکزی شاخص تورم بخش خودرو را براساس مدل‌های مختلف، بین 30 تا 60 درصد اعلام کرد که این شاخص مربوط به نیمه دوم سال گذشته است و از نظر خودروسازان قابل قبول نیست.

به گزارش «پرشین خودرو»، در فرمول قیمت‌گذاری خودرو که توسط شورای رقابت تدوین شده است، شاخص تورم بخش خودرو در سال گذشته باید از سوی بانک مرکزی مشخص شود که در این راستا بانک مرکزی روز پنج‌شنبه شاخص تورم خودروها را بین 30 تا 60 درصدی اعلام کرده است. داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان در این مورد به فارس گفت: بانک مرکزی شاخص تورم بخش خودرو را برای نیمه دوم سال 91 یعنی از شهریور تا بهمن ماه اعلام کرده است، طبق اعلام بانک مرکزی، شاخص تورم تولید مدل‌های مختلف خودرو در این مدت بین 30 تا 60 درصد است که از نظر ما قابل قبول نیست. میرخانی ادامه داد: این شاخص مربوط به 6 ماهه دوم سال گذشته است، در حالی که باید شاخص تورم کل سال مشخص شود، از سویی شاخص تورم تولیدکننده در سال 91 نسبت به سال 90 بیش از 50 درصد بوده است، چطور ممکن است شاخص تورم خودرو بین 30 تا 60 درصد باشد. وی تصریح کرد: سال مبنا در قیمت‌گذاری خودرو، اشتباه تعیین شده و در سال گذشته سازمان حمایت به جای موافقت با افزایش 30 درصدی قیمت خودرو تنها با 6 درصد آن موافقت کرد، به همین دلیل قیمت‌های مبنا نرخ‌های صحیحی نیست. مشاور انجمن خودروسازان ادامه داد: ای کاش شورای رقابت پیش از ورود به قیمت‌گذاری خودرو در این زمینه، روش کار را مشخص می‌کرد نه اینکه حدود 2 ماه صنعت خودروسازی را معطل خود نگه دارد. مهدی غضنفری، وزیر صنعت روز گذشته با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو، با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در تعیین فرمول قیمت‌گذاری خودرو، ورود رئیس جمهور به موضوع قیمت‌گذاری خودرو را خواستار شده و گفته است: این روزها همگان در مورد خودرو و خودروسازان سخن می‌گویند و مسائل مربوط به تولید و قیمت‌گذاری همچنان خبرساز است، این در حالی است که ناگفته پیداست این صنعت در آستانه بحران قرار گرفته است. وی گفته بود: در دو ماه گذشته، هنوز ابعاد کار به وضوح مشخص نیست، وقتی شورای رقابت از خودرو ساز می پرسد چرا قیمت فلان خودرو بالاست او لیست بلند و بالایی از قیمت قطعاتی را نشان می دهد که گران شده است. اگر شما لیست او را بپذیرید کار بیشتری باقی نمی ماند، یعنی قیمت خودرو همان است.
کد خبر 21812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مصرف کننده متضرر ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  24 1
  کلا این خودروسازان به همه چی معترض هستند !! تعطیلی حقشونه!!
 • مصرف كننده ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  24 1
  مگه حقوق كارمند وكارگر تو اين مدت چقدر اضافه شده كه خودرو دو برابر شده.
 • حامد ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  0 4
  اقا تورو خدا صنعت و نجات بديد الانم وضع كارگرا بده قيمتارو پايين نياريد توروخدا نكنيد اين كارو با نون كارگر بازي نكنيد
 • . ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  2 0
  آخه رشتی جان تو یه مشاوری , قبول یا رد مصوبه به شما چه. حتماً شما رو هم باید مثل نعمت بخش تهدید کنن تا دیگه اظهار نظر نکنی؟؟؟؟؟
 • رضا ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  2 0
  آقای میرخانی رشتی خودروساز کی هست که بگوید قبول دارم یا نه؟؟ خودروساز موظف است دستور شورای رقابت را اجرا کند و یا اینکه تعطیل کند برود فرقون و بیل تولید کند :)
 • رضا ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  2 0
  مثل اینکه مزه پول هنگفت و زور زیر دندان آقایان بدجوری مزه کرده بوده که اینجوری به دست و پا زدن افتاده اند.
 • شهاب ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  2 0
  اقا من خم میشم خودروساز بیاد سوار من بشه شاید از ظلبکاریشون از مردم کاسته بشه !! کلا اینا میخوان مردم رو بدبخت کنن اما خودشون یک اپسیلون ضرر ندن
 • ایرانی ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  2 0
  زرشک.60 درصد تازه نصف ساله.یعنی کل سال 91 میشه 120 درصد.یه دفعه بگین همون قیمتائی که ویرانخودرو سازان اعلام کردن درست بوده دیگه واسه چی ملتو میذارین سر کار؟
 • رضاس ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  3 0
  آقایان محترم خودروساز!می شه بفرمایید شما عزیزان بزرگوار به چه چیزی اعتراض و شکایتی ندارین ؟ آها ...فقط به قیمت گذاری توسط خودتون بدون هیچ نظارت و بازخواستی!!!