کد خبر 37236
۱ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۷
شش ماه صعودی برای قیمت خودرو

پرشین خودرو: بازار خودرو از ابتدای سال‌جاری تاكنون در پی ماجراهای مختلفی كه برای صنعت خودرو و قیمت‌گذاری آن رخ داد با نوسانات قیمتی فراوانی همراه بود؛ نوساناتی كه البته عموما رو به بالا بوده‌اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، بر این اساس اگرچه در فروردین امسال، قیمت‌ خودروها نسبت به آخرین روز از اسفند 92، به دلیل شماره‌ نشدن خودروها از سوی پلیس با جهش همراه بود؛ اما این جهش قیمتی با وجود برطرف شدن مشكل شماره‌گذاری در ماه‌های بعدی نیز حفظ شد و همچنان با نوساتی رو به بالا ادامه یافت. ادامه داشتن روند افزایشی قیمت‌ها در 6 ماه ابتدایی امسال درحالی بوده است كه در كنار برطرف شدن مشكل شماره‌گذاری خودروهای داخلی، تولیدات خودروسازان نیز با رشد همراه بوده است.

اگرچه بر اساس منطق بازار این انتظار وجود دارد كه با افزایش عرضه، قیمت‌ها روندی كاهشی داشته باشند، اما با نگاهی به قیمت خودرو‌های داخلی در بازار و تیراژ تولید خودروسازان، به نظر می‌رسد بازار خودروهای داخلی روندی عكس را طی كرده‌ است. بر این اساس اگرچه طبق آخرین آمار تولید، خودروسازان در 5 ماه ابتدایی امسال رشدی بیش از 70 درصد را تجربه كرده‌اند، اما قیمت خودروهای داخلی در بازار گویای آن است كه در كنار رشد تولید، قیمت‌ها نیز در بیشتر ماه‌ها روندی افزایشی داشته‌اند و كمتر به ثبات رضایت داده‌اند.
رشد عمومی قیمت‌ها در بازار خودرو طی 6 ماه گذشته در حالی بوده است كه در برخی ماه‌ها قیمت‌ها با نوسانات رو به پایین همراه بوده‌اند؛ اما این كاهش قیمت‌ها پایدار نبوده و در نهایت قیمت خودرو با جهشی رو به بالا همراه شده است.
اما نگاهی به قیمت 5 خودروی پرتیراژ داخلی در 6 ماه ابتدایی امسال، نشان می‌دهد كه قیمت این خودروها از آخرین روز اسفند 92 تا آخرین روز شهریور امسال (روز گذشته) عموما با رشد همراه بوده است. مقایسه قیمت‌ خودروهای پراید، پژو405، تندر90، سمند و پژو پارس به‌عنوان خودروهایی كه بیشترین سهم از تیراژ خودروسازان را دارند، نشان می‌دهد این خودروها در 6 ماه گذشته با رشد قیمتی همراه بوده‌اند.
بر این اساس پراید كه در آخرین روز اسفند سال گذشته در بازار قیمتی برابر با 17 میلیون و 400 هزار تومان داشته است، در 6 ماه ابتدایی امسال 14 .9 درصد رشد قیمت را تجربه كرده است و در آخرین روز شهریور به قیمت 20 میلیون تومان رسیده است.
رشد قیمت پراید از 6 .4 درصد در انتهای فروردین امسال آغاز شده و به 9 .14 درصد در انتهای شهریور گذشته رسیده است.
دیگر خودروی پرتیراژ كشور یعنی پژو 405 بنزینی نیز خودرویی بوده كه در 6 ماه گذشته با افت‌وخیز اندك قیمتی همراه بوده است؛ اما در نهایت این خودرو در بازاری كه ماه‌ها در انتظار روشن شدن سرنوشت قیمت‌ها، از معاملات به دور مانده بود، طی 6 ماه ابتدایی امسال رشدی 7 .9 درصدی را برای خود به ثبت رساند. پژو405 بنزینی در آخرین روز از اسفند سال 92 با قیمت 27 میلیون و 800 هزار تومان معامله می‌شده است، این در حالی است كه قیمت این خودرو هم‌اكنون روی 30 میلیون تومان قرار دارد.

مقایسه قیمت‌های405 در 6 ماه ابتدایی امسال نشان می‌دهد بیشترین رشد قیمت این خودرو 5 .11 درصد و در اردیبهشت گذشته بوده است. قیمت این خودرو در آخرین روز از شهریوری كه گذشت در حالی نسبت به قیمت پایه آن در آخرین روز اسفند 92 افزایشی بوده كه مقایسه ماه‌ به ماه قیمت این خودرو نشان می‌دهد در دو ماه قیمت 405 با رشد منفی همراه بوده است. پژو 405 در خرداد و مرداد گذشته با رشد منفی 8 .5 و منفی 4 .4 درصد همراه بوده و قیمت آن در دو ماه یاد شده به ترتیب روی 29 میلیون و 200 هزار تومان و 28 میلیون و 800 هزار تومان بوده است.
اما دیگر محصول پرتیراژ داخلی؛ یعنی تندر90 از آخرین روز سال گذشته تا آخرین روز از ششمین ماه امسال، در مجموع رشدی 6 .2 درصدی داشته است. تندر 90 خودرویی است كه از ابتدای امسال دو ماه را با رشد منفی پشت سر گذاشته است و باقی ماه‌ها را با روندی افزایشی طی كرده است. این خودرو در آخرین روز اسفند 92 قیمتی برابر با 39 میلیون تومان داشته و هم‌اكنون در بازار با قیمت 40 میلیون تومان قابل معامله است. كمترین قیمت تندر90 در 6 ماه ابتدایی امسال مربوط به خرداد ماه گذشته می‌شود.

این خودرو در ماه یاد شده قیمتی برابر با 38 میلیون و 500 هزار تومان داشته است كه نسبت به قیمت مبدا رشدی منفی 1 .3 درصدی را برای خود به ثبت رسانده بود. سمند، محصولی است كه در ایران‌خودرو به تولید می‌رسد و از جمله پرتیراژ‌های داخلی به شمار می‌رود. این خودرو نیز كه قیمت آن در آخرین روز از زمستان 92 روی 28 میلیون و 500 هزار تومان بوده، در آخرین روز از تابستان امسال با قیمت 30 میلیون و 500 هزار تومان معامله شده است.
بر این اساس رشد قیمت این خودرو در 6 ماه نخست امسال 7 .0 درصد بوده است. این خودرو هر ماه نسبت به قیمت پایه خود در انتهای اسفند 92 با رشد همراه بوده؛ اما در مقایسه ماهانه، دو ماه پی‌درپی قیمت این خودرو با افت همراه بوده است. تیر و مرداد ماه‌های كاهش قیمت سمند هستند، كاهش قیمتی كه در شهریور جبران شده است.
سمند در تیر ماه گذشته نسبت به ماه قبل خود كاهشی یك میلیون و 500 هزار تومانی را تجربه كرد كه باعث رشد منفی 7 .4 درصدی این خودرو شد. در ماه بعد نیز این خودرو 500 هزار تومان افت قیمت داشت تا رشد منفی 6 .1 را نیز تجربه كرده باشد.
پژو پارس اما به‌عنوان خودروی پرتیراژ و البته پرفروش بازار، از اسفند سال گذشته تا شهریور گذشته رشدی 7 .9 درصدی داشته است. این محصول ایران‌خودرو در روزهای پایانی اسفند 92 با قیمت 35 میلیون و 100 هزار تومان معامله می‌شده است اما قیمت این خودرو در آخرین روز از شهریور امسال 38 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. قیمت پژو پارس اگرچه از فروردین تا تیرماه گذشته را با ثبات قیمت طی كرده و روی 36 میلیون تومان باقی مانده است، اما با جهشی 2 میلیون تومانی در مرداد ماه گذشته به 38 میلیون تومان رسید و پس از آن نیز در شهریور با رشدی 500 هزار تومانی همراه بوده است؛ بر همین اساس نگاهی به رشد ماهانه قیمت پارس نیز بیانگر آن است كه این خودرو هیچ رشد منفی را برای خود به ثبت نرسانده است.
مقایسه میزان رشد قیمت خودروهای یاد شده از ابتدای امسال نشان می‌دهد كه پراید با رشد 9 .14 درصدی نخستین رتبه در رشد قیمت را به خود اختصاص داده است و كمترین رشد قیمت از ابتدای امسال نیز برای تندر 90 با عدد 6 .2 درصد است. پس از پراید، بیشترین رشد قیمت برای پژو پارس بوده است؛ چراكه این خودرو از ابتدای امسال 7 .9 درصد رشد قیمت را پشت سر گذاشته است. سومین رتبه رشد قیمت برای پژو405 با رشد 9 .7 درصدی از ابتدای امسال است و سمند نیز با 0 .7 رشد قیمت در جایگاه چهارم قرار می‌گیرد.

منبع: دنیای اقتصاد

کد خبر 37236

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha