کد خبر 29499
۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۶
رتبه ایران در صنعت خودرو جهان

پرشین خودرو: بر اساس آخرین آمار انجمن جهانی خودروسازی، چین هم‌چنان در حوزه ساخت اتومبیل‌های سبک، نیمه سنگین و سنگین (تجاری) بی‌رقیب باقی مانده است. درباره حجم تولید این کشور همین کافیست که بدانیم تقریباً 20 برابر ما خودرو می‌سازند.

به گزارش «پرشین خودرو»، سال کابوس‌وار 2013 برای تمام اقتصادهای بزرگ دنیا به پایان رسید. غول‌های سرمایه‌داری اروپایی، آمریکایی و آسیایی به شدت با رکود اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کردند.

در این بین صنایع استراتژیکی چون خودرو بودند که باعث می‌شدند شالوده مالی این کشورها از هم نپاشد.

آمار جهانی می‌گوید سالانه چیزی بیش از 84 میلیون و 141 هزار دستگاه توسط نزدیک به 50 کشور تحت 200 برند تولید می‌شود.

قابل پیش‌بینی بود که باز هم چین برای پنجمین سال پیاپی بتواند با آن رکورد دست نیافتنی اول شود. این کشور با ساخت 19 میلیون و 271 هزار دستگاه خودرو در سال از کل اتحادیه اروپا نیز بیشتر خودرو تولید می‌کند.

البته باید اشاره کرد که بیش از 70 درصد این رقم را خودروهای غیر چینی تشکیل می‌دهند. در حقیقت چین رکورد بزرگ‌ترین کارخانه تولید خودرو را دارد. این کشور بیشترین میزان ساخت برندهای آلمانی را نیز در اختیار دارد.

در رتبه دوم آمریکا را می‌بینیم که هنوز هم برای دستیابی به رکورد 11 میلیونی تلاش می‌کند.

به گزارش بازار خبر، ژاپن و آلمان عناوین سوم و چهارم را در حالی به خود اختصاص داده‌اند که طرف آسیایی بعد از فاجعه سونامی هم‌چنان نتوانسته به طور کامل روی پا بایستد و طرف اروپایی هنوز درگیر معضلات مالی حوزه یورو است.

حضور چشم‌گیر کره‌ای‌ها با ساخت سالی 4.5 میلیون دستگاه درخورد توجه است.

اقتصادهای نوظهوری چون هند، برزیل و تایلند چنانچه به روند فعلی تولید خود ادامه دهند، احتمالاً در رتبه‌اشان تغییرات محسوسی اعمال می‌شود.

در نظر داشته باشید که این کشورها هیچ خودرویی با برند مستقل ندارند. تنها هند آن هم با یک برند Tata دیده می‌شود.

رکود خودروسازی در ایران را با افت چهار پله‌ای نسبت به دو سه سال قبل می‌توان حس کرد.

در حالی که اغلب کشورها سال به سال با افزایش تولید روبه‌رو می‌شوند، صنعت خودروسازی ایران طی یک بازه دو ساله از 1 میلیون و 600 هزار دستگاه به 989 هزار دستگاه در سال رسید.

 

کد خبر 29499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha