کد خبر 61664
۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲
آنچه بر سر کلاس SL مرسدس بنز آمده است

پرشین خودرو: کلاس SL مرسدس بنز همواره گل سر سبد این کمپانی بوده است و با شش نسل متفاوت از این خودرو تقریبا در شش دهه شانه به شانه کلاس S برای کمپانی مرسدس بنز افتخار آفریده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، مرسدس بنز کلاس SL، سری رده بالای این کمپانی با مدل‌های مختلف کوپه و کانورتبل، برای سال‌های متمادی در دسترس طرفداران این کمپانی قرار داشته است. مطلبی که با شنیدن نام خودروهای موجود در این کلاس و همچنین کلاس S به ذهن می‌رسد، پیشرانه‌های قدرتمند V12 است که تداعی کننده سرعت، شتاب و قدرت بی مثال این کمپانی است. اما در دهه گذشته، آن‌چه که Mercedes Benz به نمایش گذاشت، نشان از آن دارد که ظاهرا این خودروساز آلمانی به دنبال ارائه خودرو متناسب با همه نیازها و سلیقه‌ها است. ارائه مدلی متناسب با شیوه زندگی تمام مردان، زنان، کودکان و به طور کلی برای تمام موجودات زنده روی زمین! این روند منجر به ظهور کراس‌اوورهای با شکوه (مانند X6 بی‌ام‌و)، تغییر مدل‌های سدان به کوپه و پیدایش کوپه‌هایی که به شکل سدان درآمده‌اند (مانند آنچه در مدل‌های Gran Coupe بی‌ام‌و شاهد آن هستیم)، شده است. همچنین اتافاق دیگر در این دوره، بازنگری در ساختار نام‌گذاری مدل‌ها است.

بنابر عکس‌های بدست آمده از سری جدید خودروهای کلاس E کانورتبل و عرضه خودرو جذاب و بی‌همتای AMG GT Roadster، به نظر می‌رسد که طراحی و تولید خودروهای رودستر برای نیمه دوم این ده در دستور کار کمپانی مرسدس بنز قرار گرفته است.

در ابتدا کلاس SLC را داریم. کلاسی که در گذشته SLK نامیده می‌شد. سوالی که شاید در این بین مطرح باشد این است که آیا انتخاب نام SLA برای این کلاس گزینه بهتری نیست؟ به نظر می‌رسد که بر اساس ابعاد واندازه‌ها این کلاس بیشتر در رده کلاس‌هایی قرار می‌گیرد که از حرف A در نام‌گذاری آن‌ها استفاده شده است (کلاس‌هایی نظیر A،  CLA و GLA)، اما با معرفی مدلی چون SLC300 که ۴۸۰۰۰ دلار قیمت دارد، مسلما این مسئله بر اساس سود حاصل از آن برای کمپانی، توجیه اقتصادی نداشته است. در هر صورت ظاهرا کلاس SLC نمونه کوچکتر کلاس SL است که پیدایش آن به اشتیاق و علاقه بسیار نسبت به خودروهایی چون Miata (مزدا MX-5) متعلق به دهه ۹۰ میلادی مرتبط می‌شود.

با آن‌که خودروهای این کلاس از فضای بسیار محدودی بهره می‌برند، اما مدل‌های دو نفره این کلاس جای خود را به خوبی در خط تولید کمپانی مرسدس بنز محکم کرده‌اند. این کلاس، کوچکترین کلاس کانورتبل کمپانی مرسدس بنز است و برای علاقه‌مندان به رودستر‌های کوچک قدیمی در نظر گرفته شده است که تودوزی‌ چرمی و تجهیزات و گجت‌های الکترونیکی در کنار وزن پایین برای آن‌ها اهمیت دارد.

 

مرسدس بنز SL

 

خودرو AMG GT، برنده جایزه رقابت بهترین خودرو از نظر رانندگان Motor Trend در سال گذشته، با شکوه‌ترین و جذاب‌ترین خودرو در این گروه نیز به شمار می‌رود. AMG GT Roadster یک خودرو جدید است و تا به حال توسط روزنامه نگاران و اهالی خودرو آن‌چنان مورد بحث و بررسی قرار نگرفته است، اما بر اساس دانش و تجربه‌ای که از مدل کوپه این خودرو در اختیار داریم، توانایی‌های مثال زدنی آن برای ما روشن است. AMG GT Roadster یک خودرو اسپرت تمام عیار و بدون شک خشن‌ترین خودرو با سقف متحرک در میان خودروهای تولیدی کمپانی مرسدس بنز است. با آن‌که لوکس بودن و نگرش اسپرت هردو از المان‌های بنیادی شکل‌دهنده این خودرو هستند، اما در این سری همواره اسپرت بودن به مسائل لوکس و پر زرق و برق ارجحیت دارد.

دو جایگاه بعدی در این گروه متعلق است به کلاس C و کلاس E کانورتبل که هر دو در حال آماده شدن برای عرضه به بازار هستند. این دو خودرو در مجموعه خودروهای اسپرت جای نمی‌گیرند. هر دوی آن‌ها گنجایش چهار سرنشین را دارند و در مدل‌های سدان، کوپه و استیشن واگن نیز در دسترس قرار دارند. اطلاعات و مشخصات چندانی از کلاس E کانورتبل در دست نیست، اما ابعاد و اندازه‌های که از فضای داخلی در دسترس است نشان از آن دارد که کلاس E کانورتبل بر خلاف آن‌چه انتظار آن می‌رود، از کلاس C در همین رده فضای کمتری در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد! مقایسه‌ای که در سال‌های گذشته نتایج منطقی‌تری را نشان می‌داد چرا که خودروهای کانورتبل قبلی موجود در کلاس E برای پر کردن فضای بین دو کلاس C و S در نظر گرفته می‌شدند.

 

مرسدس بنز SL

 

قیمت پایه ۱۳۱٫۰۰۰ دلاری و چیزی بیش از یک چهارم میلیون دلار برای مدل S65 مجهز به پیشرانه اسپرتی V12، کلاس S Cabriolet را تبدیل به پادشاه خودروهای دو در لوکس کمپانی مرسدس بنز می‌نماید. این کمپانی هیچ محدودیتی را برای این خودرو قائل نشده است و همانند خودروهای سدان شناخته شده موجود در کلاس S، این مدل نیز تا جای ممکن تجهیزات و لوازم به همراه دارد. هرچند که مدل کانورتبل این خودرو کمی نسبت به مدل کوپه آن از جذابیت ظاهری کمتری برخوردار است، اما به خوبی المان‌های یک S کلاس اصیل را نظیر کشیده بودن، عریض بودن و زرق و برق داشتن، در خود دارد. این خودرو نتنها قابلیت رقابت با همتایان خود از کمپانی‌هایی چون BMW و Audi را دارد، بلکه قادر است کمپانی‌های صاحب نام این عرصه یعنی Bentley و Rolls-Royce را به چالش بکشد.

چه بر سر کلاس SL، کلاسی که بیشترین سابقه را‌ در این گروه دارد، آمده است؟ سری فعلی این کلاس نیز از همان پیشرانه‌های کلاس S بهره می‌برد با این تفاوت که چیزی حدود ۲۰۰۰۰ دلار ارزان‌تر برای مصرف کننده نهایی تمام می‌شود. همچنین یک پیشرانه V6 نیز با قیمت ۸۷٫۰۰۰ دلار علاوه بر این پیشرانه‌ها برای ارائه به بازار وجود دارد که کلاس S از آن بی بهره است. اما آیا کلاس S جای SL را خواهد گرفت یا AMG GT، SL جدید است؟ از جهات مختلف، هر دوی آن‌ها تا حدودی تداعی کننده SL جدید هستند. خودرو AMG GT کمپانی مرسدس بنز یک خودروی تمام عیار دو در اسپرت است و کلاس S نیز همین نقش را در رده لوکس ایفا می‌کند، هرچند که شاید فضای خالی میان این دو گروه احساس می‌شود.

به طور قطع افرادی وجود داردند که یک SL را برای خرید انتخاب می‌کنند چرا که همواره یک SL خریده‌اند و این دلیل برای آن‌ها کافی است. در پشت نام این کلاس تاریخی نهفته است و شلوغی و تعدد مدل‌های موجود در بین خودروهای کانورتبل در بازاری که کمپانی مرسدس بنز به وجود آورده است دلیل عدم تقاضا و یا پایین‌تر بودن از سطح استانداردهای این بازار نیست. حتی اگر اکثریت هم با عدم موفقیت کلاس SL موافق باشند، چالشی بزرگ در انتظار کمپانی مرسدس بنز خواهد بود.

از آن جایی که کمپانی مرسدس بنز اخیرا خودرو کانورتبلی در رده‌ی خودرو AMG GT Roadster نداشته است، شاید هدف از معرفی این خودرو جذب مشتریان خارج از مجموعه دوستداران کمپانی مرسدس بنز باشد تا اینکه قرار باشد این خودرو جای مدل‌های SL را بگیرد. اما به نظر می رسد که کلاس S شباهت بیشتری به کلاس SL دارد. با وجود آن که مدل کانورتبلی چون S550 حدود ۴۰۰ کیلوگرم سنگین‌تر و ۴۰ سانتی‌متر طول بیشتری نسبت به SL550 دارد اما این دو خودرو در مسائلی چون شتاب‌گیری با یکدیگر شباهت‌هایی دارند.

زمانی که با واقعیت روبرو شوید و در معرض ظاهر فریبنده آن ها قرار بگیرید، این کلاس S است که صراحتا نقش گل سر سبد خودروهای دو در لوکس را در همه زمینه‌ها از جمله جلب توجه، قیمت و قدرت بازی می‌کند. در قیاس با این کلاس، کلاس SL دیگر از آن شکوه گذشته برخوردار نیست.

چه تعداد مدل کانورتبل کافی خواهد بود؟ سوالی که جواب آن در آمار و ارقام فروش نهفته است. آیا به واقع نیاز بود که کمپانی مرسدس بنز با یک قوطی باز کن به جان سه مدل مختلف از خودروهای چهار سرنشین خود بیفتد و آن‌ها را به جمع سه مدل دو سرنشین کانورتبل اضافه کند؟ اگر توجیه اقتصادی در آن باشد، مسلما کمپانی این کار را انجام خواهد داد! تصمیمی که اخیرا کمپانی مرسدس بنز در قرار دادن پیشرانه V12 در دیگر مدل‌ها گرفته است، مثال روشنی از این قضیه را نشان می‌دهد. باید منتظر ماند و دید که در سال‌های آتی عملکرد این شش مدل به چه صورت خواهد بود و در میان آن‌ها کدام یک تاج پادشاهی را بر سر خواهد گذاشت. در حال حاضر اما مسئله‌ای که مشخص است، کناره گیری SL از تاج و تخت است.

 

 

 

 

 

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو»telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

 

کد خبر 61664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha