کد خبر 50483
۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
وام‌گیری یک خودروساز از مردم

پرشین خودرو: در حالی‌که زمان زیادی تا رفع تحریم‌های بین‌المللی نمانده، زخم‌های کهنه خودروسازان سر باز کرده است، تا جایی‌که سهام این گروه در بورس افت سنگینی داشته است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از گسترش صمت، سهام‌هایی که بارها با اخبار توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها افزایش قیمت را تجربه کردند، پس از توافق هسته‌ای روندی نزولی در پیش گرفته و در پایین‌ترین سطح قیمتی چند سال گذشته به سر می‌برند. گویا وضع خودروسازان به قدری وخیم است که فعالان بازار سرمایه امیدی به بهبود شرایط این صنعت حتی با ورود سرمایه‌گذار خارجی و انعقاد قراردادهای جدید ندارند.

در همین حال یکی از خودروسازان مطرح کشور که در سال‌های اخیر تمام اعتبار خود را صرف دریافت وام بانکی به‌منظور تامین نقدینگی کرده و هم‌اکنون با کوهی از هزینه‌های مالی و اقساط معوق تسهیلات مواجه است، به جای روی آوردن به وام‌های با بهره بالای ۳۵درصد موسسات اعتباری دست به ابتکار جدیدی زده و از طرحی به نام «اتو خدمت» پرده‌برداری کرده است.

در این طرح خریدار پس از پرداخت کامل هزینه خرید خودرو مورد نظر، زمان تحویل خودرو را خود تعیین می‌کند و تا زمان تحویل خودرو یا انصراف از خرید که می‌تواند تا دو سال به طول بینجامد، سود سالانه ۲۸درصد به‌صورت روزشمار با پرداخت ماهانه به‌عنوان هزینه سفر دریافت می‌کند. البته باید توجه داشت از زمان انصراف از خرید تا بازپرداخت پول خریدار که براساس وعده یک ماه زمان می‌برد، سودی به متقاضی تعلق نمی‌گیرد.

یعنی انصراف از خرید خودرو سود روزشمار سالانه مبلغ پرداختی را از ۲۸درصد تا ۲۵درصد کاهش می‌دهد. اما نکته‌ای که بر جذابیت این طرح می‌افزاید و توان رقابت را از موسسات مالی و اعتباری و سایر طرح‌های سودده بانکی و اوراق می‌گیرد، تعیین سقف زمانی دو ساله برای پرداخت سود به خریداران است، آنهم زمانی که هیچ بانک و موسسه‌ای حساب سپرده بالای یک‌سال باز نمی‌کند و کاهش نرخ سود بانکی در یک‌سال آینده به‌طور تقریبی قطعی است. با این حساب و با توجه به سیر نزولی تورم به احتمال زیاد این طرح در صورت اجرای درست پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در مدت ۲سال آینده است. در حقیقت این خودروساز اقدام به وام‌گیری از مردم کرده تا بدون ارائه تضمین بانکی و طی کردن بوروکراسی‌های اداری، سرمایه در گردش و نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کند.

کد خبر 50483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha